Szybki rozwój technologiczny pozwolił na znaczne udoskonalanie nośników pamięci, które są coraz mniejsze, umożliwiając przy tym przechowywanie coraz większej ilości danych. W dzisiejszym artykule skupimy się na pamięci zewnętrznej – czyli na peryferyjnych nośnikach, które nie są bezpośrednio dostępne dla procesora.
Czym jest pamięć zewnętrzna?
Pamięć zewnętrzna to zbiorcza nazwa dla nośników, które nie są bezpośrednio podłączone do procesora. Mogą być zlokalizowane zarówno poza fizyczną obudową, jak i wewnątrz niej. Wśród najpopularniejszych jednostek można wymienić m.in.: dyskietki, płyty CD i DVD, pamięć flash, dyski twarde oraz dyski SSD. Z jednej strony ten rodzaj pamięci charakteryzuje się większą pojemnością, z drugiej jednak dłuższym czasem zapisu i odczytu. Umożliwiają wygodną archiwizację, przechowywanie programów oraz przenoszenie plików między urządzeniami.
Zobacz również
Kiedy warto skorzystać z dysku zewnętrznego?
Dysk zewnętrzny 1TB pozwala na wygodne przechowywanie i archiwizowanie danych. Często bywa nazywany większą wersją pendrive’a. Na ogół pełni funkcję dodatkowego nośnika domowego oraz biurowego. Pozwala na łatwy dostęp wszystkich domowników lub współpracowników do danych bez konieczności ciągłego kopiowania i przesyłania plików.
Jeśli potrzebujesz jednostki o większej pojemności, postaw na dysk zewnętrzny 2TB. Doskonale odnajdzie się w roli domowego archiwum, na którym pomieścisz zdjęcia z wakacji, ulubioną muzykę oraz wszelkie najważniejsze dokumenty. Dyski zewnętrzne pozwalają bowiem zabezpieczyć pliki na wypadek awarii lub kradzieży komputera. Coraz częściej stosowane są także do nagrywania programów telewizyjnych oraz jako dodatkowa pamięć w konsolach do gier.
Pendrive – największe zalety
Pendrive 128GB to pomniejszona wersja opisanego powyżej dysku zewnętrznego. Z tego powodu pełni przede wszystkim funkcję przenośnego nośnika pamięci, który pozwala na szybkie przeniesienie danych z jednego urządzenia na drugie. Do komputera podłączany jest przy pomocy napędu USB. Jedną z ich głównych zalet jest trwałość zapisu oraz samego nośnika. Przechowywany w odpowiednich warunkach może służyć dłużej niż 10 lat.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Często sprawdza się w pracy lub na uczelni, pozwalając na szybkie przedstawienie prezentacji lub projektu. Pamięć flash wykorzystywana jest także jako narzędzie marketingowe. To niewielkie urządzenie często zastępuje standardowe kalendarze i długopisy, na których przedsiębiorcy zamieszczali logo swojej firmy. W ten prosty sposób można znacznie podnieść rozpoznawalność marki podczas targów lub konferencji.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jakie są główne zastosowania kart pamięci?
Ostatnim rodzajem zewnętrznych nośników na naszej liście są karty pamięci. Umożliwiają wygodne przechowywanie rozmaitych danych cyfrowych i multimedialnych. Bywają powszechnie wykorzystywane w aparatach i kamerach, dronach, konsolach do gier, telefonach oraz laptopach i komputerach. Ich główną zaletą jest wszechstronność zastosowania. Przy zakupie karty należy uwzględnić, jaki rodzaj jednostki jest obsługiwanych przez dane urządzenie. Na rynku dostępne są bowiem karty SD i microSD w różnych standardach. Następnie konieczny jest dobór odpowiedniej pojemności, która odpowie na nasze potrzeby. Kolejnym ważnym parametrem jest szybkość odczytu, która znacznie wpływa na funkcjonalność urządzenia.
Artykuł powstał we współpracy z Media Expert.