Z chwilą oficjalnego debiutu firma zrzesza już 76 kanałów Youtube, równocześnie obejmując ochroną 17 tysięcy zasobów muzycznych w internecie, które w styczniu 2021 r. odnotowały łącznie 43 008 302 odtworzeń w ramach platform wideo (w tym Youtube, TikTok, CDA, Facebook) oraz serwisów streamingowych audio (m.in. Spotify, iTunes, Apple Music, Deezer, Amazon czy Tidal). Liczba stałych subskrybentów w samym obszarze kanałów Youtube zrzeszonych z Video Brothers Music wynosi obecnie 8 milionów.
Partnerzy VBM
Zobacz również
Z Video Brothers Music współpracują twórcy popularni zarówno w internecie: Letni, CeZik, Chwytak, WuWunio, Na Pełnej, jak i muzycy kojarzeni z koncertami „na żywo”: Norbi, Nocny Kochanek, Tomek Lipiński, Łydka Grubasa, Farben Lehre i inni. Z kolei w gronie kanałów stricte podcastowych znajdują się m.in. serial dokumentalny „Śledztwo Pisma” (nagroda Grand Press 2020), „Strefa Gizy” komika Abelarda Gizy oraz specjalne odcinki serialu internetowego „Piątek” (zwycięzcy Grand Video Awards 2020) ukazujące się w formie audiobooków. Grupę kanałów dziecięcych tworzy popularna NutkoSfera (Grand Video Awards 2020 w kategorii edukacja), Urwisowo oraz stacja telewizyjna 4FUN KIDS. Firma współpracuje również z mediami, w tym zabezpiecza i monetyzuje treści Muzo.fm, 4fun.tv, warszawskiego radia Kampus oraz prowadzi kanały dziennikarzy, w tym Hirka Wrony i Wojtka Krzyżaniaka.
Muzyczny Hub
Video Brothers Music chce pełnić funkcję muzycznego huba pomiędzy platformami bazującymi na obrazie ruchomym (Youtube) oraz platformami stricte muzycznymi (Spotify), umożliwiającymi głównie odsłuch muzyki oraz podcastów w internecie.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
– Wprowadzamy autorów podcastów na Youtube i jednocześnie ułatwiamy internetowym twórcom muzycznym znanym już z tej platformy zaistnieć w serwisach streamingu audio. Chcemy być łącznikiem między tymi obszarami cyfrowej dystrybucji treści i działać na ich styku – mówi Łukasz Skalik, prezes zarządu Video Brothers Music.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Niestandardowe świadczenia
Video Brothers Music oferuje szereg niestandardowych świadczeń, nieosiągalnych lub niedostępnych na rynku ze strony klasycznych sieci wielokanałowych. Należą do nich m.in. tematy muzyczne (topics), zautomatyzowane dostawy art-tracks, sound-recordings w oparciu o pliki DDEX w ramach wyspecjalizowanego agregatora treści Youtube, a w przypadku Spotify – kreacja playlist, zaawansowane raporty i aktualizacja zasobów wg szczegółowych metadanych. Całość uzupełnia zdejmowanie roszczeń audiowizualnych (copyright claims), przywracanie monetyzacji, nadawanie kodów ISRC oraz przenoszenie treści między profilami bez utraty wyświetleń, ocen i komentarzy.
– W ramach świadczeń nie tylko optymalizujemy i zabezpieczamy zasoby muzyczne partnerów, przenosząc lub likwidując kopie. Przede wszystkim zapewniamy im lepszą ekspozycję w algorytmach internetowych platform. Poprzez odpowiednie zarządzanie katalogami i kanalizowanie ruchu w stronę oryginalnych utworów, poszerzamy i uszczelniamy pola monetyzacji, dzięki czemu zwiększamy zarobki naszych licencjodawców – wyjaśnia Tomasz Oreł, kierujący zespołem agencji.
Firma pomaga również wprowadzać dorobek artystów w obszary wymagające audytu treści lub działających na bardziej restrykcyjnych zasadach, jak Youtube Music i Youtube KIDS, oraz pomaga uzyskać status oficjalnego kanału muzycznego w ramach Youtube (weryfikacja plakietką OAC).
Produkcja treści muzycznych
Video Brothers Music jest aktywne również na polu produkcji treści muzycznych: profesjonalnych teledysków w dowolnym standardzie emisyjnym, animowanych odsłuchów dyskografii twórców, wersji karaoke utworów oraz oprawy graficznej kanałów lub albumów.
Autorskie formaty audio
W planach Video Brothers Music jest realizacja trzech cyklicznych projektów podcastowych, bazujących na autorskich scenariuszach – dwa fabularyzowane i jeden edukacyjny. Produkcje będą skierowane w pierwszej kolejności do emisji na platformach streamingowych audio.
– W projekt zaangażowaliśmy głównie twórców internetowych operujących głosem, dotąd kojarzonych z platformą Youtube, w tym znanego reżysera i scenarzystę seriali internetowych – Grzegorza „Dakanna” Barańskiego oraz Pawła Pawlikowskiego, lektora i twórcę kanału „Pawlikowe Fanduby” – zdradza Tomasz Oreł, koordynujący prace zespołu realizacyjnego w ramach pełnionych funkcji.
Firma współpracuje z lektorami, wokalistami, kompozytorami oraz dźwiękowcami, dysponując przy tym dużą bazą internetowych twórców Youtube, mających w planach rozwijanie swojej kariery w oparciu o podcasty.
Debiut pierwszych autorskich podcastów fabularyzowanych zaplanowano już na wiosnę tego roku.
Wsparcie prawne i uproszczony system rozliczeń
Video Brothers Music oferuje konsultacje i wsparcie w zakresie praw autorskich oraz pomoc z rejestrowaniem utworów słowno-muzycznych, jak i rozliczaniem tantiem w ZAiKS. Prowadzi szkolenia w zakresie dozwolonego użytku, kreacji oraz świadczy usługi doradcze (raporty, ekspertyzy i analizy).
– Mamy podpisane stosowne umowy z platformami umożliwiającymi cyfrową dystrybucję utworów. Działamy już w ponad 50 serwisach, w tym tych kluczowych dla rynku muzycznego. Naszym celem jest obecność w wiodących obszarach dystrybucji treści muzycznych w internecie, a co za tym idzie, automatyzacja rozliczeń. Dlatego każdy z naszych partnerów otrzymuje raport zarobków uwzględniający w jednym miejscu wszystkie monetyzowane obszary – mówi Łukasz Skalik, prezes zarządu, odpowiedzialny za obszar prawno-administracyjny spółki.
W ten sposób klienci Video Brothers Music mają pełną kontrolę nad dystrybucją swojego katalogu muzycznego w internecie oraz zapewniony kompletny wachlarz świadczeń – na ochronie, pozycjonowaniu i produkcji treści począwszy, a na ich promocji skończywszy.