SEO na TikToku. Jak optymalizacja treści pomaga w dotarciu do nowych użytkowników?

SEO na TikToku. Jak optymalizacja treści pomaga w dotarciu do nowych użytkowników?
O autorze
6 min czytania 2023-10-03

Ponad 80 minut dziennie – tyle czasu w ciągu dnia statystyczny użytkownik TikToka w Polsce spędził na udostępnianiu treści, klikaniu serduszek pod publikacjami ulubionych twórców i scrollowaniu sekcji „Dla Ciebie”. Pod względem zaangażowania użytkowników platforma do publikowania dynamicznych materiałów wideo nie ma sobie równych, zostawiając serwisy takie jak YouTube, z którego użytkownicy korzystali średnio 76 minut dziennie oraz Facebook (średnio 51 minut dziennie) kolejno na drugim oraz trzecim miejscu społecznościowego podium.

Istotnie, czas spędzony na przeglądaniu TikToka maleje wraz ze wzrostem wieku użytkowników platformy, jednakże, mimo błędnego przekonania o przewadze młodszego pokolenia wśród odbiorców medium, osoby powyżej 35 roku życia stanowią obecnie ponad połowę wszystkich użytkowników platformy. W miarę rosnącej popularności TikTok zdołał wypracować mocną pozycję jako medium o znaczącym, lecz nie w pełni wykorzystanym potencjale reklamowym, szczególnie wśród starszej widowni. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu użytkowników w treści (o czym świadczy wskaźnik zaangażowania na poziomie 4,25% w przypadku TikToka w porównaniu do 0,60% Instagrama i 0,15% Facebooka), przestrzeń reklamowa platformy jest miejscem, gdzie marki o różnych profilach działalności mogą skutecznie osiągać swoje cele biznesowe, niezależnie od wieku swojej target grupy. 

Na TikToku reklama gładko miesza się z rozrywkową treścią, tworząc „gotowe danie” dla głodnych interakcji użytkowników. 

Z perspektywy marketerów oraz twórców dynamicznie rozwijająca się społeczność TikToka zasługuje na uwzględnienie w strategii marketing mix (np. jako kanał zasięgu inkrementalnego), chociażby z uwagi na czas i sposób, w jaki użytkownicy konsumują treści na tej platformie. Społeczność skupiona wokół konkretnej tematyki znacznie chętniej podejmuje interakcje, a dzięki wykorzystaniu formatu krótkich, dynamicznych filmów, trendujących ścieżek dźwiękowych czy interaktywnych rozwiązań (np. naklejki z kodem podarunkowym lub odliczaniem) możemy dotrzeć z naszym przekazem do zupełnie nowej grupy docelowej, subtelnie, lecz skutecznie przeprowadzając ją po kolejnych etapach ścieżki zakupu.  

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jak organicznie dotrzeć do zupełnie nowych (i zaangażowanych) odbiorów? Jednym z efektywniejszych sposobów jest wykorzystanie dobrych praktyk SEO w celu dotarcia z zasięgiem do nowej społeczności, na której najbardziej nam zależy – osób zaangażowanych w tematykę treści i potencjalnie zainteresowanych naszą marką.  

SEO na TikToku – Jaki cel ma optymalizacja treści na platformie? 

Optymalizacja treści na TikToku, podobnie jak w przypadku wyszukiwarek, ma na celu zwiększenie widoczności marki w wynikach organicznych poprzez jak najdokładniejsze dopasowanie treści do oczekiwań użytkownika. Dopasowanie to jest kluczowe, ponieważ im bardziej nasze treści odpowiadają oczekiwanym rezultatom wyszukiwania, tym większa szansa, że zostaną sklasyfikowane wyżej w wynikach organicznych. TikTok jako platforma obfitująca w różnorodne treści zbiera użytkowników o bardzo wielu, również niszowych  zainteresowaniach – #scrapbooking #cozygamers, #proffesionalmermaids czy #vintagehunters to tylko niektóre ze społeczności, które dzięki popularności platformy odnalazły swoje wierne grono odbiorców.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Nieważne, czy jesteś sneakerheadem, zawodową syreną czy amatorem szeptanego ASMR do poduszki – wystarczy, że jesteś sobą, a tiktokowa społeczność odnajdzie Cię sama. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Niszowe zainteresowania pomagają użytkownikom nawiązywać ze sobą więzi. Pod względem budowania społeczności TikTok jako serwis społecznościowy wygrywa wszelkie zestawienia. Nie ma drugiej internetowej przestrzeni, gdzie rola autorytetów miałaby takie znaczenie. Dlaczego? Ponieważ użytkownicy TikToka wyjątkowo cenią sobie autentyczność, którą otrzymują od innych twórców w postaci zabawnych, czasem ironicznych, lecz zawsze angażujących treści. Dzięki nim czują przynależność do grupy, którą charakteryzuje podobny sposób bycia, poziom wrażliwości czy wachlarz wyznawanych wartości. W końcu kto lepiej zrozumie emocje młodej mamy niż inna #mumtobe? To tutaj znajdziemy inspiracje na leniwe, niedzielne śniadania, odkryjemy na nowo pasje, o których już dawno zapomnieliśmy lub o istnieniu których wcześniej nie mieliśmy nawet pojęcia.  

