Wrocławski Oporów w nowych kolorach

Startuje projekt PPG Colorful Communities, w ramach którego pracownicy firmy PPG, wspólnie z organizacjami pozarządowymi oraz lokalną społecznością, nadają barwy miastom, w których działa firma. W tegorocznej edycji programu we Wrocławiu stworzony zostanie jeden z pierwszych parków kieszonkowych.
O autorze
3 min czytania 2019-09-25

„Kieszonka” na Oporowie – współpraca mieszkańców, uczelni i władz miasta

Park kieszonkowy to niewielka (do 5 000 m2) zielona przestrzeń usytuowana w mieście, często między budynkami mieszkalnymi. „Kieszonki” mają umożliwiać mieszkańcom rekreację i wypoczynek wśród przyrody. To miejsce, gdzie można odpocząć od miasta, odbyć krótki spacer lub posiedzeć na ławce w towarzystwie sąsiadów. Pełnią funkcję integracyjną, a dodatkowo podnoszą estetykę przestrzeni. Parki kieszonkowe zaczęły powstawać w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a za pierwszy tego typu projekt uważa się Paley Park w Nowym Jorku. We Wrocławiu „kieszonki” zaczęły pojawiać się w ubiegłym roku.

Pomysł stworzenia parku kieszonkowego na Oporowie powstał z inicjatywy Sebastiana Lorenca, wiceprezydenta Wrocławia.

– Pod koniec zeszłego roku, wraz ze studentami Zakładu Kształtowania Środowiska Politechniki Wrocławskiej, mieliśmy okazję do praktycznego wykorzystania naszej wiedzy. Udało się nam zrealizować Park Mamuta, który został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców zarówno Oporowa, jak i Wrocławia. W zanadrzu mieliśmy również projekt parku kieszonkowego. Po ubiegłorocznym szczycie klimatycznym w Katowicach, pan Sebastian Lorenc zasugerował nam stworzenie takiego parku. Odbyliśmy konsultacje z mieszkańcami osiedla, badając ich potrzeby i wyobrażenia o tym miejscu, a do opracowania koncepcji włączyliśmy studentów – mówi prof. Alina Drapella-Hermansdorfer, kierownik Zakładu Kształtowania Środowiska Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która nadzorowała projekt.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Do współpracy przy projekcie parku kieszonkowego nieprzypadkowo zaproszono Towarzystwo Przyjaciół Oporowa. Oporów, osiedle willowe Wrocławia, aktualnie jest jednym z bardziej kameralnych i spokojnych miejsc w mieście, z którego korzysta nie tylko społeczność lokalna, ale przez wzgląd na atrakcyjną lokalizację, również mieszkańcy innych dzielnic. Co więcej, tworzy go niesamowita społeczność ludzi zaangażowanych w jej dalszą transformację.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Towarzystwo Przyjaciół Oporowa działa na rzecz lokalnej społeczności oraz lokalnej przestrzeni. Bardzo istotne jest dla nas podniesienie estetyki miasta i dodanie mu nowych barw. PPG Colorful Communities to inicjatywa bliska naszym wartościom, ponieważ zachęca do zaangażowania i wzięcia spraw w swoje ręce. Dzięki temu, wszyscy mamy okazję do unowocześniania i zmieniania przestrzeni wokół nas – podkreśla Dobrosława Binkowska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Oporowa we Wrocławiu.

Etapy prac

Prace przy tworzeniu parku kieszonkowego na Oporowie podzielono na kilka etapów. Pierwszy polegał na przeprowadzeniu wizji lokalnej miejsca z uwzględnieniem możliwości aranżacyjnych przestrzeni oraz konsultacji z mieszkańcami. Kolejny etap, ktory zaczął się w sierpniu, dotyczył już tworzenia samego parku – uporządkowania przestrzeni, wytyczenia alejek, zasadzenia roślin, zapewnienia odpowiedniej ilości ławek, czy koszy na odpady. Ta najbardziej wymagająca część prac odbywa się przy udziale wolontariuszy PPG i mieszkańców osiedla. Ostatnim etapem będzie oddanie parku do użytku lokalnej społeczności oraz objęcie nadzoru nad jego funkcjonowaniem przez Towarzystwo Przyjaciół Oporowa. Wszystkim zaangażowanym partnerom zależy na tym, żeby wrósł on w krajobraz osiedla i miał pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie oraz życie jego mieszkańców.

Chronimy i upiększamy świat

Dla PPG, światowego lidera produkcji farb, lakierów i materiałów specjalnych, z 1. miejscem w rankingu firm branży chemicznej magazynu Fortune, działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu stanowią jeden z priorytetów. Firma angażuje się w projekty na rzecz społeczności lokalnych w miejscowościach, w których znajdują się biura i fabryki firmy, wprowadzając w życie swoje hasło: WE PROTECT AND BEAUTIFY THE WORLD („Chronimy i upiększamy świat”).

Globalny program PPG Colorful Communities jest organizowany od 2015 roku. Inspiracją do jego stworzenia była siła oddziaływania kolorów. Mogą one zmienić sposób, w jaki ludzie odbierają swoje otoczenie oraz wpływają na ich samopoczucie. Dlatego ideą przedsięwzięcia jest tworzenie na całym świecie wyjątkowych, kolorowych miejsc przy wykorzystaniu produktów PPG. W ramach akcji PPG Colorful Communities do 2019 roku zrealizowano już 235 projektów w 36 krajach na całym świecie.

– Wierzymy, że kolor ma głęboki wpływ na nasze życie i emocje. Odgrywa ważną rolę w przestrzeni wokół nas. Jako firma, chcemy poprawiać infrastrukturę osiedli i miast, tak by ich mieszkańcy mogli żyć w bardziej kolorowym, przyjaznym i piękniejszym otoczeniu. Dlatego po raz czwarty, wspólnie z naszymi pracownikami oraz partnerami, angażujemy się w akcję PPG Colorful Communities i liczymy, że park kieszonkowy przyniesie mieszkańcom Oporowa wiele radości i pozytywnej energii – powiedział Grzegorz Koźmiński, menedżer ds. komunikacji PPG.

Program Colorful Communities, flagowa inicjatywa PPG wspierająca społeczności lokalne, ma na celu chronienie i upiększanie okolic biur i zakładów PPG na całym świecie. Za sprawą programu Colorful Communities, wolontariusze PPG poświęcają swój czas i używając produktów firmy przekształcają lokalne społeczności – od malowania sal lekcyjnych, przez nadawanie kolorów oddziałom położniczym, aż po renowację placów zabaw. Od 2015 roku PPG ukończyło ponad 235 projektów Colorful Communities, które objęły swym zasięgiem więcej niż 5,3 miliona osób w 36 krajach.