Rozmawiamy z Markiem Skotarkiem – współtwórcą RiseNet CMS

Rozmawiamy z Markiem Skotarkiem – współtwórcą RiseNet CMS
RiseNet CMS jest systemem tworzonym przez dwóch młodych, ale doświadczonych, programistów - Marka Skotarka oraz Roberta Rogińskiego. Projekt tworzony początkowo “po godzinach” w styczniu 2014 roku przemienił się w samodzielny biznes.
O autorze
7 min czytania 2015-09-17

Od tego czasu RiseNet CMS doczekał się pierwszych wdrożeń i cały czas jest udoskonalany. O tym, jakie są plany rozwoju systemu i w jaki sposób RiseNet CMS chce zdobyć swoje miejsce na rynku, rozmawiamy z Markiem Skotarkiem.

Zacznijmy najpierw od kilku słów na temat tego, czym dokładnie jest RiseNet CMS i czym się zajmujecie?

Najkrócej można powiedzieć, że naszą misją jest dostarczanie zoptymalizowanych rozwiązań i narzędzi dla firm programistycznych oraz agencji interaktywnych.

RiseNet CMS to system, który pozwala tworzyć aplikacje internetowe łatwiej i szybciej. Nasze narzędzie jest zbiorem przygotowanych przez nas rozwiązań, które pozwolą skupić się na dedykowanych funkcjach zamówionych przez klienta, a nie na ciągłych poprawkach swojego CMSa.

Oferowany przez nas autorski, responsywny system, udostępniany na zasadach licencji, jest oparty na Zend Framework&Doctrine i składa się z wielu sprawdzonych rozwiązań oraz bibliotek potrzebnych do stworzenia i rozwijania zarówno prostych, jak i zaawansowanych aplikacji internetowych. Niezależnie od tego, czy klienta interesuje video czat, sklep internetowy czy system mailingowy, dzięki stworzonym przez nas modułom wszystko to można zrobić z poziomu naszej aplikacji.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Naszym projektem wychodzimy na przeciw firmom typu software house, agencjom interaktywnym, czy studentom, którzy na co dzień mają wiele problemów podczas tworzenia nowej aplikacji internetowej lub systemów CRM.

Skąd pomysł na tego typu projekt? Jak to się wszystko zaczęło?

Z Robertem Rogińskim, czyli moim wspólnikiem i drugim współtwórcą RiseNet CMS, poznaliśmy się w 2012 roku i od tego czasu pracujemy razem. Robert był moim project managerem i udało nam się znaleźć szybko wspólny język. Postanowiliśmy więc popracować również po godzinach nad czymś własnym i tak w styczniu 2014 roku narodził się RiseNet CMS.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

O tym, że takie rozwiązania są potrzebne upewniliśmy się podczas konferencji programistycznej 4 developers. Zaczęliśmy więc pracę nad narzędziem, które umożliwi pisanie aplikacji internetowych szybciej i łatwiej według pewnych wyznaczonych standardów. Programiści, którzy ściągną okrojoną wersję naszego narzędzia, dostają zbiór dobrych praktyk oraz pakiet najpotrzebniejszych bibliotek do stworzenia nawet zaawansowanej aplikacji internetowej. Nasze narzędzie jest uniwersalne i nie posiada żadnych ograniczeń, możemy rozszerzać je o kolejne moduły począwszy od systemu mailingowego, sklepów online, a kończąc na zaawansowanych modułach do systemów CRM.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

RiseNet CMS posiada wiele zoptymalizowanych rozwiązań, które przyśpieszają proces tworzenia aplikacji, ponieważ programiści nie muszą pisać wszystkiego od zera i mogą po prostu użyć odpowiednich rozwiązań. Tę filozofię można by było porównać do Twitter Bootstrap 3, natomiast naszym głównym celem jest zoptymalizowanie procesu tworzenia back-endu (panelu administratora) i wprowadzania takich elementów jak np. wielojęzyczność, lokalizacje w aplikacji, strefy czasowe, uprawnienia w aplikacji itp.

