„Sportkrastynacja”: MultiSport w kampanii edukacyjnej i raporcie zwraca uwagę na to, jak (nie)ćwiczą Polacy

„Sportkrastynacja”: MultiSport w kampanii edukacyjnej i raporcie zwraca uwagę na to, jak (nie)ćwiczą Polacy
34% Polaków nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej w ciągu miesiąca. Benefit Systems diagnozuje podejście Polaków do sportu jako sportkrastynację. Ruszyła kampania o tej samej nazwie, która ma na celu oswajanie aktywności fizycznej metodą małych kroków i prezentowaniem praktycznych wskazówek na to, jak ruszać się częściej.
O autorze
2 min czytania 2024-12-12

Prokrastynacja to powszechne zjawisko polegające na dobrowolnym zwlekaniu z realizacją zamierzonych działań, pomimo świadomości negatywnych skutków tego opóźnienia. Ludzie prokrastynują w wielu dziedzinach życia – także w zakresie aktywności fizycznej. Jak zatem nazwać zjawisko odkładania sportu na jutro, które nigdy nie nadchodzi, choć istnieje wysoka świadomość korzyści, jakie niesie za sobą regularna aktywność fizyczna? Sportkrastynacja.

– Określenie „sportkrastynacja” odnosi się do poziomu aktywności fizycznej niektórych Polaków. Wyniki badań jasno pokazują, że wciąż co trzeci z nas nie podejmuje żadnej formy ruchu. Unikamy jej lub odkładamy na jutro, na za tydzień, na nowy rok. Tłumaczymy się zmęczeniem, obowiązkami, wiecznym brakiem czasu. Z drugiej strony obserwujemy rosnące zaangażowanie i chęć do ruchu wśród osób, które prowadzą aktywne życie. Wsłuchując się w głos obu tych grup oraz podążając za opiniami ekspertów i doświadczeniami zgromadzonymi przy rozwijaniu Programu MultiSport, stworzyliśmy inicjatywę, której celem jest przerwanie błędnego koła sportkrastynacji – mówi Dorota Szostek, dyrektor marketingu w Benefit Systems.

Małe kroki do dużej zmiany

Benefit Systems w ramach akcji edukacyjnej marki MultiSport rzuca wyzwanie sportkrastynacji, za główne cele stawiając sobie oswojenie aktywności fizycznej i pokazanie, że nie trzeba się jej obawiać, za to można łatwo ją wpleść w codzienne obowiązki. Wszystkie działania spaja idea małych kroków. Aby ułatwiać ich podejmowanie, merytoryczna wiedza ekspertów z obszarów medycyny, psychologii, zdrowego stylu życia i sportu przekazywana jest w formie praktycznych porad stanowiących odpowiedź na każdą możliwą wymówkę. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W związku z fundamentalnym znaczeniem siły motywacji, przy realizacji zamierzonych działań, elementem akcji jest 8-odcinkowy poradnik wideo, w którym dr Ewa Hartman odpowiada na konkretne obawy Polaków wynikające z badań. Materiały przygotowane z ekspertką od lat zafascynowaną pracą ludzkiego mózgu, wykładowczynią i trenerką MBA, pokazują m.in.:

Słuchaj podcastu NowyMarketing

  • jak samym myśleniem można zmienić swoje podejście do aktywności,
  • w jaki sposób nauczyć się zarządzać czasem i wplatać aktywność do codzienności,
  • znaczenie mikronawyków, które prowadzą do wielkich zmian. 

Po przełamaniu zahamowań w głowie, czas na krok drugi – oswojenie się z przestrzenią klubu fitness. Służyć temu będzie kolejny kilkuczęściowy wideoporadnik, tym razem z udziałem trenera, który obali wszelkie blokady przed uczęszczaniem do tego typu obiektów. Pokaże sposoby na to, jak przygotować się do treningu, korzystać z maszyn, wykonywać rozgrzewkę i trening oraz pomoże skutecznie przezwyciężyć obawy przed pójściem na siłownię. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Sojusznicy w słusznej walce

Pokonywanie barier dla aktywności fizycznej jest łatwiejsze w towarzystwie sprzymierzeńców, dlatego zaangażowani w kampanię eksperci, podzielą się swoimi historiami i zainspirują do przerwania sportkrastynacji. O tym, że nie omija ona nikogo, ale można z nią skutecznie walczyć, opowiadają na swoich kanałach społecznościowych: dr Ewa Hartman, dr Joanna Wojsiat, dr Joanna Gutral, dr Damian Parol, Marta Niedźwiecka, Mateusz Majchrzak, Łukasz Orbitowski oraz Joanna Flis.  

Raportu „MultiSport Index 2024: Sportkrastynacja”

Aby wygrać walkę, należy najpierw poznać przeciwnika, dlatego w ramach współpracy Benefit Systems oraz firm badawczych Minds&Roses i IRCenter przeprowadzono badania ilościowe oraz jakościowe. Ich wyniki, w tym historie przebadanych osób, prezentuje najnowsza edycja raportu „MultiSport Index 2024: Sportkrastynacja”. Publikacja obejmuje również merytoryczne komentarze ekspertów: dr Joanny Wojsiat, prof. Ernesta Kuchara, dr Joanny Gutral, dr Ewy Hartman, dr. Damiana Parola i Mateusza Kusznierewicza. Dzielą się oni również osobistymi refleksjami nt. sportkrastynacji i praktycznymi wskazówkami na to, jak się jej przeciwstawić.

Pełny raport:

Materiały tworzone w ramach kampanii są dostępne dla wszystkich na stronie.

źródło: mat. prasowe, opracowanie: Agata Drynko

PS Work-Sport Balance: Decathlon proponuje swoim pracownikom czas na sport w godzinach pracy