Yuri Kaminski (Vidverto): Obecnie wygenerowanie nowego placementu do monetyzacji treści wideo in-stream zajmuje wydawcom 5 minut

Yuri Kaminski (Vidverto): Obecnie wygenerowanie nowego placementu do monetyzacji treści wideo in-stream zajmuje wydawcom 5 minut
– Vidverto umożliwia monetyzację zawartości witryny dzięki treściom in-stream, oferując jeden prosty kod do integracji – rozmawiamy z Yuri Kaminskim, Poland Country Publisher Head, Vidverto.
O autorze
3 min czytania 2021-06-10

Czym jest platforma Vidverto i do kogo jest skierowana?

Przede wszystkim ideą Vidverto jest nie tylko zwiększenie przychodów wydawców i właścicieli mediów. Koncepcja polega na synergii strony wydawcy z treścią wideo i technologią reklamową, aby pomóc właścicielom mediów generować nowe zasoby wideo typu in-stream, zamieszczane w publikowanych treściach.

Tradycyjnie przez ostatnie lata wydawcy wykorzystywali reklamy wideo typu out-stream, które nie są natywne z treścią strony, nie są bezpieczne dla wielu marek, a także są ryzykowne dla właściciela witryny i mogą obniżyć jakość samej witryny z perspektywy użytkowników oraz wpłynąć negatywnie na rankingi SEO. Chcemy zmienić sposób postrzegania tego, w jaki sposób właściciele witryn i mediów mogą wykorzystywać technologię reklam wideo.

Nadeszła era, w której treści na stronie wydawcy stają się na wagę złota. Vidverto umożliwia monetyzację zawartość witryny dzięki treściom in-stream, oferując jeden prosty kod do integracji. Jesteśmy pewni, że każdy wydawca może umieścić natywny odtwarzacz wideo na swojej stronie wśród treści zawierających sam tekst, zintegrować treści wideo, reklamy i rozpocząć tworzenie nowych placementów reklamowych do monetyzacji.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Wspomniałeś, że tylko jeden prosty kod ma zostać zaimplementowany. Co to jest dokładnie i jak to wygląda na stronie wydawcy?

Vidverto to jeden kod, który ma 3 główne cechy: jest to odtwarzacz z legalną treścią wideo i reklamami. Nasza platforma technologiczna jest odpowiedzialna za ustalenie i skonfigurowanie wszystkiego w ramach jednego rozwiązania.

Wydawcy, którzy chcą zarabiać na wysokiej jakości filmach, stoją przed trzema dużymi wyzwaniami.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Opracowanie przez wydawców własnego odtwarzacza wideo to naprawdę duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie jesteś dużą firmą mediową. Jednocześnie współpraca z zewnętrznymi dostawcami takich odtwarzaczy wymaga od wydawców uiszczenia dodatkowych opłat i ustalenia prawidłowej integracji playera, przez co nie jest efektywna pod względem kosztów operacyjnych.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Kolejną istotną kwestią są treści wideo. Jeśli nie masz własnych treści – nie masz możliwości rozpoczęcie zarabiania dzięki wideo typu in-stream. W Vidverto posiadamy własną bibliotekę treści wideo, w której znajduje się ponad 10 000 rekomendacji dotyczących treści wideo dla wydawców.

Trzecim wyzwaniem jest zarabianie na reklamach wideo. Współpraca z wieloma sieciami reklam wideo czasami staje się stresująca, ponieważ ekosystem reklam wideo jest złożony. Wydawca musi kontrolować każde żądanie i optymalizować popyt przy użyciu własnych zasobów. W świecie m.in. reklamy programmatic dla właścicieli mediów nie jest to łatwe.

Tworzymy własny marketplace reklam wideo, który obejmuje ponad 60 DSP i SSP, bezpośrednich klientów i oferty PMP. Wszystkie połączenia z platformą Vidverto trwają tylko 500 milisekund, co sprawia, że wydawcy mogą szybko zarabiać.

