„Szanuję, nie dyskryminuję!” – II edycja Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon

„Szanuję, nie dyskryminuję!” – II edycja Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon
5 maja obchodzony jest Europejski Dzień walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Fundacja Avalon po raz drugi startuje z obchodami autorskiej akcji, zapoczątkowanej w ubiegłym roku, jaką jest Miesiąc Walki z Dyskryminacją OzN, przebiegający pod hasłem: „Szanuję, nie dyskryminuję” i trwający cały maj.
O autorze
2 min czytania 2024-05-02

Ważna jest świadomość, że każdy, indywidualnie, może dodać swoją cegiełkę, aby wspólny świat był miejscem przyjaznym, dającym równe szanse na godne życie, rozwój osobisty i sprawiedliwe traktowanie na wszystkich polach życia, bez przejawów dyskryminacji.

Wiedza, świadomość, zaangażowanie, przyszłość – filary akcji

Druga edycja Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon poświęcona jest problematyce postrzegania i traktowania OzN. Fundacja Avalon zaprasza wszystkich do wyrażenia swojego wsparcia dla zwiększenia reprezentacji OzN w mediach oraz budowania ich sprawiedliwego wizerunku.

– Tegorocznej edycji Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon przyświeca także promocja prawidłowych postaw wobec OzN. Będziemy zwracać uwagę na zasady savoir-vivre’u oraz język, jakim powinniśmy opisywać codzienność OzN oraz słownictwo, które pomoże unikać powielania stereotypów czy kreowania ableistycznego obrazu – mówi Łukasz Wielgosz, członek zarządu Fundacji Avalon

W związku z obchodami Miesiąca Walki z Dyskryminacją OzN Fundacja Avalon postanowiła zbadać jaki wizerunek OzN w mediach jest faktycznie obserwowany oraz interpretowany przez ankietowanych. Z przeprowadzanych, na grupie 2000 respondentów, badań wynika, że ponad połowa z nich nie wie, jak ocenić wiarygodność przekazu, a duża część badanych spotyka się z powielaniem stereotypów – osoby z niepełnosprawnością jako ofiary lub superbohatera. Najczęściej kojarzonymi w mediach obrazami były: apele o wsparcie, pokazywanie choroby/cierpienia, podkreślanie tragiczności losu, a sam wizerunek kreowany był na wzbudzający współczucie.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Podcast, Fundacji Avalon, #WystarczyZacząć

Postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami poświęcony będzie pierwszy odcinek Podcastu #WystarczyZacząć Fundacji Avalon, stworzonego we współpracy z platformą medialną Anywhere.pl. Do premierowego odcinka, „Jak nas widzą? A jacy jesteśmy?”, Fundacja Avalon zaprosiła autorkę bloga Zaniczka, wykładowczynię i aktywistkę – Renatę Orłowską oraz Jana Melę – podróżnika i działacza społecznego, którzy opowiedzą o swojej perspektywie i doświadczeniach w temacie odcinka. Zaproszeni goście rozmawiać będą między innymi o tym, w jaki sposób język nas determinuje i o stereotypach związanych z postrzeganiem niepełnosprawności. 

Wspomniane prawidłowe postawy wobec osób z niepełnosprawnościami przedstawione zostały w przygotowanym przez Fundację Avalon poradniku savoir-vivre’u, który można pobrać w formie PDF. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Fundacja Avalon zaprasza także do zabawy i wypełnienia Quizu „Szanuję, nie dyskryminuję”, w którym każdy może ocenić posiadaną wiedzę na temat codzienności z niepełnosprawnością i zmierzyć się z własnymi postawami wobec OzN.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Pomarańczowy Telefon Fundacji Avalon

Fundacja Avalon oraz partnerzy Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami – Portal Zrzutka.pl oraz Serwis FaniMani.pl zachęcają do finansowego wsparcia Pomarańczowego Telefonu Fundacji Avalon, który będzie specjalną infolinią, do której potrzebujący będą mogli zadzwonić w celu uzyskania pomocy z różnymi codziennymi wyzwaniami. Będzie to również przestrzeń, w której każdy zostanie wysłuchany i zostanie mu udzielone odpowiednie wsparcie. Po drugiej stronie telefonu będą specjaliści wykwalifikowani w pomocy osobom z niepełnosprawnościami oraz przewlekle chorym w wielu zakresach. Pomarańczowy Telefon to inicjatywa wyrównująca dostęp do wsparcia.

Fundacyjny Piknik w Parku Szczęśliwickim w Warszawie

Podsumowaniem Miesiąca Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami będzie Piknik Fundacji Avalon, który odbędzie się w niedzielę, 26 maja w warszawskim Parku Szczęśliwickim. Całodzienne wydarzenie jest dostępne, otwarte i bezpłatne. Fundacja zaplanowała szereg dostosowanych atrakcji sportowych, edukacyjnych i muzycznych, gdzie każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.

Zdjęcie główne: mat. pras.