Oglądając te straszne sceny wielodniowych marszów i kolejek na granicy, kilku nocy spędzonych na gigantycznych halach, pomyśleliśmy, że chcemy pomóc. Zastanowiliśmy się co potrafimy zrobić najskuteczniej? I tak 30 lat doświadczeń w koordynowaniu kompleksowych projektów, współpracy z wieloma klientami dało nam mocne podstawy i energię do organizacji tej trudnej misji jaką jest pomoc konkretnym ludziom w zapewnieniu w miarę normalnych warunków uchodźcom z Ukrainy. Świetne zgranie w zespole i ogromne zaangażowanie pracowników i wolontariuszy pozwoliło zrealizować pierwszy etap tych działań. To niesamowite jak nie tylko prywatni ludzie, ale też firmy w Polsce pomagają – to ewenement, na jaki odzew mogliśmy liczyć – mówi Katarzyna Łakińska założycielka V&P i Fundacji Reflexion.
Za nami znalezienie ośrodka, domu pracy twórczej UAM, wynajęcie autobusu, przywiezienie kobiet i dzieci z Hrubieszowa, zapewnienie im wygodnego miejsca do spania, ciepłej kąpieli, posiłków, konsultacji z psychologami i opieki lekarskiej. W najcięższych przypadkach wsparła nas firma Medicover. Rozpoczęliśmy też naukę języka polskiego dzięki emerytowanym nauczycielkom, w czym pomógł portal Flexi.pl. Przed nami kolejny etap znalezienia mieszkań, pracy i szkół dla dzieci, co będzie wyzwaniem na kolejne tygodnie. Przy zaangażowaniu wolontariuszy i tłumaczy pomagamy wszystkim w pisaniu CV, wypełnianiu wniosków o pesel by ułatwić im start w nowej rzeczywistości – mówi Katarzyna Radecka business development director V&P.
Zobacz również
Wszystkie działania możliwe są dzięki ogromnemu wsparciu darczyńców i zaprzyjaźnionych firm, które przekazały dary – słodkości i oranżady od firmy COLIAN, makarony, soki, ketchupy, musy z MASPEX, margaryny, oleje z BUNGE/Kruszwica, Bambino przekazało żele do kąpieli, mydła i szampony, z firmy BALCERZAK są wędliny, z LISNER śledzie, z King Oskar puszki z rybkami, sery z HOCHLAND, a zapas jajek z JANTEX. Wyżywienie blisko 50 osób przez 3 tygodnie wymaga niemałego wysiłku.
Dzięki kontaktom z IAA nieocenioną rolę odegrała firma Play, która dostarczyła router i uruchomiła Internet w pałacu, gdzie nie było nawet zasięgów telefonicznych, co dzieciom dało chwilę zabawy, a mamom dostęp do wiadomości. Concordia Design podzieliła się zebranymi: papierem toaletowym, artykułami higienicznymi i ubraniami.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
W kwestii transportu pomogła firma Bemo Motors, która użyczyła Forda Transita oraz Auto Vatin zapewniając busa do przewozu osób np. do lekarza. Autostrada Wielkopolska przekazała karty przedpłacone, by wolontariusze podróżujący na trasie Poznań – Ciążeń mogli się szybko przemieszczać.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Kobiety ukraińskie, obce sobie, rzucone przez przypadek na granicę, zorganizowały się wspaniale. Odzyskały spokój i mogą rozpocząć kolejny etap życia. Dzieci zgrały się i korzystają z możliwości beztroskiej zabawy.
Jest to niezwykłe doświadczenie i życiowy sprawdzian dla całego zespołu, który na co dzień tworzy strategie dla klientów, czy realizuje kampanie digital. Duży wysiłek jest jednak rekompensowany przez uśmiech kobiet i dzieci, którzy czują się w Polsce bezpiecznie, a to było naszym celem – twierdzą wolontariusze, którymi kieruje Marzena Cieślewicz – people & culture director V&P Group i dodaje: Ta akcja pokazała że do realizacji autentycznych potrzeb nikt nie musiał nikogo rekrutować, a nasza idea VISION & PEOPLE wcieliła się w zupełnie nowym, innym wymiarze.
Dalsze losy całej grupy będzie można śledzić na kanałach social media V&P (FB i LinkedIn). Nie pokazujemy twarzy naszych gości, szanujemy ich prawo do wizerunku.
V&P i Fundacja Reflexion zapraszają do współpracy wszystkich, którzy mogą zaoferować pracę lub miejsce pobytu dla kobiet z dziećmi na dłużej. Razem możemy więcej!