W 27 miastach w Polsce zawisły plakaty i billboardy, na których polskie tęczowe rodziny składają świąteczne życzenia. To kolejna odsłona kampanii Jesteśmy rodziną stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.
– To pary mam z dziećmi, które wzięły udział w naszej kampanii i opowiedziały swoje historie w filmach – wyjaśnia Ola Kaczorek, osoba współprzewodnicząca Miłość Nie Wyklucza. Badania pokazują, że dla połowy naszego społeczeństwa odkrycie samego istnienia tęczowych rodzin może być ważne. To działanie edukacyjne, ale również głos sprzeciwu wobec nagonki prowadzonej przez władze przeciw nam i naszym rodzinom.
Zobacz również
Wszystkie rodziny, które pojawiły się na plakatach opowiedziały wcześniej swoje historie w filmach, które można zobaczyć na stronie kampanii: jestesmyrodzina.pl.
Pełna lista miast, w których pojawiły się billboardy i plakaty: Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Mysłowice, Poznań, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sopot, Sosnowiec, Szczecin, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław, Zabrze.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
– Wiele osób w Polsce zabiera głos na temat osób LGBT+ i ich rodzin nie mając o tym zielonego pojęcia. Chcemy to zmienić – dodaje Hubert Sobecki, współprzewodniczący Miłość Nie Wyklucza. Nawet osoby, które widzą zdjęcia rodzin w naszych mediach społecznościowych piszą “piękna szczęśliwa rodzina. Szkoda, że to nie w Polsce”. To pokazuje jak niska jest nasza świadomość i jak wiele jest do zrobienia.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Tęczowe, nieznane, akceptowane
W ubiegłym tygodniu Miłość Nie Wyklucza opublikowała raport „Jesteśmy rodziną. Co myślą Polacy i Polki o rodzinach osób LGBT+?”, w którym przedstawia wyniki ogólnopolskich badań ilościowych na temat tęczowego rodzicielstwa. Wynika z nich między innymi, że:
- 56% Polek i Polaków uważa, że osoby tej samej płci powinny móc wziąć ślub, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. Za jest 75% wyborców Koalicji Obywatelskiej i 37% wyborców Zjednoczonej Prawicy.
- Ponad 1/4 Polaków i Polek (28%) nie wie, czy tęczowe rodziny żyją w Polsce, a prawie 1/5 (18%) uważa, że ich nie ma.
- Większość badanych deklaruje akceptację oraz obawy związane z brakiem wiedzy na temat tęczowego rodzicielstwa.
- Ponad 2/3 (71%) uznała „płeć i orientację seksualną za mniej ważne od miłości, bezpieczeństwa i wsparcia ze strony rodzica”.
- Ponad trzy czwarte (77%) społeczeństwa jest przekonana, że dzieci wychowywane w tęczowych rodzinach są narażone na drwiny ze strony rówieśników i otoczenia.
- Tyle samo (76%) uważa, że społeczeństwo powinno chronić dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe przed prześladowaniami ze strony otoczenia. Sądzi tak 70% wyborców i wyborczyń Zjednoczonej Prawicy, 89% Koalicji Obywatelskiej, 83% Polski 2050, 84% Lewicy i 70% Konfederacji.
Polska pozostaje jednym z 6 ostatnich krajów Unii Europejskiej, które nie pozwalają parom tej samej płci na formalizację związku w jakikolwiek sposób – ani poprzez pełną równość małżeńską, ani częściowo, poprzez związki partnerskie. W przypadku tęczowych rodzin, czyli par osób tej samej płci wychowujących dzieci, skutkuje to zarówno codziennymi trudnościami w kontaktach z urzędami i instytucjami, jak i najbardziej tragicznymi sytuacjami, gdy dziecko zostaje uznane za sierotę w momencie śmierci rodzica biologicznego.
Pełen raport oraz filmy prezentujące 5 tęczowych rodzin żyjących w Polsce można znaleźć na stronie kampanii www.jestesmyrodzina.pl, a zdjęcia plakatów i billboardów z kilku miast można pobrać stąd: https://bit.ly/Jestesmy_rodzina_mediapack