Raport Inquiry: niedziele handlowe dzielą Polaków

Raport Inquiry: niedziele handlowe dzielą Polaków
Polacy są wyraźnie podzieleni w kwestii poparcia dla obowiązującego zakazu handlu w niedziele. Część z nas mile widziałaby zmiany w obecnych przepisach — drugie tyle się ich obawia. Czy niedzielny zakaz handlu jest obecnie dla Polaków uciążliwy?
O autorze
1 min czytania 2024-02-02

Na to pytanie opowiada najnowszy raport opublikowany przez agencję Inquiry. Okazuje się, że 4 na 10 Polaków popiera ideę zakazu, a kolejne 37 proc. wypowiada się na jego temat negatywnie. Dla porównania, w 2020 roku odsetek pozytywnych opinii wynosił jedynie 27 proc., a negatywnych aż 57 proc.

Można pokusić się o stwierdzenie, że w pewnym stopniu przyzwyczailiśmy się już do nałożonych ograniczeń. Poparcie dla obowiązujących przepisów jest przy tym znacząco wyższe wśród osób, które są z handlem związane. Co ciekawe, dla 44 proc. badanych Polaków obowiązujący zakaz handlu w niedziele nie stanowi większego problemu i jest oceniany jako nieuciążliwy lub mało uciążliwy. Z drugiej strony, dla co trzeciego Polaka jest to przepis, który utrudnia codzienne życie.

fot. Materiały prasowe Inquiry

Czy zatem chcielibyśmy, aby obecne przepisy uległy zmianie? I tak, i nie. Zdecydowana większość Polaków jest zgodna co do tego, że zmiany z pewnością nastąpią (72 proc.). Połowa z nas ma nadzieję, że zakaz niedzielnego handlu zostanie zniesiony częściowo lub całkowicie, a druga połowa obawia się takowych zmian i nie uważa ich za potrzebne. Niemal co piąty Polak opowiada się za całkowitym odejściem od obecnych ograniczeń, ale co szósty z ankietowanych uważa, że nie należy zmieniać przepis. Są też tacy, którzy popierają pośrednie rozwiązania — zniesienie dotychczasowych obostrzeń z zagwarantowaniem sprzedawcom dwóch wolnych niedziel w miesiącu, czy też gwarancja wyższego wynagrodzenia za pracę w te dni.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Ci z nas, którzy popierają obowiązujące przepisy, robią to głównie z uwagi na sprzedawców, natomiast przeciwnicy zakazu zwyczajnie nie lubią, gdy czegokolwiek im się zakazuje.

Jednocześnie opinie na temat możliwości robienia niedzielnych zakupów różnią się znacząco w zależności od wieku czy też płci respondentów. Mężczyźni częściej niż kobiety są zakazowi przeciwni i jest on dla nich bardziej uciążliwy. Co za tym idzie, to właśnie respondenci płci męskiej mają większą nadzieję na zmiany w obowiązujących przepisach. Liczą na nie również najmłodsi badani (18-24 lata) oraz osoby w wieku od 25 do 34 lat.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Wśród najstarszej grupy Polaków (powyżej 55 roku życia) dominuje przekonanie, że zakaz handlu w niedzielę w ogóle nie stanowi problemu. Jeszcze 4 lata temu, Polacy wyrażali się na temat zakazu handlu w niedziele bardzo negatywnie. Obecne badanie wyraźnie pokazuje, że dostosowaliśmy się do tego, że w niedziele sklepy są zamknięte.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Pełen raport można pobrać tutaj.

Zdjęcie główne: Freepik