Kampania „zwróć uwagę na siebie”
Idea ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Zwróć Uwagę na Siebie” zrodziła się z rozmów z pacjentami hematoonkologicznymi. Zwracali uwagę na to, że niejednokrotnie bagatelizowali z pozoru błahe objawy i gdyby wcześniej skonsultowali je z lekarzem, miałoby to istotny wpływ ścieżkę diagnostyczną. Kampania „Zwróć Uwagę na Siebie” wskazuje na potrzebę zwracania uwagi na swój stan zdrowia i większego dbania o siebie. Ma również zachęcić do włączenia samoobserwacji do codziennego stylu życia. Pomysłodawcy mają nadzieję, że przyczyni się do zwiększenia wykrywalności chorób hematoonkologicznych na ich wczesnym etapie i do poprawy jakości życia.
Pierwsza edycja kampanii odbywa się przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (15 września). W ramach kampanii Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” przygotowało spot radiowy emitowany w różnych stacjach radiowych w całej Polsce.
Zobacz również
Scenariusz spotu podkreśla, jak często absorbują nas inni, a pomijamy najważniejsze – swój stan zdrowia. Za produkcję spotu odpowiadało Studio OVERTIME. Kampania będzie miała również swoje oblicze internetowe. (przebisnieg.org oraz profil stowarzyszenia na Facebooku).
Samoobserwacja – element zdrowego trybu życia
Dbanie o zdrowie nie powinno ograniczać się jedynie do zbilansowanej diety, czy aktywności fizycznej. Bardzo ważnym aspektem zdrowego trybu życia, który warto praktykować, jest regularne obserwowanie swojego stanu zdrowia.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Samoobserwacja może pomóc we wcześniejszym wykryciu różnych schorzeń, w tym chorób hematoonkologicznych, które są chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego. Do chorób hematoonkologicznych należą m.in: chłoniaki, białaczki, szpiczak mnogi, czy zespoły mielodysplastyczne.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Objawy chorób hematoonkologicznych często są mylone z innymi chorobami. Najczęstszym objawem chłoniaków są powiększone, niebolesne węzły chłonne wyczuwalne na szyi, pod pachami, w pachwinach lub w innych okolicach ciała.
Zwracając uwagę na odstępstwa w swoim stanie zdrowia, możemy wcześniej zauważyć niepokojące objawy chorób, nawet na ich początkowym etapie. Kampania zwraca uwagę, że samoobserwacja powinna obejmować cały organizm: węzły chłonne, ciśnienie, temperaturę ciała, apetyt, skórę, drogi oddechowe, potliwość, masę ciała, ból, towarzyszące emocje itp. Naszą uwagę powinny zwracać stany inne niż zazwyczaj. Stałym przedmiotem samoobserwacji powinno być również badanie morfologiczne krwi wykonywane kontrolnie chociaż raz w roku.