Restauracja McDonald’s w zmodernizowanym pawilonie Cepelii

Modernistyczny pawilon Cepelii zostanie gruntownie przebudowany według oryginalnego projektu wybitnego architekta Zygmunta Stępińskiego. W jego wnętrzu powstanie wyjątkowa, flagowa restauracja McDonald’s – stworzona z poszanowaniem okolicznego krajobrazu miejskiego.
O autorze
2 min czytania 2019-01-11

Patrząc na obecny stan budynku Cepelii trudno dopatrzeć się w nim perełki architektury – jednego z niewielu ocalałych modernistycznych pawilonów Warszawy. Budynek powstał w 1966 roku według projektu Zygmunta Stępińskiego, który był również współprojektantem Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM), Trasy W-Z czy Hotelu Metropol. Budynek był w czasach swojej świetności lekką konstrukcją z dużymi przeszkleniami, dzięki czemu sprawiał wrażenie wielkiej witryny sklepowej.

Za sprawą nowego inwestora, po latach zaniedbań, budynek ma szansę powrócić do czasów świetności i być wizytówką stolicy. Za nowy projekt odpowiada warszawska Pracownia Architektoniczna Maas Projekt sp. z o.o., założona przez Dariusza Hyca i Henryka Łagunę. Ci doświadczeni architekci odpowiadają między innymi za nowe oblicze Domów Centrum, Hotelu „Saskiego”przy Placu Bankowym 1, budynku „ETHOS” na Placu Trzech Krzyży.

– Cieszy nas, że znalazł się inwestor, który jest w stanie finansowo udźwignąć koszty przebudowy, a co więcej chce zachować wyjątkowy charakter tego budynku. Projekt opiera się na pierwotnej koncepcji Zygmunta Stępińskiego, na której realizację nie pozwoliła ówczesna technologia i fundusze. Jestem przekonany, że ta jakościowa zmiana w samym centrum miasta zostanie dostrzeżona i doceniona zarówno przez mieszkańców, jak i turystów – przekonuje Henryk Łaguna z pracowni Maas Projekt sp. z o.o

Inwestor ściśle współpracuje z konserwatorami zabytków, a także władzami miasta, aby modernizacja budynku była zgodna zarówno z wytycznymi konserwatorskimi, jak i z planami zagospodarowania przestrzennego tej części stolicy.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny – informuje Anna Borys-Karwacka, Dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska – To będzie wyjątkowe miejsce. A że to McDonald’s, każdy, niezależnie od tego, czy do wydania ma 5 czy 50 zł będzie mógł cieszyć się tak wystrojem, jak i zróżnicowanym menu, lecz na tym etapie nie chcemy zdradzać więcej szczegółów.

To nie jedyna polska restauracja McDonald’s zlokalizowana w historycznym wnętrzu. Lokal na gdyńskim dworcu PKP zachwyca gości odnalezionymi podczas remontu i odrestaurowanymi malowidłami sopockiej szkoły malarstwa z 1957 roku znajdującymi się zarówno na suficie, jak i na ścianach sali. Kraków również może poszczycić się niestandardową architekturą i wystrojem restauracji przy ul. Grodzkiej, w samym sercu Starego Miasta. Wyróżniającym elementem tej restauracji jest nie tylko umiejętne skomponowanie wystroju z oryginalną architekturą budynku, ale również wykorzystanie jako dekoracji zabytkowej stolarki drzwiowej pochodzącą z budynku. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

[Aktualizacja 21.01.2019]

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

17 stycznia br. opublikowane zostało oświadczenie prof. dr hab. Jakuba Lewickiego, Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie budynku Cepelii:

Kilka tygodni temu rozpocząłem postępowanie o wpis do rejestru zabytków pawilonu Cepelia. W mojej ocenie tylko to może ochronić unikalną architekturę budowli. Procedura wpisu zakończy się w przeciągu kilku dni. Przed wpisem budynku do rejestru zabytków nie może być wydana żadna decyzja o jego przebudowie. Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie nie wpłynął żaden projekt ani informacja dotycząca zamiaru przebudowy Cepelii. Żaden projekt niszczący jej architekturę nie zostanie przeze mnie zatwierdzony.

PS

Pojawił się nowy adres dla cyfrowych twórców na gastronomicznej i kreatywnej mapie Warszawy. W samym centrum stolicy znajdziecie pachnącą świeżością, instafriendly kawiarnię #tag. Kawiarnia, gdzie oprócz wyśmienitych napojów twórcom treści internetowych zapewniono jak najlepsze warunki do robienia zdjęć oraz nagrywania flmów. Obok kawiarni znajduje się także przestrzeń mini-coworkingowa i warsztatowa. W jednym miejscu udało się połączyć 3 zupełnie różne przestrzenie, pełne nietypowych rozwiązań, które #tag z radością udostępnia instagramerom i youtuberom. 

PS2

Wybudowana przed wojną kamienica „Panta Rei” jest jednym z flagowych budynków gdyńskiego modernizmu. W ramach re:designu grupy Traffic Design, elewacja została oczyszczona ze szpecącej reklamy, uporządkowana została także identyfikacja wizualna działających tu podmiotów.