Pod koniec 2024 roku prof. Marcin Wiącek zapytał Rzeczniczkę Praw Dziecka, czy do Biura RPD wpływają skargi dotyczące prawa wstępu na tzw. gale freak fight i wydarzenia towarzyszące, osobom poniżej 18. roku życia. Chciał też poznać stanowisko RPD w sprawie wprowadzenia stosownego ograniczenia wiekowego.
RPO poinformował RPD, że do jego biura wpłynął wniosek od obywatela, który takie właśnie działania postuluje. W tej, jak i i innych skargach w przeszłości opisywano, że w trakcie tego rodzaju wydarzeń dochodzi m.in. do przemocy fizycznej, słownej i psychicznej, dręczenia ludzi, pochwalania i nawoływania do popełnienia przestępstwa czy prezentowania treści pornograficznych. W skargach widać wyraźny brak akceptacji dla tak powszechnej dostępności do tego rodzaju wydarzeń dla osób niepełnoletnich.
Zobacz również
Szkodliwa rozrywka
– W odniesieniu do gali freak fight – tego typu wątpliwa rozrywka w mojej ocenie nie powinna być kierowana do osób poniżej 18. roku życia. Nie ma żadnego uzasadniania dla udostępniania dzieciom i młodzieży swobodnego dostępu do tego typu widowisk, które nie niosą żadnych istotnych wartości dla młodego człowieka, a narażają go na wysokie emocje i obraz wykształcający nieprawidłowe przekonania dotyczące zasad społecznych i relacji międzyludzkich – odpowiedziała Rzecznikowi Praw Obywatelskich Monika Horna-Cieślak.
RPD potwierdziła, że także do Biura Rzeczniczki Praw Dziecka wpływają zgłoszenia dotyczące zarówno dostępu małoletnich do transmisji online gal Fame MMA i gal tzw. freak fight, ale też uczestniczenia w nich w roli zawodników osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Rzeczniczka wyraziła poparcie dla koncepcji działań na rzecz prawnego uregulowania kwestii dostępu małoletnich do tych wydarzeń.
Monitoring patotreści i działania RPD
Monika Horna-Cieślak wskazała, że w kontekście patotreści, czyli materiałów uznawanych za szkodliwe, nielegalne lub nieakceptowane społecznie, za które uznaje także gale freak fight, w Biurze RPD podejmowane są stałe działania. Wszelkie zgłoszenia niezwłocznie trafiają do zespołu Dyżurnet, działającego w ramach NASK-PIB, którego głównym zadaniem jest monitorowanie, identyfikowanie oraz reagowanie na nielegalne treści w sieci.
PrzeglądTygodnia [11.02-17.02.25]: Karol Paciorek w #InfluLAB, zaręczyny w stylu LEGO, upoluj bilet na IAB HowTo: Wideo Marketing
Ponadto, 22 września 2024 r., Rzecznika Praw Dziecka, występując do resortu sprawiedliwości wskazała, iż obecne regulacje prawne nie zapewniają wystarczającej ochrony przed tego rodzaju treściami oraz wniosła o podjęcie pilnych działań legislacyjnych.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W całej sprawie warto nadmienić, iż pracownicy Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa Sieci Biura RPD biorą udział w pracach Grupy Roboczej ds. Ochrony Małoletnich przed Treściami Szkodliwymi w Internecie, działającej przy Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa, skupiająca przedstawicieli różnych instytucji oraz organizacji, zajmuje się opracowywaniem skutecznych metod i mechanizmów ochrony dzieci przed niebezpiecznymi treściami w Internecie. Podczas wrześniowego spotkania omówiono zagadnienie związane z weryfikacją wieku użytkowników sieci jako kluczowego elementu ochrony najmłodszych przed dostępem do treści szkodliwych.
źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka, opracowanie: Agata Drynko