W 2013 roku wydatki na reklamę w sieciach kontekstowych stanowiły 25,3% budżetów SEM. Porównując te wartości z wynikiem badania IAB AdEx – które wskazuje, że w 2013 roku udział wydatków na SEM w całej reklamie internetowej wyniósł około 35% – można oszacować, że reklama kontekstowa stanowi 8,9% budżetów reklamowych w polskim internecie. Tym samym polski rynek reklamy kontekstowej jest już wart prawie 216,5 mln złotych, czyli o 4,5% więcej niż w 2012 r.
Optymistyczne są też deklaracje budżetów na 2014 rok – badani przedstawiciele agencji i domów mediowych przewidują, że ich wydatki na kampanie w sieciach kontekstowych wzrosną w 2014 roku o prawie 7,4% w porównaniu do 2013.
Zobacz również
Raport szczegółowo analizuje kilkanaście aspektów rynku reklamy kontekstowej, jak metody targetowania wykorzystywane przez mediaplanerów, najpopularniejsze formaty reklamowe, cele kampanii w sieciach kontekstowych, budżety, modele rozliczeń oraz najważniejsze trendy w digital marketingu w 2013 i 2014 roku.
Agencje i domy mediowe dostrzegają różnorodność formatów reklamowych dostępnych w sieciach kontekstowych, co wiąże się z coraz większym udziałem reklamy graficznej w kampaniach realizowanych przez agencje i domy mediowe. Kolejny rok z rzędu najpopularniejszą formą pozostaje graficzna reklama statyczna, wykorzystywana przez 83,3% badanych.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
W 2013 roku badani dużą uwagę przykładali do celów efektywnościowych i zasięgowych, realizowanych za pomocą kampanii kontekstowych (odpowiednio 63,9% i 61,1% wskazań). W dalszej kolejności znalazły się cele brandingowe, które wymieniła ponad połowa respondentów.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wśród metod targetowania wymienionych przez ankietowanych, coraz większą popularność zdobywa retargeting – obecnie wykorzystywany już średnio w 38% kampanii prowadzonych w sieciach kontekstowych. 83,3% ankietowanych planuje korzystanie z retargetingu w 2014 roku.
“Dzisiejsze mechanizmy retargetingowe pozwalają bardzo skutecznie zarządzać częstością emisji reklam kontekstowych. W efekcie daje to marketerom szansę wywierania skutecznego oraz bezpośredniego wpływu na decyzje zakupowe klientów” – mówi Łukasz Duda, dyrektor Biura Reklamy sieci Adkontekst.
Tegoroczna edycja badania została rozszerzona o tematykę najważniejszych trendów w digital marketingu. Pytani o najwyższe priorytety w działaniach marketingowych w 2014 roku, przedstawiciele agencji i domów mediowych wskazali optymalizację konwersji (77,8%), targetowanie i personalizację oraz zarządzanie kampanią w wielu kanałach (52,8%), a także content marketing (47,2%). Wysokie miejsce zajmuje też zakup reklamy z wykorzystaniem systemów RTB (25%).
Badanie tworzone jest w oparciu o opinie ekspertów i praktyków reklamy kontekstowej z domów mediowych i agencji reklamowych. Raport adresowany jest do szefów działów marketingu, właścicieli małych i średnich firm, przedstawicieli domów mediowych i agencji reklamowych, wydawców serwisów internetowych oraz osób zainteresowanych marketingiem internetowym.
“Badanie z jednej strony pokazuje wzrost znaczenia reklamy kontekstowej w Polsce. Z drugiej – rosnące oczekiwania reklamodawców, za którymi podążają sieci kontekstowe. Świadczy o tym m.in. duża popularność targetowania behawioralnego i retargetingu w zamawianych kampaniach” – dodaje Łukasz Duda.
Pełna wersja raportu dostępna jest pod linkiem: www.adkontekst.pl/raporty/Raport-Rynek-Reklamy-Kontekstowej-2013.pdf