The North Face przedstawia: Run for the Arctic, czyli projekt Pau Capella na rzecz szerzenia świadomości zmian klimatu

W listopadzie 2019 roku Pau Capell, sportowiec z teamu The North Face, podjął się realizacji swojego najambitniejszego jak dotąd projektu. Przebiegł 250 km na terenie Arktyki, a celem tego przedsięwzięcia było szerzenie świadomości zachodzących zmian klimatu.
O autorze
1 min czytania 2020-02-20

Pau rozpoczął swoją wyprawę w Alcie w Norwegii, poniżej koła podbiegunowego, a skończył ją w porcie Nordkapp na Przylądku Północnym. Długość trasy miała szczególne znaczenie dla Pau. Jest ona równa odległości, jaką średnio muszą przebyć niedźwiedzie polarne, by znaleźć pożywienie i tym samym przetrwać.

– Kiedy pierwszy raz byłem w Norwegii, zaskoczyło mnie panujące tu zimno. Już sama myśl o tym, że miałbym przebiec 50 km w takich warunkach była odstraszająca. Wierzę jednak, że doświadczanie nowych miejsc jest ważne i warto dawać sobie czas na to, by docenić nowe wyzwania. Dwa lata temu, kiedy dowiedziałem się o badaniach, których wyniki pokazują jak ocieplenie klimatu wpływa na życie niedźwiedzi polarnych, postanowiłem zrobić coś, co pozwoli zwrócić uwagę na ten problem – tłumaczy Capell.

By lepiej zrozumieć wpływ, jaki zmieniający się klimat wywiera na delikatny ekosystem Arktyki, a także jakie globalne wyzwania mogą się z tym wiązać, marka The North Face podjęła współpracę z dr Heidi Sevestre. 

– Jesteśmy ściśle powiązani z Arktyką i jeśli nie zaczniemy działać teraz, temperatura na Arktyce może wzrosnąć od 5 do nawet 10 stopni tylko do końca stulecia. To z kolei oznacza, że szybciej wzrośnie poziom morza, fale upałów staną się jeszcze częstsze i będziemy mieć do czynienia z innymi ekstremalnymi zjawiskami mającymi na nas bezpośredni wpływ. Ważne, by zrozumieć, że to my jesteśmy główną przyczyną zmian klimatu, a co za tym idzie, jesteśmy też głównym rozwiązaniem problemu – tłumaczy uznana glacjolożka i członkini zarządu organizacji Protect Our Winteres (POW) w Europie.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Właściwe każde nasze codzienne działanie może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na klimat. Wybierzmy zatem ten dobry. Znaczenie szerzenia świadomości zmian klimatu rośnie właściwie z każdą godziną. Dlatego niezwykle ważne jest, żebyśmy za sprawą naszego głosu i prowadzonego stylu życia zachęcili do działania także inne osoby ze swojego otoczenia. Mamy wielką nadzieję, że dzięki temu projektowi Pau rozbudzi prawdziwy ruch na rzecz ochrony klimatu – dodała z kolei koordynatorka POW w Europie Brita Staal, która pierwsze lata życia spędziła w Alcie w Norwegii i doskonale wie, jak trudne mogą być warunki, z którymi mierzył się Pau.

Słuchaj podcastu NowyMarketing