Ufunduj wielkanocny koszyczek. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do wsparcia samotnych seniorów

Ufunduj wielkanocny koszyczek. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do wsparcia samotnych seniorów
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do podarowania wielkanocnego koszyczka, ufundowania spotkania dla samotnych starszych osób. To dla nich okazja do wspólnego świętowania z drugim człowiekiem.
O autorze
1 min czytania 2024-03-08

Wielkanoc to dla wielu seniorów pierwsza od dawna okazja do wyjścia z domu, spotkań i złapania promieni słońca. Dlatego działające od ponad 20 lat Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje wielkanocne śniadania dla podopiecznych z 13 polskich miast, stwarzając starszym osobom możliwość spotkania z innymi ludźmi.

Osamotnienie przyczyną depresji u seniorów

Według raportu „Samotność wśród osób 80+” Stowarzyszenia mali bracia Ubogich z 2023 r., dla 94% badanych seniorów relacje z bliską rodziną są bardzo ważne, a prawie połowa, bo aż 48% osób odczuwa brak towarzystwa. Aż 72% osób starszych utraciło swoich bliskich. Spędzenie Świąt Wielkanocnych samotnie to dla nich trudna sytuacja. Osoby osamotnione są znacznie bardziej podatne na wiele problemów ze zdrowiem, także psychicznych.

– Niepokojąca u seniorów jest samotność, która, jak wynika z dostępnych badań, jest groźna dla zdrowia, zarówno w wymiarze psychicznym, jak i fizycznym. Osoby starsze doświadczające samotności są w większym stopniu narażone na zachorowanie np. na cukrzycę typu 2 czy rozwój schorzeń sercowo-krążeniowych. Samotność sprzyja także występowaniu demencji, depresji czy choroby Alzheimera. Zwłaszcza gdy mówimy o tzw. samotności przewlekłej, doświadczanej wtedy, gdy poczucie osamotnienia, pustki, braku satysfakcjonujących relacji czy bliskich więzi trwa wiele miesięcy, a nawet lat. Niekiedy może się ona także wiązać z przedwczesną umieralnością, a ta w przypadku osób starszych wynosi aż 14% – mówi Ilona Zakowicz, gerontopedagożka od kilkunastu lat pracująca z osobami starszymi.

Koszyczek wielkanocny pełen nadziei

Wychodząc naprzeciw potrzebom osamotnionych osób starszych, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich jak co roku prosi o ufundowanie seniorom świątecznego koszyczka w formie wielkanocnego śniadania dla seniorów z 13 miast Polski. Spędzą wspólnie czas w gronie wolontariuszy i innych osób starszych oraz otrzymają drobny, świąteczny upominek.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Nikt nie chce czuć się samotny, tym bardziej w Święta. Wiemy, jak ważne jest to dla zdrowia osób starszych. Zachęcamy do ufundowania seniorom symbolicznego wielkanocnego koszyczka. Każda, choćby najmniejsza kwota, ma znaczenie, bo pozwoli nam przygotować dla nich Święta, na jakie zasługuje każdy z nas – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.

Akcję można wesprzeć na stronie: malibracia.org.pl/wielkanoc

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Zdjęcie główne: materiały prasowe Stowarzyszenia mali bracia Ubogich

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się