Upoluj książkę „101 technik dla zarządzających” [KONKURS]

Upoluj książkę „101 technik dla zarządzających” [KONKURS]

Upoluj książkę „101 technik dla zarządzających” [KONKURS]

Wygraj książkę, w której Bartek Majewski zebrał wnioski pochodzące z rozmów z ponad 3 tys. menedżerów.

SPRAWDZAM SZCZEGÓŁY

Wyjątkowe dzieło sztuki. Odwrócone graffiti na ścianie tamy w Luksemburgu

O autorze
2 min czytania 2023-08-01

Na ścianie tamy w luksemburskim mieście Vianden powstało wyjątkowe dzieło sztuki. We współpracy z firmą Kärcher, która wsparła projekt w ramach swoich działań z zakresu sponsoringu kulturalnego, luksemburskim przedsiębiorstwem energetycznym SEO (Société Electrique de l’Our) i stowarzyszeniem artystycznym ViArt Vianden, artysta Klaus Dauven stworzył tak zwane odwrócone graffiti. Na szerokiej na ponad 100 metrów i wysokiej na 30 metrów powierzchni ściany zapory w Lohmühle powstał monochromatyczny obraz. Tworzenie takiego dzieła sztuki polega na wyczyszczeniu myjką wysokociśnieniową części powierzchni i pozostawieniu części zabrudzeń, dzięki czemu uzyskuje się kontrast. Odwrócone graffiti przedstawia ekspresyjne portrety robotników, którzy byli zaangażowani w budowę elektrowni i tamy.

– Tym rysunkiem chciałem oddać hołd robotnikom, którzy budowali tamę. Motyw ten pasuje do innych moich portretów, takich jak te, które stworzyłem już w Bambergu lub w południowo-francuskim mieście portowym Sète” – mówi Klaus Dauven.

– W przeciwieństwie do przedstawień kwiatów, drzew lub zwierząt na innych, ozdobionych przeze mnie tamach, tutaj po prostu  ludzkie twarze lepiej pasują, ponieważ  tamę otacza miejski krajobraz – wyjaśnił Dauven.

Podobnie jak jego inne odwrócone graffiti, to zniknie z czasem w miarę pojawiania się na ścianie tamy porostów i zabrudzeń.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Tworzenie rysunku

Aby umieścić rysunek na tamie, wspinacze zeszli ze szczytu tamy i umieścili znaczniki na zanieczyszczonej powierzchni. Pomagali im geodeci, którzy zaznaczali odpowiednie miejsca na ścianie z ziemi za pomocą technologii laserowej. Po naniesieniu wszystkich znaczników, wspinacze użyli myjek wysokociśnieniowych, aby usunąć cześć zabrudzeń z powierzchni. Jest to proces podobny do popularnego w ostatnim czasie hobby, czyli „malowania po numerach”. Podczas pracy szczególny nacisk kładziony był na zrównoważone podejście: Woda do urządzeń wysokociśnieniowych pobierana była bezpośrednio z dolnego basenu, a energia elektryczna pochodziła z elektrowni przepływowej znajdującej się u podnóża ściany tamy. Ponadto nie były używane żadne środki czyszczące. Cały proces trwał dwa tygodnie. Wykorzystano trzy myjki wysokociśnieniowe bez podgrzewania wody. Przy projekcie pracowało trzech wspinaczy, kilku przedstawicieli firmy Kärcher oraz oczywiście sam artysta Klaus Dauven.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

O Klausie Dauvenie

Klaus Dauven urodził się w Düren 6 czerwca 1966 roku. Studiował na uczelniach artystycznych w Düsseldorfie, Münster i Aix-en-Provence, od początku koncentrując się na rysunkach. W 1997 roku odkrył technikę „odwróconego graffiti”, w której tworzy rysunki za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych. Od tego czasu poświęca swój czas głownie na tworzenie takich dzieł sztuki. Jego najbardziej znane i ambitne prace to obrazy na ścianach zapór w Niemczech, Francji, Japonii i Korei Południowej. We Francji w 2021 r. narysował monumentalne dzieło „La Fôret” na 400-metrowej szerokości i 100-metrowej wysokości ścianie zapory Lac de Vouglans.

PS Kärcher po raz drugi Klimatycznym Liderem Europy 2022 według Financial Times

Prestiżowy dziennik brytyjski Financial Times opublikował na swych łamach ranking 300 europejskich firm, które najlepiej radzą sobie z redukowaniem emisji gazów cieplarnianych. Wśród wymienionych firm znów znalazła się także firma rodzinna Kärcher. Od 2022 roku firmie udało się osiągnąć całkowita neutralność klimatyczną wszystkich swoich fabryk na świecie.