20 listopada br., Konwencja o prawach dziecka obchodzi swoją 35. rocznicę, ale niestety nie jest to powód do świętowania. Miliony dzieci na całym świecie są ofiarami konfliktów zbrojnych, a ich prawa są łamane.
Akcja SOS Wiosek Dziecięcych „Tupiemy o pokój” służy wzmocnieniu głosów dzieci protestujących przeciwko trwającym na świecie konfliktom zbrojnym i polega na zachęceniu małoletnich do wspólnego okazania niezgody na łamanie ich praw poprzez zbiorowe tupanie.
Akcja jest częścią międzynarodowej kampanii SOS Children’s Villages International, którą rozpoczęły SOS Wioski Dziecięce w Belgii.
Zobacz również
Przesłanie to zostanie z mocą przekazane przez same dzieci Organizacji Narodów Zjednoczonych 19 listopada w Nowym Jorku, w oparciu o treść art. 38 Konwencji o prawach dziecka, która jasno nakazuje: „4. Zgodnie ze swoimi zobowiązaniami, wynikającymi z międzynarodowego prawa humanitarnego do ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, Państwa-Strony będą stosowały wszelkie możliwe do realizacji środki dla zapewnienia ochrony i opieki nad dziećmi dotkniętymi przez konflikt zbrojny”.
Polski apel o pokój
W ramach akcji SOS Wioski Dziecięce w Polsce przygotowały film poruszający temat wpływu wojny na dzieci. Od września do listopada ponad 1000 uczniów i uczennic w całej Polsce wzięło udział w akcji i przekazało nagrania tupania ze swoich szkół.
Podczas akcji specjalnej w Społecznej Szkole Podstawowej nr 26 im. Jigoro Kano w Warszawie powstał także materiał zawierający wypowiedzi uczniów klas 4. dotyczące pokoju na świecie i uwzględnienia głosu samych dzieci podczas rozmów o ich sytuacji.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Pokój zaczyna się od nas samych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka SOS Wioski Dziecięce zachęcają do refleksji nad treścią konwencji oraz do rozmowy ze pociechami, uświadamiania dzieci i pokazywania, że mają swoje prawa i mogą z nich korzystać. Pozwoli to nie tylko na empatyczne zrozumienie emocji związanych z wojną, ale też będzie pierwszym krokiem do budowy poczucia obywatelstwa i przynależności do społeczności międzynarodowej.