TikTok i Demagog łączą siły w walce z dezinformacją

TikTok i Demagog łączą siły w walce z dezinformacją
Demagog dołączył do grona organizacji, które współpracują z TikTokiem w ramach globalnego programu fact-checkingowego. Zadaniem stowarzyszenia będzie weryfikacja polskojęzycznych treści, pojawiających się na popularnym portalu społecznościowym.
O autorze
2 min czytania 2023-11-17

Priorytetem TikToka jest walka z fałszywymi informacjami. Przedstawiciele platformy złożyli podpis pod unijnym Kodeksem Postępowania, dotyczącym zwalczania dezinformacji. Znajduje się w nim zapis mówiący o budowaniu pozycji społeczności, mającej sprawdzać rzetelność pojawiających się komunikatów.

TikTok w ramach bezpieczeństwa informacyjnego współpracuje z organizacjami, współtworzącymi Międzynarodową Sieć Fact-Checkingową (IFCN). Teraz, do grona 15 partnerów serwisu społecznościowego dołączył Demagog.

Problem dezinformacji

W ostatnich latach mieliśmy wysyp różnych informacji, które wprowadzały społeczeństwo w błąd. Pandemia koronawirusa, wojna między Rosją a Ukrainą, a także wybory w różnych krajach świata przyniosły falę fake newsów, sprzyjających społecznej polaryzacji. 

Nieprawdziwe informacje często postrzega się jako wiarygodne, kiedy ich treść jest zgodna z danymi poglądami i przeczuciami odbiorców. Faktem jest również, że w internecie pojawia się coraz więcej informacji, przez co rzetelna weryfikacja staje się trudna i czasochłonna. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Fake newsy trafiają przede wszystkim do młodych internautów, którzy kształtują swój światopogląd. Za pomocą takich portali jak TikTok, użytkownicy mogą swobodnie rozpowszechniać różne materiały, co zwiększa ryzyko napotkania fałszywych treści.

 – Dezinformacja i fake newsy stanowią zagrożenie, które dotyka każdego użytkownika Internetu. Jest to globalny problem, dlatego wymaga współpracy wielu podmiotów i tylko w ten sposób będziemy w stanie osiągnąć sukces. Jako TikTok jesteśmy świadomi tego wyzwania, dlatego poczyniliśmy istotne inwestycje w rozwiązania zwalczające dezinformację i edukujące użytkowników pod kątem tego, jak mogą się przed nią chronić, również poza platformą. Współpraca z Demagogiem oraz korzystanie z ich wiedzy i rekomendacji pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo polskich użytkowników i odpowiednio reagować na lokalnie występujące zagrożenia – powiedział Jakub Olek, Head of GR, Central & Eastern Europe, TikTok.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Jakie obowiązki będzie miał Demagog?

Głównym zadaniem Demagoga będzie zgłaszanie zespołowi moderacyjnemu TikToka filmów, które wprowadzają użytkowników w błąd. Wszelkie podejrzane treści będą podlegały ocenie. Stowarzyszenie ma również rekomendować rozwiązania, które przeciwdziałają dezinformacji. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Demagog już wcześniej współpracował z TikTokiem w zakresie opracowywania i publikowania filmów edukacyjnych, mówiących o tym jak rozpoznawać i zwalczać fake newsy. Tym razem, stowarzyszenie wykorzysta swoje doświadczenie związane z weryfikacją treści i pomoże popularnemu serwisowi zniwelować zjawisko upowszechniania niewiarygodnych informacji.

– Dla wielu młodych ludzi TikTok jest głównym źródłem informacji, dlatego kwestia wiarygodności treści pojawiających się na tej platformie ma szczególne znaczenie. Chcemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie w zakresie fact-checkingu, aby móc jeszcze skuteczniej walczyć z fałszywymi treściami, które stają się coraz bardziej powszechne w internecie. Naszym celem jest pomoc młodym ludziom w wypracowaniu krytycznego podejścia do treści w mediach społecznościowych i umożliwienie im skutecznej identyfikacji fałszywych treści – powiedziała Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, Prezeska Stowarzyszenia Demagog.

Jak funkcjonuje program fact-checkingowy TikToka?

Fałszywe informacje są wyłapywane za pomocą zautomatyzowanych modeli uczenia maszynowego, wspieranych przez zespoły informacyjne. TikTok wdrożył również dodatkowy środek ostrożności, czyli banery ostrzegawcze, będące przypisywane do treści, których nieprawdziwość nie jest oczywista.

Widoczność podejrzanego filmu może być ograniczona w zakładce „Dla Ciebie”. Ponadto, taki materiał może otrzymać dodatkowe oznaczenie, które ostrzega użytkownika przed jego udostępnieniem. W skrajnych przypadkach, TikTok zastrzega sobie prawo do usunięcia treści.

PS TikTok doda wygenerowane automatycznie napisy do każdego klipu w aplikacji

TikTok zapowiedział zmiany związane z wprowadzeniem napisów do każdego filmiku w aplikacji. Napisy będą generowane automatycznie. O możliwych zmianach poinformował w swoich mediach społecznościowych Jonah Manzano. 

PS2 TikTok z pozwem za…bycie uzależniającym

Dzień bez TikToka dniem straconym? Platforma, która szturmem zdobyła serca użytkowników na całym świecie, ponownie znalazła się w ogniu krytyki i stanęła przed sądem za to, że natura jej algorytmu powoduje…uzależnienie.