Dostarczamy firmom narzędzie, które zoptymalizuje proces tworzenia przez nich aplikacji oraz zapewniamy ciągły support i stałe rozszerzanie funkcjonalności, które poprzez napisany przez nas system aktualizacji w wersji beta przebiega szybko i łatwo.

Na rynku są obecne inne systemy CMS. Kogo zaliczylibyście do swojej bezpośredniej konkurencji?

Naszą konkurencją od początku są WordPress, Joomla i Drupal. To marki, które mają mocno rozwinięty support oraz fora, na których można dyskutować i szukać pomocy. Mimo wszystko wiele firm stara się pisać własne rozwiązania, które wyróżniają się lepszym dostosowaniem do wymagań danej aplikacji. WordPressa czy Joomli używają w dużej mierze freelancerzy, dlatego nasze narzędzie załata pewną dziurę na rynku oraz wspomoże firmy, które nie chcą korzystać z darmowych rozwiązań, ponieważ często przysparzają one wielu problemów.

Mówicie o WordPressie, Drupalu, Joomli, ale na rynku jest jeszcze ponadto sporo innych autorskich CMSów tworzonych m.in. przez agencje interaktywne. Co z nimi?

Jeśli chodzi o autorskie systemy, to rzeczywiście jest ich sporo, natomiast w większości są to systemy, które również mają wiele problemów. Często wynika to z tego, że firmy piszą swój CMS, dopiero kiedy pozyskają wstępne finansowanie od klienta. Przy kolejnych pozyskanych projektach kopiują aplikację, ukrywając i zmieniając narzędzia pod wymagania kolejnego klienta. W ten sposób z każdym kolejnym projektem rośnie poziom skomplikowania aplikacji, a poszczególne jej elementy nie są przemyślane w sposób ogólny. W wyniku tego przy kolejnej aplikacji mogą na przykład powrócić problemy pozornie wcześniej rozwiązane.

My możemy zagwarantować dostarczenie bezpiecznej i przemyślanej podstawy aplikacji oraz szeregu zaawansowanych modułów, które w zupełności wystarczają do budowy strony internetowej czy portalu, a jednocześnie umożliwiamy przygotowanie rozbudowanej, dedykowanej aplikacji.

RiseNet CMS doczekał się już pierwszych wdrożeń?

Tak, jak najbardziej. Możemy podzielić nasze wdorżenia na dwie grupy. Pierwsze są to wdrożenia stron, portali na naszym CMS, które są wykonane bezpośrednio przez nas. Drugie to wdrożenia systemu RiseNet CMS w innych firmach programistycznych.

Pierwsza grupa jest zdecydowanie większa, lecz są tego pozytywne aspekty. Wszystkie nasze moduły oraz cała podstawa aplikacji została dokładnie przetestowana. Wszystkie przykłady, które mamy, są to działające funkcje wdrożone przez nas dla naszych klientów. Mamy za sobą mnóstwo wdrożeń sklepów internetowych, wdrażaliśmy systemy mailingowe jako osobne produkty, a także jako dodatek do stron internetowych, by klienci mogli prowadzić kampanie marketingowe. Robiliśmy także duży projekt ofert nieruchomości, a w nim zaawansowaną inteligentną wyszukiwarkę. Ten moduł sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy wyszukiwarki ofert/produktów, nie tylko w branży nieruchomości.

Oczywiście w naszym portfolio pojawiają się również mniejsze, bardziej „frontendowe” strony. Zaletą systemu jest to, że do tej pory nie spotkaliśmy użytkownika, który by powiedział, że nie wie, jak obsłużyć naszą aplikację. Na jej bazie tworzymy także systemy CRM. Jesteśmy już po wdrożeniach w jednej z firm i jesteśmy z tego bardzo dumni. Do tych samych celów mogą wykorzystać naszą aplikację firmy programistyczne, które będą chciały z niej korzystać.

