Nosdluzej.pl to odpowiedź na postępujące tempo eksploatacji zasobów naszego globu. Jeśli go nie zatrzymamy, do 2050 roku będziemy potrzebowali do życia odpowiednika trzech Ziem. Butik jest miejscem, w którym można kupić ubrania i akcesoria z drugiej ręki. Platforma jest kolejną odsłoną rozpoczętej w lipcu letniej aktywacji marki Electrolux, realizowanej w ramach globalnej kampanii „Pierz, susz, noś dłużej” i promującej modę cyrkularną. E-butik Electrolux uruchamia wspólnie z firmą Ubrania do Oddania.
Pomysłodawcą Nosdluzej.pl, cyrkularnego e-butiku jest marka Electrolux, która po raz kolejny zaprosiła do współpracy firmę Ubrania do Oddania (UDO). W ten sposób Electrolux, realizując globalną misję, której nieodzowną częścią jest zrównoważony rozwój i troska o planetę, chce inspirować do wspierających ekologię wyborów i pokazywać, jak poprzez drobne zmiany zachowań można dbać o środowisko naturalne. Misją Ubrania do Oddania jest budowanie wartości drugiego obiegu i pokazywanie, że odpowiedzialny, cyrkularny rynek mody jest możliwy. Twórcy UDO chcą ułatwić markom fast fashion wejście na rynek second hand i przekonują, że można zarobić na tym, co do tej pory w branży modowej traktowane było jako odpad.
Zobacz również
Nosdluzej.pl
Ubrania, które można kupić za pośrednictwem Nosdluzej.pl, podobnie jak w przypadku butiku działającego w ramach letniej Strefy Electrolux na plaży w Gdańsku- Brzeźno, pochodzą ze zbiórek organizowanych przez portal UbraniadoOddania.pl. Gwarantuje to cyrkularność sklepu, co oznacza, że sprzedawane tam ubrania zostały zakupione i oddane ponownie do obiegu na terenie Polski.
Zdjęcie w pełnym rozmiarze
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
W e-butiku Nosdluzej.pl znajdziemy ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci, marek premium i sieciowych, popularnych i mniej znanych, ubrania z aktualnych kolekcji i vintage, w tym perełki – kolekcjonerskie ubrania wyprodukowane w polskich szwalniach w latach 80-tych. Poza ubraniami kupimy również dodatki i akcesoria. Jeśli chodzi o materiały, to ze względu na priorytet drugiego obiegu w jak najszerszym zakresie, będą to ubrania wykonane z materiałów zarówno naturalnych, jak i syntetycznych.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Dlaczego warto kupować w Nosdluzej.pl? Bo przyszłość mody jest cyrkularna
Każdego roku do wytworzenia nowych ubrań zużywane są ok. 93 miliardy m³ wody, a w trakcie procesu ich produkcji wyemitowanych zostaje ok. 1,2 miliarda ton dwutlenku węgla. Tylko 1% materiałów zużytych do produkcji tkanin poddawany jest recyklingowi, a miliony ton ubrań trafiają na śmietnik. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest tzw. fast fashion, a gospodarka większości współczesnego świata działa na zasadzie „kup, zużyj, wyrzuć”. Z analiz UE wynika, że jeśli nadal będziemy w takim tempie postępować w eksploatacji zasobów, to do 2050 r. będziemy potrzebować zasobów trzech Ziem.
Czy taki scenariusz jest realny i Ziemia pomieści wszystkie nasze potrzeby? System się „zatkał” i oczywistym już jest, że nie. Nie mamy innego wyjścia jak odzyskiwać to, co już wytworzyliśmy, naprawiać, przekazywać dalej, udoskonalać, czyli zamykać obieg sprzętów, dóbr, ubrań.
Czym jest moda cyrkularna? To idea obiegu zamkniętego, zakładająca maksymalną troskę o ponowne wykorzystanie surowców. W przypadku mody oznacza to, że już na etapie projektowania odzieży trzeba założyć, że produkt ma być łatwy do ponownego użycia lub odzyskania surowców. To także maksymalne wykorzystanie odpadu w całym łańcuchu dostaw i zamienienie go w zasób! W cyrkularności chodzi o cały system, a nie tylko wybrany jego wycinek. Dlatego tak ważna jest współpraca dużego biznesu z lokalnymi inicjatywami czy start-upami i konsumentami. Tylko wtedy mamy szansę zredukować nasz negatywny wpływ na środowisko.
* Źródło: Ellen MacArthur Foundation, A new textiles economy: Redesigning fashion’s future, (2017, http://www.ellenmacarthurfoundation.org/publications).
** Źródło: https://www.nature.com/articles/s43017-020-0039-9, za: https://sukces.rp.pl/styl/5967-nowe-raporty-potwierdzaja-fast-fashion-niszczy-planete/