Zaangażowanie marek w działania marketingowe za pośrednictwem kanałów cyfrowych stale rośnie. Aby te działania przyniosły jak najlepsze efekty marki muszą dopasować przekaz do odpowiedniej grupy odbiorców. Jeśli jednak korzystają tylko z danych behawioralnych lub demograficznych, nie widzą pełnego obrazu. Dlatego rozwiązaniem może być skorzystanie z targetowania kontekstowego.
Jest to narzędzie, które funkcjonuje na rynku reklamy online od wielu lat i jest znane i wykorzystywane przez niemalże każdego marketera. Ale czy oznacza to, że nie można robić tego lepiej i efektywniej? Usprawnić dotychczasowe rozwiązania, by ulepszyć formę dotarcia do odbiorcy końcowego?
Zobacz również
Nowe technologie dają nowe możliwości
Okazuje się, że można, a pozwala na to rozwój technologii. Wiele mówi się o personalizacji, dostosowaniu komunikatu do odbiorcy. Choć nie jest to niczym nowym, jego połączenie z potencjałem oferowanym przez programmatic może otworzyć zupełnie nowe możliwości dla niemal każdej firmy. W dzisiejszych czasach na rynku reklamy online jest wiele rozwiązań technologicznych, które oferują stosowanie segmentacji kontekstowej, jednak nie każde z nich umożliwia wykorzystanie ich w ten sam sposób.
Rozwiązanie, jakim jest marketing kontekstowy, wykracza daleko poza ogólne obszary i informacje uzyskane podczas analiz stron internetowych. Każdy artykuł oceniany jest indywidualnie, a dane, jakie zostają zarejestrowane, to przede wszystkim adres URL, ale także słowa kluczowe witryny, obrazy i materiały wideo. Następnie dane te są analizowane przez algorytmy, które określają ważność słów kluczowych i przypisują witrynę do odpowiedniej kategorii. Ważenie słów kluczowych jest niezwykle istotne, ponieważ umożliwia kierowanie konkretnych treści do odbiorców poprzez wyświetlanie reklam kontekstowo związanych z artykułami w danym medium. Należy pamiętać, że każda kampania marketingowa ma określony cel do osiągnięcia – zwykle zwiększenie sprzedaży lub widoczności marki. Jej znaczącym ograniczeniem jest budżet, który w dużej mierze narzuca efektywne dotarcie do grupy docelowej.
Konsumenci oczekują targetowanych reklam
Aby skutecznie docierać do potencjalnych klientów, RTB House stosuje różne formy targetowania:
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
- Behawioralne – bazujące na zachowaniu użytkownika w sieci. Polega na segmentacji klientów na podstawie ich wcześniejszych zachowań – odwiedzanych witryn, klikanych linków lub dokonanych zakupów,
- Demograficzne – opisujące wiek, płeć i miejsce zamieszkania,
- Kontekstowe – którego główną cechą jest dopasowanie reklamy do przeglądanych przez użytkownika treści.
Jednak, dlaczego jest to tak ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach? Jakie korzyści płyną dla naszej firmy/marki dzięki zastosowaniu tego rozwiązania? Według badania przeprowadzonego przez The Power of Context: targetowanie kontekstowe jest bardzo skuteczną formą dotarcia do użytkownika i spotyka się z jego akceptacją. Potwierdzają to poniższe dane:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
- 81% konsumentów chce otrzymywać reklamy dopasowane do oglądanych treści,
- 65% konsumentów ma bardziej przychylną opinie na temat marek, których reklamy są dopasowane do kontekstu,
- 39% konsumentów jest bardziej otwartych i wrażliwych na reklamy umiejscowione w pobliżu pozytywnych treści i headline’ów.
Targetowanie kontekstowe eliminuje ryzyko narażenia reputacji
Targetowanie kontekstowe może przynieść firmom wiele benefitów. Jednak należy mocno zwrócić uwagę na użytkownika w sieci, który jest coraz bardziej świadomy i uważa na działania reklamowe. Dlatego firmy i marki, szczególnie te kierujące swoje treści do wielu zróżnicowanych grup odbiorców, muszą rozważnie prowadzić swoje działania marketingowe z uwzględnieniem wielu aspektów oraz dokładnej analizy konsumentów, by odpowiednio zadbać o wizerunek. Dopasowanie reklamy do treści, jakie użytkownik przegląda i lubi, przełoży się na zainteresowanie użytkownika ofertą firmy, co pozwoli uniknąć negatywnego doświadczenia konsumenckiego.
Odpowiedni dobór treści zapewni bezpieczeństwo marki, ponieważ łączenie reklam w nieodpowiednich kontekstach może nie tylko negatywnie wpłynąć na KPI kampanii, ale także poważnie zaszkodzić jej wizerunkowi. Wykorzystanie targetowania kontekstowego z odpowiednimi mechanizmami brand safety w reklamie, zmniejsza, a nawet w pełni eliminuje ryzyko narażenia reputacji. Firmy, które inwestują w to rozwiązanie, wyświetlają nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne reklamy w Internecie. Dzięki targowaniu kontekstowemu marka efektywnie zarządza swoim budżetem reklamowym, ponieważ reklama będzie pojawiać się w środowisku przyjaznym dla użytkownika.
Autor:
Przemysław Wójcicki, Senior Business Development Manager, RTB House
Swoje doświadczenie w digital marketingu buduje już od 15 lat, z czego ponad połowę w RTB House. Odpowiada za budowanie oraz utrzymywanie relacji biznesowych z kluczowymi klientami na polskim rynku. Jest fanem konwersacji i specjalistą w doborze optymalnych rozwiązań dla partnerów.