Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Przymierzalnie w punktach odbioru przesyłek? W Polsce to rozwiązanie działa od lat

Przymierzalnie w punktach odbioru przesyłek? W Polsce to rozwiązanie działa od lat
Francuska poczta (La Poste) szuka sposobu na podniesienie swojej konkurencyjności na francuskim rynku i testuje nowe rozwiązanie dla klientów e-commerce, jakimi są przymierzalnie. Jak się okazuje, nie jest to oryginalny pomysł. Z podobnego od kilku lat korzystać mogą klienci sklepów internetowych w Ukrainie i w Polsce.
O autorze
1 min czytania 2024-02-02

La Poste, francuski państwowy operator pocztowy, testuje w kilku swoich placówkach udogodnienie dla klientów sklepów internetowych, zwłaszcza z odzieżą. W oddziałach powstały przymierzalnie, w których można sprawdzić zawartość odbieranej przesyłki i w razie potrzeby na miejscu zwrócić przedmioty. Usługa jest bezpłatna, a poczta dodatkowo zajmuje się recyklingiem opakowań po obnieranych produktach.

W Ukrainie to działa

Podobne rozwiązania wprowadziła już w 2020 r. Rozetka, lider e-commerce w Ukrainie. Wszystkie punkty odbioru Rozetki wyposażone są w przebieralnie, w których klienci przymierzyć mogą zamówioną odzież i w razie potrzeby dokonać na miejscu zwrotu. To samo można zrobić z każdym innym zamówionym do punktu towarem – sprawdzić na miejscu i zdecydować czy go zostawić, czy zwrócić. Pod koniec 2023 r. punktów z przebieralniami działało już ponad 400 w 122 miejscowościach Ukrainy.

– Istotnym elementem działania naszych punktów odbioru w Ukrainie jest to, że zamawiając do nich przesyłkę, można też skorzystać z płatności przy odbiorze. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla kupujących odzież lub obuwie. Bez ryzyka i blokowania sobie środków, mogą oni zamówić po kilka produktów, wybrać najbardziej im odpowiadające, zapłacić, a resztę bez problemu oddać na miejscu – zauważa Mariya Kallagova, dyrektorka marketingu w polskim oddziale Rozetki.

W Polsce też już są przymierzalnie

W Polsce punkty odbioru przesyłek z przymierzalniami obecne są już od 2018 r. Wprowadziło je DPD, początkowo w Warszawie, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. W następnych latach w przymierzalnie wyposażano kolejne Oddziały Miejskie DPD Pickup – obecnie w 69 miejscowościach w Polsce działa 116 takich punktów DPD.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W Finlandii bez sukcesu

W 2019 r. fiński operator pocztowy Posti uruchomił w ramach testu w Helsinkach „Box by Posti”. Był to rozbudowany, samoobsługowy punkt z automatami paczkowymi. Korzystający z niego mieli do dyspozycji dodatkowo nie tylko przymierzalnie. Znajdowały się tam też stanowiska do pakowania i rozpakowywania przesyłek, terminale do nadawania paczek, a nawet strefa relaksu.

Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem, a placówkę tą określano nawet mianem „brakującego ogniwa pomiędzy e-commerce a klientami”. Wygląda jednak na to, że z perspektywy Posti nie spełnił on oczekiwań, bo kolejnych punktów nie otwarto, a ten w Helsinkach zamknięto w 2022 r.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się