Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Wilno i Lublin połączył futurystyczny portal, który umożliwia „spotkanie” mieszkańców obu miast

Wilno i Lublin połączył futurystyczny portal, który umożliwia „spotkanie” mieszkańców obu miast
Obiekt rodem z filmów science-fiction pojawił się na lubelskim Placu Litewskim i na stacji kolejowej Vilnius. Mieszkańcy obu miast mogą teraz widzieć się nawzajem w czasie rzeczywistym za pośrednictwem specjalnych portali.
O autorze
1 min czytania 2021-06-01

Nietypowy obiekt pojawił się w jednocześnie w dwóch, oddalonych od siebie o 600 km, europejskich miastach – Lublinie i Wilnie. Wyjątkowa instalacja ma formę betonowego okręgu i zostały w niej umieszczone  cztery kamery i duży okrągły ekran. Jest to swego rodzaju  „portal”, który wykorzystując pośrednictwo łącza internetowego, przekazuje obraz między lubelskim Placem Litewskim, a stacją kolejową Vilnius.

Ten wyjątkowy projekt powstał na skutek współpracy miasta Lublin, Urzędu Miasta Wilna, litewskiej Fundacji Benediktas Gylys oraz Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Celem było stworzenie poczucia „jedności” i „zjednoczonej planety”. Jednoczenie akcja miała wzbudzić w przechodniach myśl, że przyszłość dzieje się właśnie teraz – to, co było do tej pory znane z filmów sci-fi, dzieje się właśnie teraz. 

fot. Vilnius Tech Linkmenų fabrikas

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Twórcy obiektu wyjaśniają również mechanizm działania ich obiektu – wszystko opiera się na tzw. overview effect, czyli zmianie świadomości na poziomie poznawczym. Podobnego uczucia doznają podobno astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu, kiedy w głowie rodzi się myśl o tym, że jesteśmy tylko małą częścią wielkiego świata. Lubelsko-wileńskie drzwi mają działać podobnie – odbiorcy instalacji doświadczają „radykalnej zmiany w samoświadomości i wyzwalającego poczucie wspólnoty”.

Ludzkość mierzy się z wieloma potencjalnie śmiercionośnymi wyzwaniami: polaryzacją społeczną, zmianami klimatycznymi i kwestiami gospodarczymi. Jeśli jednak przyjrzymy się temu bliżej, problemów nie powoduje brak genialnych naukowców, aktywistów, liderów czy wiedzy oraz technologii. Winne są plemienność, brak empatii i zawężone postrzeganie świata, który często ogranicza się dla nas jedynie do granic własnych krajów – opisuje swój projekt Benediktas Gylys, inicjator Portalu. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Sam betonowy krąg zaprojektowali inżynierowie z wileńskiego Creativity and Innovation Centre „LinkMenu fabrikas” (należącego do Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego), a stworzenie konstrukcji zajęło 5 lat.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Według zapowiedzi wkrótce mają powstać nowe portale w kolejnych miastach na świecie. 

fot. Vilnius Tech Linkmenų fabrikas