Rozwiązaniem ma być plik ads.txt umieszczony na stronie wydawcy.
Czym jest ads.txt?
Ads.txt (Authorised Digital Sellers) to inicjatywna opracowana przez IAB, której celem jest zapobieganie nieautoryzowanej sprzedaży zasobów reklamowych (arbitraż) oraz wyeliminowanie problemu jakim jest domain spoofing, czyli podszywanie się pod inne domeny. Wydawca umieszcza na serwerach plik zawierający listę wszystkich firm, które są upoważnione do sprzedaży powierzchni reklamowej na jego stronie, a następnie każde wysłane zapytanie reklamowe jest sprawdzane i autoryzowane w przypadku zgodności z informacjami zawartymi w ads.txt.
Zobacz również
Kluczowy krok
W porównaniu z innymi inicjatywami branży mediowej, koszty wdrożenia ads.txt są relatywnie niskie. Wystarczy kilkanaście minut, aby większość witryn wprowadziła proponowany system. Według firmy BuiltWith, we wrześniu 2017 roku, tylko 1,8% z 10 000 najpopularniejszych stron korzystała z ads.txt, w porównaniu z 44% stron, które korzystają z DoubleClick. Jednak z miesiąca na miesiąc sytuacja się zmienia i coraz więcej witryn w USA, Niemczech i Anglii, a także już w Polsce stosuje ads.txt.
Jak zaimplementować ads.txt?
Ads.txt jest plikiem tekstowym, który należy umieścić w katalogu głównym domeny, czyli ścieżka dostępu do pliku powinna wyglądać następująco: domena_wydawcy.pl/ads.txt. W pliku należy umieścić nazwy domen platform reklamowych, identyfikator oraz typ relacji. Dla wydawców korzystających jedynie z Google Adsense zawartość pliku ads.txt będzie wyglądała następująco:
google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
gdzie pub-0000000000000000 jest indywidualnym identyfikatorem wydawcy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Dlaczego to ma znaczenie?
Nieautoryzowana i niekontrolowana sprzedaż powierzchni reklamowej jest plagą w reklamie internetowej. Można przyjąć, że już w tym momencie dla wydawców korzystających z usług firmy Google oraz innych platform exchange implementacja ads.txt jest obligatoryjna. W innym przypadku dojdzie do sytuacji, że zapytania ze stron nieobsługujących ads.txt będą automatycznie odrzucane, co oczywiście spowoduje drastyczny spadek w osiąganych przychodach.
Z drugiej zaś strony, inicjatywa gwarantuje właścicielowi strony internetowej, że jego powierzchnia będzie sprzedawana jedynie przez uprawnione i zaakceptowane przez niego podmioty. Jednocześnie ads.txt ograniczy proceder przechwytywania ruchu i kierowania go na zmodyfikowane strony. Wyeliminowanie powyższych problemów zapewni większą przejrzystość procesu sprzedaży, co w rezultacie powinno zapewnić wydawcom znaczne korzyści.
Autor: Jakub Szczęsny, CTO Yield Riser
YieldRiser powstał w 2015r., optymalizuje ponad 100 witryn z Polski oraz zagranicy i ma na swoim koncie więcej niż miliard odsłon miesięcznie. Firmę tworzy zespół doświadczonych ekspertów obecnych na rynku reklamy internetowej od 1997r. Wielu z nich współtworzyło największe w Polsce sieci reklamowe. Firma oferuje własne rozwiązanie skierowane do wydawców internetowych, dzięki któremu mogą oni zwiększać wyniki sprzedaży swojej powierzchni reklamowej. Więcej o firmie na stronie.