Uniwersytet Jagielloński pozwoli niebinarnym studentom wybrać imię, którym chcą żeby się do nich zwracano

Uniwersytet Jagielloński pozwoli niebinarnym studentom wybrać imię, którym chcą żeby się do nich zwracano
Dzięki inicjatywie organizacji studenckiej TęczUJ wspierającej społeczność LGBT+, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego wprowadziły zmianę, która pozwoli niebinarnym studentom wybrać imię, którym chcą żeby się do nich zwracano.
O autorze
1 min czytania 2020-09-30

O taką zmianę walczyło studenckie stowarzyszenie TęczUJ, wspierające uniwersytecką społeczność LGBT+. Jak przyznała w rozmowie z portalem Eska.pl Mitya Zwarycz, osoba prezesująca organizacji, studenci transpłciowi oraz niebinarni często spotykali się z dyskryminacją ze strony wykładowców – Ci bowiem odmawiali zwracania się do nich imionami innymi niż te, które widnieją w systemie. Czasem nawet nie wpuszczali ich na zajęcia.

To sprawiło, że władze uniwersyteckie postanowiły wprowadzić nowe rozwiązanie w systemie informatycznym UJ, które ma na celu ułatwienie im funkcjonowania w środowisku uczelnianym, a także będzie zapobiegało dyskryminacji takich osób.

Jak zapowiedziała Katarzyna Jurzak, kierowniczka Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Eska.pl, przygotowane zostało specjalne narzędzie informatyczne, dzięki któremu osoba niebinarna lub transpłciowa może wybrać sobie imię, którym chce, by się do niej zwracano. „Nie jest to zmiana w systemie dotyczącym danych osobowych, natomiast jest to zmiana, która umożliwia funkcjonowanie pod imieniem zgodnym z tożsamością osoby” – powiedziała Katarzyna Jurzak w rozmowie z Eska.pl.

Jak przyznali przedstawiciele Uniwersytetu, rozwiązanie już funkcjonuje w systemie informatycznym UJ. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

zdjęcie: facebook.com/jagiellonian.university

PS

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Na kanale Disney Channel pojawiła się nowa bajka zatytułowana „The Owl House”. Po raz pierwszy w historii Disneya główną bohaterką produkcji jest biseksualna nastolatka.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS2

Na początku sierpnia br. Zalando ruszyło z kampanią ukazującą problemy społeczności LGBT+ wywołane skalą homofobii w Polsce. Celem projektu „Historie ukryte w ubraniach” jest pokazanie prawdziwych historii osób LGBT+, które stały się ofiarami przemocy z uwagi na swoją orientację seksualną.

PS3

Krzysztof Gonciarz rzucił rękawicę ciężarówkom głoszącym homofobiczne hasła, które w ostatnich tygodniach pojawiły się w stolicy. Youtuber postanowił w nietypowy sposób sprawić, by pojazdy zniknęły z ulic Warszawy.