Druga grupa wdrożeń jest mniejsza, natomiast dla nas także bardzo ważna, bo właśnie dla tej grupy tworzymy system RiseNet CMS. Są to programiści, freelancerzy lub firmy programistyczne zainteresowane naszym narzędziem. Spotykamy się z bardzo miłymi słowami na temat naszego CMSa, ale tutaj nie możemy się jeszcze pochwalić dużym wdrożeniem. Możemy jednak powiedzieć, że wszystko zaczyna wchodzić na odpowiednie tory, i nasz system był używany do wdrażania sklepów internetowych, a także do stworzenia jednego projektu unijnego. Takie firmy supportujemy i mam nadzieję, że będzie ich co raz więcej. 

A jakie byłoby Wasze wymarzone wdrożenie?

Chcielibyśmy wdrażać nasz system do agencji interaktywnych oraz firm programistycznych, aby mogły one wykorzystywać RiseNet CMS do budowy aplikacji dla swoich klientów. Chcielibyśmy przekonać firmy, że nasz produkt ułatwia prace programistom, skłania do pewnych standardów, a zarazem pozwala pracować ze spokojną głową, bo po prostu działa. Gwarantujemy przy tym support, szkolenia oraz inne formy współpracy jak np. pisanie dodatkowych modułów do aplikacji.

Kto (lub też co) decyduje o tym, w jakim kierunku rozwijany jest RiseNet CMS?

Na pewno decydują o tym nowe technologie, nowe rozwiązania na rynku, a także feedback użytkowników, którzy z niego korzystają.

Oczywiście, posiadamy swoją wizję aplikacji i podejmujemy decyzję, w którym kierunku zmierzać. Skupiamy się głównie na funkcjonalności, intuicyjnym i przejrzystym interfejsie. Staramy się jednak ulepszać również wygląd i wprowadzać różnego rodzaju „bajery na topie“. Wdrażamy także elementy drag & drop, które przyśpieszają prace użytkowników systemu i zwracamy przy tym uwagę, by programista mógł je dostosować według własnego uznania, bo to jest dla nas najważniejsze.

Przygotowujecie się do nadejścia PHP7 i Zend Frameworka 3?

Zend Framework 3 może być momentem przełomowym, w którym postanowimy przepisać nasz system CMS. Ten framework będzie rozszerzeniem wersji 2 co daje już większe pole manewru. Chcemy to wykorzystać, czyli stworzyć narzędzie, które będzie przykładem pisania pewnych funkcji oraz będzie jednym z pierwszych na rynku napisanych na najnowszym frameworku Zenda. ZF3 będzie supportować PHP 5.5, ale także będzie zoptymalizowany o PHP 7.

Myślę że opinię użytkowników będą różne, ponieważ jedni będą się cieszyć, iż mają gotowy przykład działającej aplikacji na nowym frameworku, a inni będą niezadowoleni, ponieważ pierwsza wersja naszego systemu może nie być dalej rozwijana.

Decyzję są ciężkie natomiast musimy też liczyć zasoby. Nad tym produktem pracują dwie osoby, a więc rozwijanie dwóch wersji jednocześnie może stanowić problem. Na pewno bylibyśmy w stanie służyć pomocą i supportem, zatem nie zostawimy użytkowników na pastwę losu.

Skoro już po raz kolejny wspominamy o supporcie, powiedzmy więc, jak dokładnie on wygląda?

Pierwszą rzeczą, którą staramy się rozwijać wraz z RiseNet CMS to zakładka POMOC na naszej stronie – tam znajduje się przewodnik po aplikacji. Support to także wideokonferencje na Skype z programistami innych firm oraz przeszkolenie i pokazanie możliwości systemu na spotkaniach. Na razie starcza nam czasu, aby ten support realizować samemu.

Wasza strona mówi o właściwie zaprojektowanej strukturze gwarantującej łatwą rozbudowę. Moglibyśmy rozwinąć ten temat?

Bazujemy na domyślnej strukturze proponowanej przez Zenda, którą rozszerzyliśmy o własne biblioteki, a także nasze koncepcje i założenia. Głównym założeniem każdego rozwiązania, była optymalizacja czasu pracy programisty przy najczęściej wykonywanych czynnościach, przy czynnościach, które sprawiają najwięcej problemów lub po prostu minimalizują ryzyko popełnienia błędu, np.: poprzez ciągłe wykonywanie tego samego.

