#ZakazMentoli to akcja informacyjna, która ma uświadomić palaczom, że od 20 maja 2020 r. dostępność produktu, po który spora część z nich sięgała do tej pory, drastycznie się zmieni. Pod adresem www.zakazmentoli.pl znajdują się najistotniejsze informacje na temat zmiany prawa i konsekwencji dla palaczy. Ze zdrowotnego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest rzucenie palenia. Jednak jak wynika z badania, zdecydowana większość palaczy nie bierze go pod uwagę. Strona przestrzega przed kupowaniem papierosów mentolowych z tzw. szarej strefy, co stanowi duże ryzyko związane z brakiem zachowania odpowiednich standardów i wątpliwą jakością produktów. Wskazuje także dostępne alternatywy w przypadku braku chęci lub możliwości rzucenia nałogu.Po wejściu w życie nowych przepisów będą to e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu. Obydwa rodzaje urządzeń zaspokajają głód nikotynowy produkując aerozol zawierający nikotynę. Natomiast jedynym legalnym produktem zawierającym tytoń o aromacie mentolowym będą wkłady do podgrzewaczy. Pierwszym i najbardziej popularnym produktem tego typu na polskim rynku jest system IQOS.
Akcja została przygotowana na podstawie wyników przeprowadzonego badania, którego celem było poznanie poziomu wiedzy i opinii konsumentów na temat wycofania ze sprzedaży papierosów mentolowych oraz z kapsułką od 20 maja 2020 r.
Zobacz również
Jak Polacy oceniają zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką, który wejdzie w życie 20 maja 2020 r.?
Takie pytanie zadało sobie Forum Konsumentów, przeprowadzając badanie na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie Polaków. Pokazało ono, że świadomość nadchodzących zmian na rynku jest stosunkowo niska: około 2/3 ogółu Polaków oraz połowa palaczy nie jest ich świadoma. Co istotne, zmiany związane z wejściem w życie dyrektywy unijnej wycofującej z rynku papierosy mentolowe i z kapsułką dotyczą dużej grupy ankietowanych palaczy (42%).
Polacy nie wierzą w skuteczność zakazu w walce z nałogiem. 81% osób jest zdania, że wprowadzenie w życie dyrektywy nie spowoduje zmniejszenia liczby palaczy. Zgadzają się ze stwierdzeniem, że znajdą oni inne sposoby, aby „obejść” zakaz, choćby poprzez zakup tych produktów np. na tzw. czarnym rynku. Większość Polaków uważa także, że palacze powinni mieć prawo, aby sami decydować, jakie papierosy chcą palić.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Zdecydowana większość użytkowników papierosów mentolowych oraz z kapsułką nie planuje rzucić palenia. Niemal 90% palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie unijnej dyrektywy. Około 50% obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16% przejdzie na produkty alternatywne (np. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu jak na przykład IQOS). Natomiast prawie 20% wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.
Słuchaj podcastu NowyMarketing