W raporcie stworzonym we współpracy z agencją Elephate, VOX prezentuje wyniki badania, w którym wzięło udział 1000 osób z całego kraju. Respondenci odpowiedzieli na pytania dotyczące urządzania wnętrz i emocji, jakie towarzyszą temu procesowi.
Jak wynika z raportu, w budowaniu więzi z własnymi czterema kątami dużą rolę odgrywa swoboda w podejmowaniu decyzji dotyczących aranżacji i wyposażenia. Znacznie trudniej polubić nam wnętrza, które wcześniej urządził już ktoś inny. To właśnie dlatego wśród osób, które przyznają, że nie lubią swojego obecnego miejsca zamieszkania, aż 60,3% stanowią najemcy.
Zobacz również
Jednak dom to dla nas coś więcej niż tylko wnętrza. By dobrze czuć się we własnych czterech kątach, większość Polaków potrzebuje mieć w nim swoje najbliższe osoby: partnera/partnerkę lub rodzinę. To znacznie ważniejsze niż metraż, lokalizacja czy wystrój poszczególnych pomieszczeń.
– W domu człowiek zaspokaja dwie potrzeby: potrzebę bycia razem i potrzebę prywatności. Zaspokojenie tych dwóch potrzeb jest istotne dla jakości życia oraz jakości relacji i więzi rodzinnych. Ma to odzwierciedlenie w charakterze przestrzeni domowej: przestrzeni otwartej, wspólnych miejsc (jak stół w kuchni czy kanapa w salonie), które pełnią funkcje społeczne i przestrzeni zamkniętej (własny pokój lub gabinet za zamkniętymi drzwiami), która komunikuje: „chcę być teraz sam” – tłumaczy dr Anita Basińska, socjolożka ze School of Form.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Choć 9 na 10 osób twierdzi, że ich cztery kąty to miejsce, w którym mogą w pełni zrelaksować się i odpocząć, nie zawsze jest to łatwe. 30% ankietowanych przyznaje bowiem, że w swoim domu nie ma miejsca tylko dla siebie.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Autorzy publikacji sprawdzili również, jakie uczucia towarzyszą nam, gdy do domu zapraszamy gości. Z reguły nie przejmujemy się tym, co odwiedzające nas osoby pomyślą o wystroju naszych czterech kątów. Stres związany z opinią gości odczuwa tylko co ósma osoba. Blisko połowa ankietowanych przyznaje za to, że uczuciem, jakie najczęściej towarzyszy im podczas wizyty gości jest duma.
Co jeszcze mówią o nas nasze wnętrza? Kompletny raport „Jakie są domy Polaków” jest dostępny jest na stronie.