Solidarność za rozszerzeniem zakazu handlu w niedzielę o sklepy internetowe

Solidarność za rozszerzeniem zakazu handlu w niedzielę o sklepy internetowe
Według związkowców Solidarności Polacy dobrze przyjęli zakaz handlu w niedzielę. To zachęca związek do zwiększenia czasu trwania ograniczeń, uszczelnienia ich i rozszerzenia o handel internetowy.
O autorze
1 min czytania 2018-05-31

źródło: sklepkolonialny.com

– Trzeba doprecyzować zapisy dotyczące czasu pracy i pracy w niedzielę i święta, aby praca w niedzielę była wyjątkiem, a nie regułą – powiedział w radiowej Trójce Marek Lewandowski, rzecznik przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”. Szczególnej zmiany wymaga zapis o pracy zmianowej dopuszczający pracę w niedzielę, który zdaniem rzecznika stał się nie tylko furtką, ale wręcz szeroką bramą do nadużyć.

W czerwcu ma być dokonany pierwszy przegląd obowiązujących od trzech miesięcy przepisów ograniczających handel w niedzielę.

Związkowcy postulują m.in.:

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj
  • ograniczenie możliwości prowadzenia sprzedaży przez placówki pocztowe;
  • wydłużenie czasu obowiązywania ograniczeń (od 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek);
  • objęcie ograniczeniami także handlu internetowego;
  • zawężenie kręgu osób mogących prowadzić sprzedaż w niedziele do właścicieli sklepów (obecnie właściciele i ich rodziny);
  • uszczelnienie możliwości obchodzenia ograniczeń polegającej na formalnej zmianie przeważającej działalności pracodawcy (według Polskiej Klasyfikacji Działalności, PKD);
  • surowsze karanie za obchodzenie prawa.

Solidarność wnioskuje także o wystąpienie do Komisji Europejskiej w sprawie przeprowadzania notyfikacji sprzedaży internetowej. Po otrzymaniu zgody możliwe byłoby rozszerzenie krajowej ustawy zakazującej handlu w niedzielę o sprzedaż internetową.

– W przeciwnym razie ustawa ograniczająca handel będzie dziurawa. W niedzielę pracownicy sklepów będą pakować towary na zapleczu i rozwozić je klientom kupującym w sieci. Nie chodzi nam o zakazanie zakupów przez internet, a jedynie wskazanie, że w niedziele nie można zobowiązywać pracowników do pracy przy realizacji internetowych zamówień – wyjaśnia w „Dzienniku Gazeta Prawna” Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Pracodawcy chcą z kolei, aby zasady ograniczenia handlu były jasne i nie powodowały wątpliwości interpretacyjnych.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się