Przykładem może być biblioteka obsługi formularzy, zaprojektowana tak, by wygenerowany kod był zgodny z Bootstrap. Przygotowaliśmy narzędzia i biblioteki przydatne niemal w każdej sytuacji, od mniejszych np.: obsługa filtrów w formularzach, sortowania, idąc dalej poprzez migrację tłumaczeń wersji językowych, obsługę layoutów i szablonów, a kończąc na ładowaniu modułów, gdzie wystarczy dodać katalog modułu, aby ten po kilku kliknięciach był gotowy do działania.

Gwarantujecie też skalowalność. Jak więc skaluje się Wasz projekt? Czy zostało to „przetestowane w boju”?

Do RiseNet CMS zaczęliśmy już od dłuższego czasu tworzyć różnego rodzaju moduły. Do podstawy aplikacji możemy dołączyć moduł sklepu internetowego, moduł do wysyłania kampanii reklamowych, moduł nieruchomości, moduł forum i wiele, wiele innych.

To jest jeden ze sposobów zainteresowania klienta gotowymi rozwiązaniami, które będzie trzeba tylko dostosować. Dodatkowym atutem jest to, że każdy moduł zarządzany jest z tej samej aplikacji, czyli użytkownicy nie muszą pamiętać wielu loginów i haseł, logować się osobno na stronę, osobno do forum lub wideo czatu.

I jak najbardziej – zostało to już “przetestowane w boju”. Moduły świetnie się sprawdzają, usprawniają prace, minimalizują błędy oraz optymalizują czas poświęcony na daną funkcję. Co jakiś czas robimy duże aktualizacje naszego systemu. Ostatnio zmieniliśmy m.in. całą obsługę uprawnień do aplikacji, zarządzanie pulpitem w panelu administracyjnym, przenieśliśmy zarządzanie wyglądem strony do bazy danych.

Spotykamy się z pozytywnymi opiniami, a więc chcemy, by właśnie w taki sposób projekt był dalej rozwijany.

Skąd możemy mieć pewność, że RiseNet CMS będzie dalej rozwijany i aktualizowany?

Jak już wcześniej wspomniałem prowadzimy i rozwijamy własny software house, a produkt wykorzystujemy we własnych rozwiązaniach, choćby dlatego RiseNet CMS będzie ciągle ulepszany, aby łatwiej i szybciej nam samym się pracowało.

Cały czas myślimy o optymalizacji czasu pracy i szybkości powstawania aplikacji. Poza tym to nasza pasja, którą spełniamy w trakcie lub po godzinach pracy, a gdy widzimy coraz więcej ściągnięć oraz miłe słowa w mailach, motywuje nas to do dalszego działania.

Ostatnie pytanie: co jest takiego fajnego w programowaniu? 🙂

Programowanie daje możliwość budowania, tworzenia własnych aplikacji, które mogą pomóc rozwiązać jakiś problem. Czyli tworzymy tak na prawdę jakieś mniejsze lub większe dzieło, dzięki czemu możemy zmieniać świat wirtualny i nie tylko. Myślę, że większość osób lubi rozwiązywać łamigłówki i tak naprawdę właśnie do tego porównałbym programowanie.

Codziennie spotykamy się z jakimś problemem, który musimy rozwiązać. Sam proces jest bardzo ciekawy, twórczy, musimy wymyślić odpowiedni algorytm, a następnie go wdrożyć i sprawdzić, czy działa tak, jak przewidzieliśmy. Każda taka sytuacja daje satysfakcję i „radochę”, że udało się rozwiązać łamigłówkę.

Dziękujemy za rozmowę!

A wszystkich naszych czytelników zapraszamy do samodzielnego przetestowania RiseNet CMS. Więcej informacji można znaleźć pod tym adresem >

 

Tekst powstał we współpracy z firmą RiseNet CMS.