Ciekawa, nobilitująca, z realnym przełożeniem na wyniki biznesowe firm – marketingowcy doceniają szereg aspektów swojej pracy w branży, pokazuje badanie Wavemaker zrealizowane wśród pracowników agencji oraz marketerów. Mniej optymistyczny obraz wyłania jednak się z oceny spójności tego co robią z własnymi przekonaniami czy poczucia, że ich praca ma pozytywny wpływ na innych ludzi.
Niemal 30 proc. pracowników branży twierdzi, że często ich praca kłóci się z ich sumieniem lub przekonaniami (średnia dla innych branż wynosi 14%).
Zobacz również
Niespełna co piąty pracownik marketingu ma z kolei poczucie, że jego praca ma pozytywny wpływ na życie innych ludzi (średnia dla innych branż – 43%).
– Jeśli poczucie sensu, poczucie pozytywnego wpływu oraz zgodę z przekonaniami potraktować jako składowe wiary w to, co się robi, mamy podstawy, by mówić o kryzysie wiary w marketing wśród marketingowców – uważa Maciej Kawka, szef strategii w Wavemaker i autor omawianego badania.
Jego zdaniem kryzys wiary w marketing powoduje szereg czynników, m.in. „buzzwordyzacja” branży, zalew niepotwierdzonych rzetelnymi danymi teorii marketingowych, spadająca renoma pracy w branży (potwierdzana m.in. w badaniach IPSOS i ScreenLovers), a także dyskutowany obecnie coraz szerzej wymiar etyczny naszej pracy.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
– Mówi się dziś wiele choćby o sposobie pozyskiwania i wykorzystania danych w marketingu, cyfrowemu poprawianiu zdjęć kobiet, straszeniu konsumentów w reklamach. To wszystko powoduje, że pracownicy branży, a w szczególności – jak pokazało badanie – zatrudnieni w agencjach kreatywnych, nabierają wątpliwości co do sensu swoich poczynań zawodowych. Na omawiane bolączki nie ma jednego lekarstwa. Ale wydaje się, że na samopoczucie branży pozytywnie wpłynęłoby większe skupienie na ocenie efektów działań, motywowanie do udzielenia konstruktywnej oceny pracy – np. w przetargach czy ograniczenie branżowej nowomowy – mówi Kawka.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wavemaker w swoim badaniu dotknął także m.in. kwestii wpływu pandemii na postrzeganie swojej pracy. W tym przypadku odczucia branży reklamowej nie odbiegają od średniej dla innych segmentów rynku. Widać jednak wyraźny rozdźwięk pomiędzy sytuacją kobiet i mężczyzn. 43% spośród zatrudnionych w marketingu pań (względem 27% mężczyzn) czuje się w związku z pandemią mocniej wypalona zawodowo. A tylko co dziesiąta (wobec 22% mężczyzn) odczuwa obecnie większą satysfakcję z pracy niż przed wybuchem pandemii.