Znalezienie konkretnych treści w oceanie tematów na TikToku może być wyzwaniem. Tu z pomocą przychodzi wewnętrzna wyszukiwarka TikToka, która ułatwia nawigowanie po interesujących tematach, będąc jednocześnie narzędziem, w oparciu o które możemy budować widoczność marki wśród użytkowników platformy.  

Jakie czynniki mają wpływ na wyświetlanie treści w sekcji Dla Ciebie? 

W świecie TikToka kanał „Dla Ciebie” działa jak osobisty kucharz, który świetnie zna kulinarne upodobania swoich „gości”. To właśnie on komponuje menu dostosowane w 100% do indywidualnych preferencji użytkownika, bazując na kilku kluczowych składnikach:

  • Interakcje użytkowników: To wszystkie instrukcje, którymi „karmimy” algorytm, reagując na treści. Lajki, udostępnienia, komentarze – na ich podstawie otrzymujemy pełne treści, gotowe menu w karcie „Dla Ciebie” odpowiadające naszym indywidualnym upodobaniom. Im bardziej jakościowe i trendujące, tym wyższa pozycja filmu. TikTok jest platformą społecznościową, która wyjątkowo docenia oryginalność i kreatywność swoich użytkowników, niezależnie od popularności ich konta. Egalitaryzm w popularyzowaniu treści sprzyja szybkiemu wzrostowi zasięgów nawet w przypadku profili z mniejszą liczbą followersów. 
  • Informacje o wideo: Słowa kluczowe, ścieżki dźwiękowe, hashtagi to najważniejsze pozycje na liście składników. Wyłącznie te odpowiednio dobrane sprawią, że gotowa kreacja przyciągnie uwagę użytkownika. Użyj ich sprytnie, mieszaj w różnych proporcjach. Pamiętaj jednak, że nie ma jednego uniwersalnego przepisu na sukces. Spróbujesz wielu kompozycji, zanim odnajdziesz niszę, na której najbardziej Ci zależy.  
  • Ustawienia urządzenia i konta: To jak wybór miejsca na kolację. Twój typ urządzenia, kraj i preferowany język to drobne wskazówki dla algorytmu co do lokalizacji treści, która Cię interesuje. 

Algorytm TikToka jest jak wyrafinowany smakosz, który zgrabnie miksuje wszystkie elementy w jedną całość. Obserwuje, analizuje i waży czynniki, aby ustalić, które filmy zasługują na wyższe miejsce w sekcji „Dla Ciebie”. To, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z treściami, jakie filmy lubią, udostępniają i jakie konta śledzą, tworzy system rekomendacji treści na TikToku. 

Znamy już podstawy, a więc pora przejść do omówienia kilku dobrych praktyk na przykładzie działań kilku polskich brandów, którym udało się wypracować sporą rozpoznawalność na TikToku: 

Współpraca z mniejszymi twórcami: Poprzez współpracę z influencerami na TikToku OnlyBio udowadnia, że młodzi konsumenci wciąż ufają twórcom internetowym. Scenariuszem współpracy, na jaki zdecydowała się marka, jest wykorzystanie TikTokowego storytellingu. Współpraca z mniejszymi twórcami, którzy aktywnie dzielą się opiniami o produktach OnlyBio, inspiruje również innych użytkowników, zachęcając ich do wypróbowania kosmetyków, używając przy tym odpowiednich hashtagów takich jak #reversehairwashing. 

Reaguj na trendy: Żabka postanowiła wykorzystać popularność trendu, w którym pracownicy sklepu dzielą się humorystycznymi opowieściami związanymi z obsługą klientów i codzienną pracą w sklepie. Na oficjalnym kanale marki dynamika została odwrócona – to klienci stali się głównymi bohaterami historii, odgrywając zabawne sytuacje związane z zakupami w sklepie z charakterystycznym „uśmiechniętym” logo. 

