„Alicja w krainie mam”: sztuczna inteligencja pomaga uwrażliwiać Polki na temat depresji poporodowej

„Alicja w krainie mam”: sztuczna inteligencja pomaga uwrażliwiać Polki na temat depresji poporodowej
W jaki sposób AI może pomóc w edukacji na temat depresji poporodowej? Fundacja Zdrowego Postępu zainicjowała stworzenie postaci wirtualnej młodej mamy, której instagramowe konto śledzi dziś już kilka tysięcy osób.
O autorze
2 min czytania 2024-04-24

Depresja poporodowa może dotykać od 13 do nawet 19%1 młodych matek, a co nawet 50% z nich nie zgłasza się z jej objawami do specjalisty2. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ze skali i niebezpieczeństwa tego zjawiska, dlatego Fundacja Zdrowego Postępu postanowiła zaalarmować Polaków na ten temat. Tak powstał projekt angażujący sztuczną inteligencję w głośne mówienie o depresji poporodowej.

Na założonym niedawno profilu w mediach społecznościowych Alicja w krainie mam, o swoich rozterkach, wątpliwościach i codziennych zmaganiach w nowej roli opowiada nie kto inny, jak właśnie młoda mama. Haczyk polega na tym, że w rzeczywistości to… postać wygenerowana z zastosowaniem sztucznej inteligencji, czyli mama wirtualna.

Czym charakteryzuje się depresja poporodowa? Jakie są jej objawy i jak może wyglądać przebieg tej choroby? M.in. na te i wiele innych pytań odpowiada wirtualna młoda mama.

Nie lekceważ baby blues

Specjaliści w zakresie opieki okołoporodowej zwracają uwagę na różnię pomiędzy zjawiskiem znanym jako baby blues, a depresją poporodową. To pierwsze trwa zwykle od 2 do 5 dni i jest naturalną reakcją organizmu na olbrzymie zmiany zachodzące w organizmie kobiety podczas i bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak po upływie tego czasu sytuacja nie wraca do normy, można zacząć podejrzewać wystąpienie depresji.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Warto pamiętać, że choć może ona dotknąć każdą kobietę, która znalazła się w roli mamy, to jednak znaczący wpływ na jej wystąpienie mają takie czynniki jak:

  • predyspozycje genetyczne,
  • zmiany hormonalne występujące po porodzie,
  • zmiany rytmu
    okołodobowego,
  • choroby psychiczne występujące przed ciążą,
  • poród z komplikacjami,
  • czynniki psychospołeczne.

AI wspiera mówienie o depresji poporodowej

Choć początkowo konto Alicja w Krainie Mam znacząco nie różniło się od innych profili młodych matek w social mediach, z czasem zaczęło na nim przybywać treści typowo edukacyjnych. Ponadto bardzo długo followersi Alicji nie zdawali sobie sprawy, że mają do czynienia z postacią jedynie wirtualną.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Nowe technologie stały się nieodłączną częścią naszego życia codziennego, a sztuczna inteligencja jest jednym z najważniejszych trendów kształtujących naszą rzeczywistość. Właściwe wykorzystanie AI daje nam ogromne możliwości w działaniach edukacyjnych i podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat ważnych problemów zdrowotnych, czego doskonałym przykładem jest profil „Alicja w krainie czarów”. Wykorzystane narzędzie sztucznej inteligencji do wygenerowania Alicji i jej życia pozwoliło na wykreowanie na pozór idealnego świata macierzyństwa, nieróżniącego się często od typowych kont parentingowych na Instagramie – podkreśla Jowita Michalska, założycielka i prezeska Digital University.

1 Buttner M., O’Hara M.W., Watson D. The structure of women’s mood in the early postpartum. Assessment 2012; 19: 247−256.
2 Ministerstwo Zdrowia, https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/mloda-matka-w-depresji, data dostępu: 08.04.2024

Zdjęcia: Instagram

PS Najlepsze kampanie o macierzyństwie okiem branżowych mam

Jakie reklamy poruszające temat macierzyństwa warto zobaczyć? Które z nich dotykają ważnych problemów i dlaczego warto się nad nimi pochylić? Z okazji Dnia Matki przedstawicielki branży marketingowej opowiedziały nam o swoich ulubionych kampaniach skoncentrowanych wokół postaci MAMY.

PS2 Miss AI: Zorganizowano pierwszy konkurs piękności dla kobiet wygenerowanych przez AI

Rusza pierwsza edycja Miss AI, będącego konkursem piękności dla botów wygenerowanych przez AI. To element World AI Creator Awards – konkursu dla osób tworzących przy użyciu kreatorów wykorzystujących sztuczną inteligencję.