Rok na TikToku: najważniejsze trendy, wschodzące gwiazdy i wyjątkowe społeczności

2023 rok dobiegł końca. Jak wyglądał na TikToku? Dowiedzieliśmy się, że można zaprzyjaźnić się z gęsią, relaksować się przyjemnymi dźwiękami ASMR, a do tego gotowaliśmy oznaczając filmy hashtagiem #FoodTok. Nie możemy zapomnieć, że śpiewaliśmy razem z Blanką „Solo!" i #bejba, jak również nie mogliśmy przestać też myśleć o Imperium Rzymskim i nazywać się #bambik-iem, przy okazji obserwując jak rosną biznesy małych i średnich firm.
O autorze
4 min czytania 2023-12-12

Obraz zawierający tekst, Czcionka, Grafika, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznie

– Chcemy by podsumowanie 2023 było uhonorowaniem wyjątkowych momentów, które miały miejsce na TikToku w upływającym roku. Pragniemy, aby wyróżniony dorobek twórców stanowił okno na historie, które inspirowały, bawiły i edukowały ponad miliard ludzi na całym świecie. Dziękujemy za kolejny rok pełen radości i dzielenia się z nami swoimi niesamowitymi pomysłami w gronie globalnej i wspaniałej społeczności platformy – powiedział Adam Presser, Head of Operations, TikTok.

W ramach podsumowania Roku na TikToku uhonorowane zostały treści w kilku kategoriach: Ulubione video, Playlista, Wschodzące gwiazdy, Gwiazdy muzyki, Lokalnie uwielbiane oraz Nauczył mnie TikTok i Tylko na TikToku.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznie

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W 2023 dominowały zdecydowanie sportowe, edukacyjne i lifestyle’owe tresci. Polscy użytkownicy TikToka udowodnili, że potrafią w krótkim czasie stworzyć silną i niepowtarzalną społeczność. Co miesiąc 10,6 milionów aktywnych użytkowników platformy w Polsce dzieli się inspirującymi treściami, historiami, odkrywa coś nowego. 

 1. Franekbielak_art – utalentowany rysownik, który przyciąga uwagę wzroku, jak i słuchu.
 2. kameranadnie – twórca, który w wyjątkowy sposób inspiruje do uprawiania hobby, jakim jest wędkarstwo.
 3. loczniki – znani na całym świecie twórcy, którzy naśladują ruch postaci ze znanej gry w codziennych sytuacjach.
 4. klaudialeclerc – trendujący na całym świecie #ASMR. Hashtag ten zebrał łącznie ponad bilion wyświetleń!
 5. twinsstyle – jedni z najbardziej rozpoznawalnych braci bliźniaków na świecie, którzy globalne trendy przetwarzają i miksują na nowo. 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznie

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Niezależnie od tego, czy były to utwory popowe, czy powracające sprzed kilku, a nawet kilkunastu lat, artyści TikToka w 2023 roku wprawili nas w dobry nastrój. Od mash-upów, przez memy, po przyspieszone piosenki – w tym roku po raz kolejny widzieliśmy, jak twórcy nadawali nowy bieg swoim ulubionym hitom. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się
 1. Czułe słowa (Oh My Oh) – to utwór zespołu Piękni i Młodzi, który użytkownicy wykorzystywali w najróżniejszych treściach, które wprawiały społeczność w rytm muzyki z pogranica disco polo!
 2. Blacha 2115 (blacha2115_) – „Juli Juli” to piosenka o poszukiwaniu miłości członkowie społeczności wykonywali charakterystyczny ruch biodrami z napiętymi bicepsami, który stał się trendem na polskim TikToku.
 3. Mortal & Jonatan (mortalcioyt) – utwór „Kinderki” był wielokrotnie miksowany, w tysiącach różnorodnych nawiązań do codziennych sytuacji, w których użytkownicy mieli okazję wykazać się nie lada pomysłowością

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznie

Na TikToku gwiazda rodzi się każdego dnia! W tym roku bawiła nas i inspirowała cała galaktyka twórców, którzy pozostają bijącym sercem platformy. Oto przełomowi twórcy, celebryci i artyści, którzy mieli monumentalny rok na TikTok i poza nim.

 1. prawomarcina – Jego liczne porady prawne dały odpowiedzi członkom społeczności na trudne pytania, na które ciężko znaleźć odpowiedź.
 2. marzeniaimarek.yt – Marzena i Marek to małżeństwo, które pokazuje jak w prosty i przyjemny sposób można przygotowywać posiłki. Obecnie na platformie mają niemalże 20 milionów polubień i ta liczba szybko rośnie!
 3. programista_na_froncie – czy można zostać doradcą w wojskowym hełmie mówiąc o technologiach? Ależ owszem. Patryk jest przykładem tego, że w przewrotny sposób można tłumaczyć czym jest światłowód i w jakie gry warto grać.
 4. sylviafitness – Sylwia Szostak, trenerka fitness, a prywatnie żona Akopa Szostaka na swoim profilu w niezwykle zabawny sposób pokazuje codzienne życie z mężem kulturystą i czeredą figlarnych czworonogów 
 5. ewa.masterchef – Ewa Szczęsna, mieszkająca na co dzień we Włoszech uczestniczka 7. edycji polskiego MasterChefa zawładnęła TikTokiem przygotowując przepyszne potrawy z całego świata, dzieląc się pasją i miłością do gotowania. Nierzadko zaglada do tradycyjnej, lokalnej kuchni. 

Obraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznie

TikTok to muzyczny plac zabaw, na którym artyści i autorzy piosenek spotykają się, tworzą wspaniałe historie i kreują kolejne trendy. Ta kategoria to prawdziwy mix utworów, które zabrały nas w każdy zakątek muzycznych doznań.

 1. Marcin [@marcin.music]
 2. Blanka [@blikeblanka]
 3. Tribbs [@tribbs_music]
 4. Doda [@doda]
 5. SzymuśGrzybuś [@grzybowyszymon]

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, projekt graficzny

Opis wygenerowany automatycznie

TikTok to miejsce, które pozwala zaczynać od małych rzeczy, a osiągać – duże. Nikt nie wie o tym lepiej niż właściciele małych i średnich firm, którzy naprawdę odczuli pozytywny wpływ społeczności w 2023 roku i stały się rozpoznawalnymi markami na polskim rynku. 

 1. @yope_soap – firma tworząca ekologiczne kosmetyki, która nie tylko wie jak zadbać o planetę tworząc swoje produkty, ale także jak prowadzić swój profil na TikToku.
 2. @meblebrewczak – lokalna firma z sektora projektowania mebli na wymiar, która stała się dzięki TikTokowi liderem w swoim segmencie oraz rozszerzyla portfolio o projektowanie wnetrz!
 3. @pani.karmelarz – manufaktura, w której tworzone są cukierki, lizaki, popcorn i wiele różnych słodkości. 
 4. @slodkiwosk – Największa firma w Polsce rękodzielniczych sojowych świec dekoracyjnych.
 5. @naoko – lokalna firma odzieżowa, która tworzy modę inspirowaną światem. NAOKO w języku japońskim oznacza szczęście i szczerość. Doskonały TikTok fit!

Obraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, czerwony

Opis wygenerowany automatycznie

TikTok z edukacją ma naprawdę wiele wspólnego. #EduTok globalnie został wyświetlony łącznie 172 miliardy razy! W każdym roku użytkownicy dowiadywali się nowych rzeczy. W 2023 roku wspaniali twórcy TikToka uczyli savoir vivre, etykiety, tworzyli tutoriale make-upowe, kreowali kolejne trendy modowe, ale też wytłumaczyli, dlaczego mamy zmianę czasu, jak wyginęły banany i jak rosną drożdże. 

 1. @pani.etykieta – pani etykieta wskażuje, jakie są najczęstsze błędy savoir-vivre popełniane przez nas codziennie. Jej film o podróży pociągiem bije rekordy!
 2. @olaszkolda – jeśli szukasz tutorialu na najlepsze uczesanie czy wieczorną imprezę, na tym profilu znajdziesz wszystkie odpowiedzi!
 3. lostreadingsoul – polska #BookTokerka, która ułatwi znalezienie najlepszej książki na każdą okazję
 4. @doktor_z_tiktoka – Konrad Skotnicki – w niezwykle angażujący sposób opowiada o fizyce, chemii kosmosie i jak wyginęły banany.
 5. @adam_mirek – ekspert inżynierii biomedycznej, który promuje naukę na TikToku, odpowiadając na najbardziej nurtujące pytania w bardzo przystępny sposób.

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, Czcionka, Grafika

Opis wygenerowany automatycznie

Społeczność TikToka ożywiała nas swoją kreatywnością i przesuwała granice wyrażania siebie. Do tworzenia treści wykorzystywali różnorodny wachlarz efektów, dźwięków, mikroskopijne przybliżenia. Co więcej z ogromnym zaangażowaniem wzięliśmy udział w #FoodTokowym konkursie Wielka Feta na – nie zabrakło też wielkiej miłości pomiędzy człowiekiem a znaną nam wszystkim gęsią Pipą!

 1. filmzlektorem – Piotr Tarsa jest rozpoznawalnym lektorem, który na swoim kanale prezentuje ciekawostki związane z jego zawodem, tłumaczy zawiłości związane z produkcją filmową, a także poprawnością językową. 
 2. Natalia Sisik – kojarzycie “News na dziś!” – Natalia to wzór dziennikarstwa tiktokowego – jest zawsze na bieżąco zarówno z przełomowymi informacjami na dany dzień, jak i relacjonuje kluczowe wydarzenia!
 3. norekkuba – jak wykorzystywać efekty w zabawny i kreatywny sposób? Kuba wraz z ze swoją dziewczyną mogą tworzyć na ten temat tutoriale, bo robią to naprawdę dobrze!
 4. Dominik Hycner – jak tworzyć wciągające video w trybie macro i hyperlapse? Dominik łączy te dwa elementy na tyle, że nie można oderwać od nich wzroku.
 5. dekoratorwnetrzeumysłu – last but not least! Szczególne odkrycie polskiego TikToka – gęś Pipa to najlepsza przyjaciółka, która niczym udomowione zwierze jest towarzyszem Dekoratora, a na kanale prezentują zabawne codzienne sytuacje. Gęś stała się na tyle popularna, że maskotkę można było kupić praktycznie na każdym straganie. Jest to też przykład na to jak świat cyfrowy przenika do rzeczywistego.

Przedstawione powyżej przykłady zostały jedynie wyselekcjonowane z ogromnej bazy kreatywnych TikToków polskiej społeczności. Już niebawem wszystkich wyróżnionych będzie można zobaczyć w specjalnie opracowanym serwisie. Zachęcamy również do poznania globalnych trendów, które można znaleźć na tutaj.Ponadto, platforma w ostatnim czasie opracowała What’s Next Trend Report 2024, zawierający kluczowe wnioski z tego, czego możemy spodziewać się w zbliżającym się nowym roku.