Budownictwo od lat zmaga się z dużym niedoborem kadr. Na tle Europy relatywnie niewielki procent studentów polskich uczelni technicznych stanowią kobiety. ERBUD od lat podejmuje temat równouprawnienia w branży i serią inicjatyw zachęca kobiety do kariery w budownictwie.
– Odzew na zeszłoroczne, pilotażowe warsztaty przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Zainteresowanie było tak duże, że niestety dla wielu dzieci zabrakło już miejsca. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację tego wydarzenia co roku, aby każdy mógł poznać tajemnice budownictwa i bawiąc się, zmierzył z konstrukcyjnymi wyzwaniami – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Grupy ERBUD.
Zobacz również
Na zeszłoroczną, pilotażową serię warsztatów Młode MajstERki bilety wyprzedały się w ciągu kilkunastu minut, a akcja została nagrodzona m.in. srebrnym Innowatorem ESG przez Polskie Stowarzyszenie ESG oraz Złotym Spinaczem za najlepszą kampanię w branży Nieruchomości/Budownictwo.
– W naszej branży pracuje coraz więcej kobiet, co jest bardzo pozytywnym trendem. Chcemy zachęcić dziewczęta, aby poszły w ich ślady, przekonać, że budowanie nie musi być domeną chłopców. Organizowane przez nas warsztaty mają funkcję przede wszystkim edukacyjną, ale ich celem jest również promocja budownictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Uważam, że często to właśnie ci drudzy nieświadomie zamykają drogę do kariery swoim dzieciom, ulegając stereotypom przypisującym zawód do płci. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa pomoże im przyjąć inną perspektywę – mówi Agnieszka Głowacka, wiceprezeska Grupy ERBUD, która od lat angażuje się w promocję budownictwa wśród kobiet.
Program warsztatów stworzyli wspólnie eksperci z Centrum Nauki Kopernik oraz inżynierki ERBUD-u, które wezmą także gościnnie udział w warsztatach. W ich trakcie młode adeptki budownictwa w wieku 6-9 lat będą mogły wypróbować różne narzędzia budowlane, zmierzyć się z konstrukcyjnymi wyzwaniami, poznać składniki zaprawy murarskiej czy spróbować swoich sił w budowaniu ściany z cegieł. Celem było zorganizowanie „brudnych”, autentycznych prac, oddanie atmosfery i warunków jak najbliższych prawdziwej budowie. Taka formuła warsztatów, dla takiej grupy wiekowej nie miała do tej pory miejsca na rynku zajęć dla dzieci.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
– Ogromnie się cieszymy, że znów możemy zaprosić dziewczynki na naszą edukacyjną budowę. Po zakończeniu ostatnich zajęć otrzymywaliśmy mnóstwo pytań o kolejne edycje. Młode MajstERki to okazja do swobodnego eksperymentowania, ćwiczenia zdolności manualnych oraz rozwijania kompetencji przyszłości, związanych z podejmowaniem nowych wyzwań i testowaniem własnej kreatywności – mówi Katarzyna Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Warsztaty startują 3 czerwca i odbędą się w 3 kolejne soboty. Bilety są dostępne pod adresem www.kopernik.org.pl/klarabuduje w cenie 29 zł. Każda uczestniczka i uczestnik otrzymają pakiet startowy, w którym znajduje się m.in. wydana przez Fundację ERBUD bestsellerowa książka „Klara buduje”. Patronat nad warsztatami objął Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.