Z badań przeprowadzonych na serwisach Przeznaczeni.pl, MlodeSerca.pl i ZakochanyRodzic.pl wynika, że 49% użytkowniczek jest samotnych przynajmniej od kilku lat.
Firma World Dating Company przeprowadziła badanie wśród kobiet – użytkowniczek trzech portali randkowych: dla katolików – portal Przeznaczeni.pl, dla osób po 40. roku życia – MlodeSerca.pl oraz dla samotnie wychowujących dzieci, ZakochanyRodzic.pl. Respondentki odpowiedziały na szereg pytań, z których wyłonił się obraz współczesnych kobiet. Na początku dość tradycyjny, przy bliższym przyjrzeniu się pozwala odkryć sporo subtelnych szczegółów, składających się na pełny wizerunek dorosłej internautki.
Zobacz również
Portret Polki
Jak wynika z badań, użytkowniczki portali randkowych mają nowoczesne podejście do życia. Uważają, że kobiety powinny realizować się w pracy (40% respondentek spełnia się zawodowo), a rodzice powinni dzielić się obowiązkami domowymi po równo (60% badanych). Jednak dla większości z nich nie ma nic ważniejszego niż rodzina. I choć aż 90% użytkowniczek zdeklarowało, że poszukuje kogoś, z kim chciałyby stworzyć stały związek, tak już wierność najważniejsza jest tylko dla katoliczek. Dojrzałe kobiety cenią bardziej poczucie bezpieczeństwa, stawiając lojalność na drugim miejscu. Tradycyjne podejście do związków nie jest jednoznaczne z tradycyjnym podejściem do pozostałych sfer życia. Ponad 42% ankietowanych deklaruje samodzielne utrzymywanie się oraz brak potrzeby korzystania z pomocy innych. Kariera oczywiście, jest ważna (tak uważa ponad 60%), jednak nie najważniejsza – stawiają raczej na rozwój osobisty oraz realizowanie swoich pasji. Czy łatwo będzie spełnić marzenia współczesnej kobiety?
Polka katoliczka
Chce stałego związku, ale nie zmieniłaby wiary ze względu na mężczyznę (tak odpowiedziało aż 72% katoliczek). Użytkowniczka portalu Przeznaczeni.pl przede wszystkim oczekuje wierności. Bardziej nawet niż poczucia bezpieczeństwa czy wsparcia ze strony partnera. Jest jednak samodzielna – prawie 40% przebadanych deklaruje, że same się utrzymują i nie potrzebują pomocy innych. I co ważne, mimo że na portalu zazwyczaj szukają męża, to ponad połowa badanych (56%) jest za równym podziałem obowiązków w domu. Nie uważają bynajmniej, że głównym zadaniem kobiety powinna być opieka nad dziećmi i ogniskiem domowym. Tylko trochę ponad 7% stwierdziło, że nie chce w żadnym stopniu poświęcać się karierze i wolałaby oddać się wyłącznie wychowywaniu dzieci i prowadzeniu domu. Jeśli chodzi o inne sfery życiowe – katoliczki są bardziej zachowawcze. Zapytane o to czy kobiety powinny mieć możliwość pełnienia roli księdza odpowiadają, że jest to zadanie dla mężczyzn (70%).
Kobieta dojrzała
Użytkowniczka portalu MlodeSerca.pl, skierowanego do osób po 40. roku życia, jest samodzielna, wie czego chce, robi karierę, ma też swoje zajęcia pozazawodowe i pasje. Co druga respondentka jest jednak rozczarowana dotychczasowym sposobem życia. To wszakże nie dziwi, gdyż okazuje się, że aż 64% dojrzałych użytkowniczek nie ma partnera od kilku lat. W dodatku 47% biorących udział w badaniu zauważa, że w ich wieku ciężko jest znaleźć kogoś na stałe. Dla blisko połowy Polek po 40-tce najważniejsze jest jednak szczęście i spokoju w domu.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Matka Polka
Tak. Polka kocha rodzinę. 95% użytkowniczek serwisu dla osób samotnie wychowujących dzieci – ZakochanyRodzic.pl, które wypełniły ankietę uważa, że rodzina jest najważniejsza. Jednakże daleko im do stereotypowej Matki Polki. Prawie 40% odpowiedziało, że ważny jest dla nich rozwój osobisty i realizowanie swoich pasji, 27% obok wychowywania dzieci ciągle się dokształca i zdobywa wiedzę. Polki samodzielnie wychowujące dzieci nie mają jednak łatwej sytuacji – niespełna 10% może pozwolić sobie na komfort pracy z domu, natomiast mniej niż 1% ma możliwość zatrudnienia niani do pomocy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Z okazji 8 marca firma World Dating Company postanowiła sprawdzić, jaki jest portret Polki – użytkowniczki portali randkowych. Internautki w większości są za równym podziałem obowiązków domowych. Tylko 1,5% stawia rozwój zawodowy i karierę na pierwszym miejscu, ale 42% z nich utrzymuje się samodzielnie.