Celem kampanii jest – poprzez wskazywanie sposobów wczesnej diagnostyki i innowacyjnych metod leczenia, obalanie mitów i przesądów związanych z nowotworami oraz pokazywanie pozytywnych przykładów – przekonanie Polaków, że rak porę wykryty jest uleczalny.
Organizatorem kampanii jest Fundacja Rosa, której merytorycznego wsparcia udzieliły: Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Towarzystwo Chirurgów Polskich. Dzięki współpracy tych środowisk powstała platforma www.raktosieleczy.pl, która gromadzić będzie informacje przydatne każdemu, kto poszukuje wiedzy o dostępnych badaniach profilaktycznych, ośrodkach medycznych, metodach leczenia, wskazówkach. Jak zapowiada Bohdan Pecuszok, Prezes Fundacji Rosa, edukacja i doraźne zaspokajanie potrzeb pacjentów onkologicznych jest priorytetem fundacji na najbliższe lata.
Zobacz również
Organizatorzy kampanii pragną również przełamać lęk przed nowotworem i zmienić język opisujący go. Dlatego zaprosili do współpracy znanych i lubianych aktorów z różnych pokoleń, aby zachęcali Polaków do badań: Jerzego Stuhra, Cezarego Pazurę, Stanisława Mikulskiego i Jarosława Boberka. W przygotowanych na rzecz kampanii spotach przemówią do nas lekkim językiem filmowym, mówiąc o sprawach nielekkich.
– Czasami problem należy ośmieszyć, żeby przestał być dla nas problemem, a resztą zajmą się lekarze – mówi Cezary Pazura, który zaangażował się w kampanię. – „Rak. To się leczy!”. Jeżeli wszyscy w to uwierzymy i będziemy diagnozować go w porę, to go okiełznamy. Nasi bliscy nie będą odchodzić, tylko będą z nami.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Podobnego zdania są stowarzyszenia skupiające pacjentów onkologicznych.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Taka akcja jest potrzebna. Musimy mówić Polakom często i głośno, że trzeba się badać, bo wczesna diagnostyka pozwala na uratowanie życia. Musimy zacząć ze sobą współpracować – pacjenci, lekarze, specjaliści od finansowania leczenia, terapeuci. To praca, która musi doprowadzić do zmian systemowych. Ale wszystko zaczyna się w naszej – pacjentów świadomości, bo przede wszystkim powinniśmy wierzyć, że raka się leczy. A to ma fundamentalne znaczenie w procesie leczenia – tłumaczy Jacek Gugulski, Prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.
W kampanię zaangażowało się również wielu specjalistów oraz firm, które we własnym zakresie prowadziły dotąd batalię o podniesienie poziomu wiedzy Polaków na temat raka i korzystania z dostępnych na rynku badań diagnostycznych oraz metod leczenia, a także finansowania kosztów terapii i rehabilitacji. Są wśród nich: ING Życie, Nutricia, Lilly, Roche, Celgene i Glaxo Smith Kline.
Kampania potrwa do 25 marca, a jej finałem będzie uroczysta gala wyemitowana w TVP.