Używane na prezent – obciach czy nowy trend? Aż 30% Polaków szuka upominków na OLX

Zachęty do odpowiedzialnej konsumpcji i myślenia o środowisku wybrzmiewają coraz głośniej, a zero waste i less waste można śmiało uznać za trend roku 2019. Przy pomocy firmy Danae serwis OLX postanowił sprawdzić, czy ta sama moda obowiązuje, kiedy idzie o świąteczne upominki.
O autorze
1 min czytania 2019-12-16

W drugim tygodniu grudnia, a więc w czasie, gdy szał świątecznych zakupów ogarnia cały kraj, OLX zapytało Polaków*, czy podarowaliby komuś rzecz z drugiej ręki. Aż 35% odpowiedziało twierdząco. Okazuje się, że im młodsi respondenci, tym mniejszy obciach w re-giftingu. 

Prezentów pod choinkę w serwisie OLX szuka aż 30% Polaków. Zapytani o to, co najlepiej nadaje się na taki podarunek najczęściej wskazują na książki (42%), dzieła sztuki oraz biżuterię (po 34%) i płyty winylowe (30%). Co zaskakujące, w pierwszej piątce znalazł się również samochód (32%).

Za najmniej taktowne uważamy obdarowanie kogoś używanym ubraniem, perfumami, sprzętem audio i… hulajnogą. Listę zamykają artykuły gamingowe (pady, kierownice, joysticki), na które wskazało zaledwie 10% badanych. To może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak chętnie wskazywano przyznawano, że używany sprzęt elektroniczny to dobry pomysł na prezent.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

*Badanie techniką CAWI zrealizowane zostało przez firmę Danae sp. z o.o. na zlecenie OLX na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1022) w dniach 6-10 grudnia 2019 roku

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

OLX zapytało* użytkowników również o to, czy zdarzyło im się otrzymać nietrafiony prezent. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Danae na zlecenie serwisu OLX, przykra niespodzianka pod choinką spotkała ponad 60% z nas. Co więcej, we wszystkich przypadkach Gwiazdor pomylił zamówienie więcej niż raz.

Najbardziej nietrafionymi podarunkami okazują się ubrania, kosmetyki, skarpety i elektronika. Co ciekawe, rozczarowanie prezentami jest różne w zależności od płci. Panów częściej rozczarowuje znaleziona pod choinką elektronika, panie – kosmetyki i biżuteria.

Na szczęście aż 50% uważa, ze odsprzedaż nietrafionego prezentu nie jest złym pomysłem i chętnie wystawia go na OLXie.

*Badanie techniką CAWI zrealizowane zostało przez firmę Danae sp. z o.o. na zlecenie OLX na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1022) w dniach 6-10 grudnia 2019 roku