Wartościowe treści mają większą szansę na dotarcie i zbudowanie trwałej relacji z odbiorcami: Aktywna interakcja oraz regularny kontakt z odbiorcami treści stanowią kluczowe elementy dobrze przemyślanej strategii Żabki. Marka aktywnie uczestniczy w dialogu z użytkownikami, odpowiada na ich komentarze i reaguje na treści generowane przez społeczność, tworząc z nich core swojej komunikacji. Takie podejście wzmacnia zaangażowanie i buduje lojalność wobec marki. Stawiając na otwartą komunikację, Żabka tworzy atmosferę wspólnoty, zmniejsza dystans i wzmacnia więź z odbiorcami.

Unikalne hashtagi ułatwiają identyfikację marki: Wykorzystując popularne hashtagi, Żabka tworzy treści związane z bieżącymi trendami – od wyzwań tanecznych jak #ŻabkaDance po zabawne memy. To twórcze podejście zwiększa widoczność marki i ściśle angażuje odbiorców. Dodatkowo marka wprowadziła własne, charakterystyczne hashtagi, takie jak #uwolnijswójczas i #mamtowżabce. Odpowiednie hashtagi zarówno te o szerokim zasięgu, jak i te dopasowane do wąskich zainteresowań, umożliwiają efektywne dotarcie do różnych grup odbiorców. Dzięki takiej strategii marka buduje trwałą obecność i podtrzymuje zainteresowanie społeczności w dynamicznym środowisku TikToka.

Wyzwania – efekt śnieżnej kuli:  

W ramach jednego z wyzwań, marka x-kom zaprosiła swoich odbiorców do wspólnego tworzenia grafiki przy użyciu narzędzia AI. Zadaniem użytkowników było zasugerowanie, które z elementów wyposażenia stanowiska gamingowego powinny znaleźć się na obrazku.  

X-kom znany jest z tego, że aktywnie angażuje swoją społeczność na platformie TikTok poprzez zapraszanie do udziału w duetach i sprawne odpowiadanie na komentarze użytkowników. Efektem tego zaangażowania są imponujące statystyki, jak liczba obserwujących i liczba polubień pod filmami, które pokazują, że taka strategia przynosi znakomite rezultaty. 

Wykorzystanie strategii SEO w optymalizacji treści może znacząco zwiększyć widoczność marki na platformie i pomóc w osiągnięciu konkretnych celów biznesowych, jednak sukces na TikToku wymaga więcej niż tylko technicznej optymalizacji. Kluczem do osiągnięcia lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania jest tworzenie treści, które angażują, emocjonują i oddziałują na użytkowników. Autentyczność i kreatywność są nieodłącznymi elementami, przyciągając uwagę i budując lojalność społeczności. Podążając za inspirującymi przykładami brandów, które z sukcesem wykorzystują TikToka, wiele marek ma możliwość eksplorowania nowych ścieżek komunikacji i interakcji z odbiorcami.  

Źródła: 

Gemius, Polskie Badania Internetu, IAB Polska, Raport Social Media 2023, 2022 r. 

Influencer Marketing Hub, The State of Influencer Marketing 2023  

Influencer Marketing Hub, TikTok SEO Tips to Boost Your Reach in 2023 https://influencermarketinghub.com/tiktok-seo/ 

New York Times, For Gen Z, TikTok Is the New Search Engine https://www.nytimes.com/2022/09/16/technology/gen-z-tiktok-search-engine.html 

Socialinsider, Social Media Industry Benchmarks Study 2023 Edition, 2022 r., Socialinsider data — worldwide 

Socialinsider, TikTok vs. Reels vs.Shorts, 2021-22 

Socialinsider, TikTok Stats 2023 for a top-notch marketing strategy https://www.socialinsider.io/social-media-statistics/tiktok-statistics 

TikTok, What’s Next 2023 Trend Report: A New Era of Confidence, 2022 

https://ads.tiktok.com/help/article/interactive-add-on-pop-out-showcase?lang=pl-PL 

https://newsroom.tiktok.com/pl-pl/pl-introducing-a-way-to-refresh-your-for-you-feed-on-tiktok 

https://www.statista.com/statistics/1322876/social-media-apps-time-spent-global/ 

https://www.statista.com/statistics/264810/number-of-monthly-active-facebook-users-worldwide/ 

https://www.statista.com/statistics/272014/global-social-networks-ranked-by-number-of-users/ 

Artykuł został przygotowany przez ekspertkę – posiadaczkę certyfikatu DIMAQ Professional. Nowy Marketing jest patronem medialnym DIMAQ – międzynarodowego standardu kwalifikacji e-marketingowych.