Podsumowując, nasz prosty kod to 3 podstawowe kwestie dla wydawców: odtwarzacz + legalne treści wideo + zarabianie na reklamach wideo.

Kto odpowiada za tworzenie contentu w ramach platformy? Skąd pozyskujecie treści?

Vidverto ma własny dział odpowiedzialny za wideo, który codziennie powiększa naszą bibliotekę treści. Bardzo się cieszę, że współpracujący z nami wydawcy już mogą używać polskich treści wideo na swoich stronach w ramach naszego odtwarzacza. W Polsce mamy dziś do użytku ponad 900 polskich klipów wideo.

Główna część treści wideo dla wydawców jest produkowana przez naszych wideo blogerów, właścicieli treści, z którymi współpracujemy. Cała zawartość wideo ma prawa do komercyjnego wykorzystania, ponieważ podpisujemy umowy między nami a twórcami treści. Współpracujący z nami wydawcy mogą być pewni, że monetyzują w pełni legalny content.

Dodatkowo posiadamy własne studio animacji wideo, które tworzy różne filmy dla wydawców. Co więcej, na życzenie wydawcy możemy stworzyć dla niego specjalne treści wideo.

Jeśli wydawcy mają własne treści wideo, czy mogą je wykorzystać w ramach Waszego odtwarzacza?

Oczywiście. Mamy kilku wydawców, którzy chętnie wykorzystują własne treści wideo w ramach naszego odtwarzacza. Integracja jest prosta, a wydawca może używać tych treści, których chce.

Obecnie rynek technologii reklamowych obejmuje szeroką gamę platform. Jakie dane i statystyki udostępniacie wydawcom w panelu informacyjnym w waszym narzędziu?

Gdy tylko wydawca zarejestruje się na platformie, automatycznie otrzyma swoje konto, na którym w każdej chwili może zobaczyć zysk, status płatności, szczegółowe statystyki i wskaźniki wideo. Co ważne, opóźnienie w aktualizowaniu się danych wynosi zaledwie godzinę.

Dostosowujemy również automatyczne raportowanie API. Jest to kolejny poziom raportowania dla wydawców, którzy mają już panel raportowania Vidverto.

Czy format in-stream nie wpływa negatywnie na ładowanie się samej strony z odtwarzaczem i jest bezpieczny z punktu widzenia przeglądarek?

Dbamy o wydawców i o dopracowanie naszego rozwiązania, dlatego też jest ono bezpieczne z perspektywy Google i innych systemów. Wg Google PageSpeed mamy współczynnik 99/100. Nasz odtwarzacz ładuje się w zaledwie 500 milisekund.

Jakie są główne korzyści dla wydawców z zastosowania Waszej platformy?

Nasza platforma umożliwia wydawcom natychmiastową monetyzację treści na każdej stronie i stworzenie nowych placementów dla reklamodawców.

Jakie macie plany na najbliższy czas?

Jeśli chodzi o rynek polski, nasze europejskie biuro ma kilka dokładnych celów, które zamierzamy osiągnąć do końca roku.

Nasz dział odpowiedzialny za treści wideo, w samej Polsce planuje do końca roku mieć w bazie 10 000 rekomendowanych filmów wideo i skategoryzować je w celu usprawnienia współpracy z serwisami z różnych branż. Perspektywy popytu są zawsze najważniejsze.

W planach mamy także zwiększenie liczby klientów i współprac w ramach naszego ekosystemu reklamowego dla wydawców. Już teraz osiągamy prawie 90% aktywnych wyświetleń naszych reklam, co jest dobrym wynikiem dla wideo typu in-stream w treściach wydawców.

 

O rozmówcy:

Yuri Kaminski, Poland Country Publisher Head, Vidverto. Od 5 lat pracuje w sektorze adtech.

 

Artykuł powstał we współpracy z Vidverto.