– Od kilku tygodni nasz świat jest inny. Zauważyliśmy problem samotności i jako Szlachetna Paczka jesteśmy od tego, żeby na problemy odpowiadać – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i inicjatywy „DOBRE SŁOWA – telefon dla seniorów”.
Infolinia została uruchomiona 31 marca wraz z premierą opracowanego przez Paczkę Raportu o Samotności. By telefon DOBRE SŁOWA mógł pomagać przez kolejne miesiące, potrzebne jest wsparcie finansowe. Wpłat można dokonywać na stronie.
Zobacz również
60 000 zł – tyle potrzeba, by osoby starsze do końca 2020 mogły korzystać ze wsparcia psychologów i terapeutów dyżurujących przy telefonie wsparcia DOBRE SŁOWA uruchomionym przez Szlachetną Paczkę. Kolejnym krokiem pomocy jest połączenie potrzebującego seniora z wolontariuszem Paczki.
Realne zagrożenie, konkretna pomoc
Jak wynika z Raportu o Samotności, najnowszej publikacji Szlachetnej Paczki diagnozującej społeczny problem potęgowany przez pandemię COVID-19, chroniczna samotność zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 14%. Podnosi ciśnienie, obniża odporność, wpędza w depresję. A jednoosobowych gospodarstw domowych jest dziś w Polsce ponad 5 mln, co oznacza, że co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania, czy tak jak teraz – jest w nim niemal uwięziony.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
– Byłam zdziwiona, że ktoś obcy chce mi pomóc. Kto by znalazł czas? Dla mnie? Gdy w mediach zaczęto mówić o zamykaniu szkół, pani Alina wyszła z domu i kupiła trzy bochenki chleba. Zamroziła je. Na szczęście nie je zbyt dużo. – Boję się, co będzie, gdy chleb się skończy i będę musiała wyjść na zewnątrz – mówi do słuchawki.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Epidemia samotności nie skończy się dziś czy jutro
Dzięki nowej inicjatywie Szlachetnej Paczki seniorzy mogą liczyć na darmową pomoc psychologów i terapeutów każdego dnia. Specjaliści dyżurują siedem dni w tygodniu w godzinach 10:00–12:00 oraz 17:00–19:00. Osoby dzwoniące pod numer 12 333 70 88 otrzymują nie tylko wsparcie emocjonalne, ale także kontakt do lokalnego wolontariusza Szlachetnej Paczki, który nawiązuje z seniorem relację i w razie potrzeby pomaga w robieniu zakupów, załatwianiu spraw urzędowych czy realizowaniu recept w aptece.
Brak wsparcia z zewnątrz i samotność wielu seniorów nie skończy się jednak z chwilą ponownego otwarcia galerii handlowych czy kin. Skutki wielotygodniowej izolacji mogą wpływać na ich kondycję – zarówno psychiczną, jak i fizyczną – przez wiele miesięcy. Dlatego celem Szlachetnej Paczki jest zapewnienie osobom starszym ciągłego wsparcia.
Dzięki zbiórce dostępnej na stronie seniorzy będą mogli korzystać z telefonu wsparcia i uzyskiwać pomoc wolontariuszy Szlachetnej Paczki przynajmniej do końca 2020 roku.