Choroby przenoszone drogą płciową nie są wcale reliktem przeszłości, a HIV nadal zbiera żniwo, co potwierdzają przygnębiające statystyki. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od stycznia do września tego roku odnotowano 1678 pozytywnych wyników na HIV, a tempo przyrostu nowych zakażeń ponownie rośnie[1]. Tylko co setny Polak wykonał kiedykolwiek test na HIV. Dlatego obszar ten wymaga długofalowych i konsekwentnych działań edukacyjnych.
– Według badań Contraception Atlas 2022[2] Polska plasuje się na ostatnim miejscu w Europie pod kątem dostępności do antykoncepcji. Marginalizacja tej sfery oraz problemu, jakim są choroby przenoszone drogą płciową wynika przede wszystkich z utartych schematów kulturowych i stereotypów. Dlatego zapewnienie dostępu do rzetelnej wiedzy o seksualności to wyzwanie, które w swojej misji podejmuje Durex. Wspólnie z marką Durex wierzymy, że kluczem do sukcesu jest otwarta komunikacja i edukacja, która pozwoli nam realnie wpływać na pozytywną zmianę świadomości i zachowań – komentuje Inga Songin, marketing director Poland & EE, Reckitt.
Zobacz również
Prezerwatywa to jedyna skuteczna metoda antykoncepcji wspierająca jednocześnie ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową co potwierdzają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia[3], nawołując do odpowiedzialnego uprawiania bezpiecznego seksu. Niewykryte infekcje mogą przebiegać bezobjawowo i w rezultacie prowadzić do bezpłodności, nowotworów, a nawet porażeń systemu nerwowego. Jedynym rozwiązaniem problemu stale niskiej świadomości i kultury zdrowia seksualnego jest edukacja[4].
W tym obszarze od 20 lat działa Fundacja Edukacji Społecznej (FES), której misją jest pogłębianie w społeczeństwie wiedzy na temat problemów społecznych oraz zdrowia publicznego. Organizacja zajmuje się kompleksową profilaktyką HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową, oferując nieprzerwanie od 2004 r. powszechne, bezpłatne i anonimowe testowanie oraz wspierając psychologicznie, prawnie i socjalnie osoby żyjące z HIV. Z kolei firma Reckitt, od początku swojej działalności, angażuje się w działania w zakresie promocji i ochrony zdrowia, które mają fundamentalne znaczenie dla społeczeństwa. Wspólnie z marką Durex stawia przede wszystkim na edukację i realizuje kampanie budujące świadomość zagrożeń. Główną grupą docelową jest młodzież. Aby do niej dotrzeć, Durex nawiązuje współprace z influencerami, artystami młodego pokolenia, a nawet gamerami.
– Od lat prowadzimy rzetelną, opartą na wiedzy naukowej edukację i prewencję. Dzięki ogromnemu postępowi w nauce mamy obecnie dostępność do szerokiego wachlarza możliwości zastosowania różnych form profilaktyki. Należy jednak pamiętać, że stosowanie prezerwatyw jako barierowego środka zapobiegawczego jest ciągle jedyną metodą antykoncepcji wspierającą jednocześnie ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do partnerstwa z marką Durex, by wspólnymi siłami normalizować tę tematykę i przełamywać społeczne tabu, a co za tym idzie wpływać na mniejszą liczbę zakażeń – podkreśla dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
– Szeroka i rzetelna edukacja seksualna oraz ochrona zdrowia seksualnego jest prawem każdego człowieka, a nie przywilejem. To nasze credo, które przyświeca także Fundacji Edukacji Społecznej. Łączą nas wspólne cele i pomysły na działania. Stąd naturalny krok do zbudowania długofalowego partnerstwa. Damy sobie to, co najlepsze i kreatywnie wykorzystamy nasz potencjał, by realnie zmieniać świat, by możliwie jak najwięcej osób mogło podejmować świadome decyzje w trosce o zdrowie swoje i innych – dodaje Inga Songin, marketing director Poland & EE, Reckitt.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Nawiązana współpraca z FES ma charakter długofalowy i wpisuje się w strategiczną wizję partnerstwa dla edukacji, którą Reckitt konsekwentnie realizuje od początku tego roku wraz z podjęciem współpracy z Grupą Ponton. Jedną z aktywności realizowanych w ramach tego partnerstwa są konsultacje odcinków serialu „Jak TO robić”, który dostępny jest na kanale You Tube i łączy edukację seksualną z rozrywką.
[1] Łódź Wyborcza lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,29036364,drastyczny-wzrost-zakazen-hiv.html.
[2] European Contraception Policy Atlas 2022.
[3] World Health Organization, Global health sector strategies on, respectively, HIV, viral hepatitis and sexually transmitted infections for the period 2022-2030, 2022.