Organizatorami tegorocznej edycji są firma Future Processing i Śląski Uniwersytet Medyczny.
Konferencja odbędzie się 16 listopada, jest ona bezpłatna i może wziąć w niej udział każdy zainteresowany – należy jednak zarejestrować się na stronie wudsilesia.pl, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.
Zobacz również
W programie WUD Silesia 2013 znajdzie się 9 wykładów oraz 6 warsztatów. Dotyczyć będą one projektowania na potrzeby opieki zdrowotnej zarówno w IT, jak i w usługach offline. Wszystko to w nawiązaniu do tematu przewodniego Światowego Dnia Użyteczności. Prezentowane rozwiązania są często wsparte przez najnowsze technologie. Wśród nich są m.in. Automatyczny Tłumacz Języka Migowego, aplikacja wspomagająca rehabilitację, czy też aplikacja mobilna kierowana do afatyków.
Pośród prelegentów pojawi się m.in. Sławek Łuczywek, który jest określany mianem Pierwszego Głuchego Dyrektora w świecie biznesu i nowych technologii. Podczas jego wykładu będzie można się przekonać, jak nowe technologie pomagają rozwiązywać problemy wynikające z komunikacji pomiędzy osobami słyszącymi i głuchymi. Zostanie także zaprezentowana technologia oparta o rozpoznawanie ruchu, która daje możliwość nauki języka migowego.
Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie informatyki, przyczyniły się również do stworzenia aplikacji terapeutycznej, która wspomaga rehabilitację dzieci i motywuje ich do wykonywania ćwiczeń ruchowych. Opowiedzą o tym: Matylda Niesobska oraz Małgorzata Kalarus-Sternal, które na co dzień pracują z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą, a także Andrzej Bieniek i mgr inż. Piotr Wodarski, wykorzystujący Technologie Wirtualnej Rzeczywistości w rehabilitacji i diagnostyce.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Podczas WUD Silesia 2013 będzie także można usłyszeć o użyteczności aplikacji mobilnych dla afatyków – opowie o niej Marcin Wichrowski na swoim wykładzie zatytułowanym „Prototypowanie aplikacji mobilnych wspomagających komunikację dla osób z zaburzeniami afatycznymi”. Dzięki tym aplikacjom, chorzy mają możliwość dzielenia się swoimi przeżyciami z innymi, co ułatwia im codzienne życie.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
WUD Silesia 2013 to nie tylko wykłady, ale również warsztaty. Na jednym z nich, prowadzący Bartosz Mozyrko przeprowadzi zadanie projektowe, którego celem będzie stworzenie przez uczestników aplikacji wspomagającej rehabilitację. Aplikacja będzie musiała w odpowiedni sposób angażować pacjentów do regularnych ćwiczeń.
Organizatorem WUD Silesia jest firma Future Processing. W rankingu Deloitte, jedna z 50-ciu najlepiej rozwijających się firm w Polsce. Od 2000 roku firma zajmuje się tworzeniem specjalistycznego oprogramowania komputerowego na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Obecnie zatrudnia ponad pięćset osób i posiada biura w Bytomiu, Gliwicach i Opolu. Firma jest Certyfikowanym Partnerem Microsoftu, zdobyła tytuły Gold Independent Software Vendor oraz Software Development.
Od samego początku swego istnienia, Future Processing przywiązywało ogromną wartość do rozwoju edukacji i kwestii zaangażowania biznesu w sprawy społeczne. Jest to jeden z głównych punktów założeń misji CSR firmy – Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Future Processing współpracuje z największymi ośrodkami akademickimi w regionie wspierając ich profil naukowy i badawczy oraz angażuje się w wiele istotnych dla nauki wydarzeń np. Śląska Noc Naukowców, New Media Day.
Współorganizatorem WUD Silesia 2013 jest Śląski Uniwersytet Medyczny, który za swoją misję przyjmuje nowoczesne kształcenie studentów w zawodach medycznych, łącząc je z wychowaniem w duchu poszanowania wolności nauki, humanizmu i etyki. Baza naukowo-dydaktyczna i kliniczna SUM liczy ogółem ponad 200 jednostek, zlokalizowanych głównie w miastach stanowiących siedziby wydziałów, tj. w Zabrzu, Katowicach, Sosnowcu i Bytomiu. Wydziały dysponują odpowiednio wyposażonymi salami wykładowymi, seminaryjnymi i ćwiczeniowymi. Uczelnia posiada 6 samodzielnych publicznych szpitali klinicznych.
Światowy Dzień Użyteczności (z ang. World Usability Day) to międzynarodowa inicjatywa, odbywająca się od 2005 roku w ponad 40 krajach. W pierwszych tygodniach listopada organizowane są różnorodne wydarzenia poświęcone tematyce użyteczności, User Experience i projektowania nakierowanego na człowieka. Od 2010 roku obchody Światowego Dnia Użyteczności na Śląsku organizowane są przez Future Processing.
Szczegóły dotyczące programu konferencji oraz prelegentów można znaleźć na stronie wudsilesia.pl oraz facebook.com/wudsilesia.