„State of mind” to projekt łączący w sobie elementy zarówno mozaiki ceramicznej jak i muralu, nawiązując bezpośrednio do polskich tradycji urbanistycznych lat 70. i 80. XX wieku. To jedyna w Polsce, a najprawdopodobniej także w Europie i na świecie realizacja tego typu. Do projektu wykorzystano 900 precyzyjnie dociętych elementów łącznie z 60 m2 czterech kolekcji gresów szkliwionych Ceramiki Paradyż o różnych odcieniach i fakturach układających się w kompozycję ilustracyjną, dzięki precyzyjnej technologii water jet, polegającej na cięciu pod wysokim ciśnieniem wodą z piaskiem kwarcowym. Na potrzeby projektu wykonano aż 3 200 linii cięcia, a cała instalacja osiągnęła rozmiar 12,2 x 7,8 metrów.
Zobacz również
– Nie byłoby takiej unikatowej instalacji, gdyby nie współpraca kilku instytucji: miasta, które „podarowało” ścianę kamienicy, Łódzkiego Centrum Wydarzeń, Łódź Design Festival oraz mecenasa dzieła – Ceramiki Paradyż. Gdy oglądam efekt tej współpracy, przyznaję, że okazała się owocna. I mam nadzieję, że będzie kontynuowana. Dzieło idealnie pasuje do naszego miasta awangardy – podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Projekt powstał z myślą o okolicy, w której miał się znajdować, tak by budynek i przestrzeń wokół zyskały zupełnie nowe oblicze. Do stworzenia tej nietypowej mozaiki, która nie tylko dopełnia industrialny klimat miasta, ale wpisuje się w jego „streetart’owy” charakter zaproszony został pochodzący z Tomaszowa Maz. artysta Bartek Bojarczuk. Autor stara się odpowiedzieć na trudne pytanie, jak zwizualizować coś tak ulotnego jak ludzkie myśli.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Słuchaj podcastu NowyMarketing
– Praca przedstawia wnętrze umysłu i jest próbą pokazania tego, co jest bardzo ulotne, czyli ludzkich myśli. Formy rozszczepienia i różne drogi, jakie wyobrażamy sobie w ułamku sekundy uchwycone zostały w obrazie i zatrzymane za pomocą magicznego pilota, na którym wciśnięto „pauzę”. Poprzez ten zatrzymany moment chciałem zwrócić uwagę każdego przechodnia na to, jak dużo dzieje się w naszych głowach, a także podkreślić, że choć natłok myśli ściąga nas w dół, my walczymy, by podjąć tę właściwą decyzję. To powinno skłonić nas do refleksji, by na chwilę zwolnić i zastanowić się nad chaosem, który sami tworzymy w naszych głowach – opisuje Bartek Bojarczuk, autor projektu.
Projekt jest przeniesieniem wizji artysty na ścianę i bazuje na kształtach geometrycznych, które tworzą ilustrację, jednak dzięki wykorzystanym materiałom i technologii stanowi zupełnie nową, niespotykaną dotąd formę wyrazu.
Projekt łódzkiej instalacji ceramicznej powstał we współpracy z Łódź Design Festival i Łódzkim Centrum Wydarzeń, którego całość prac koordynował Michał Bieżyński.
Instalację ceramiczną można podziwiać na bocznej ścianie budynku przy ulicy Zachodniej 93. Znajduje się ona w bliskim położeniu muralu autorstwa rosyjskiego artysty „Morika” i choć stanowi zupełnie oddzielną koncepcję, to wpisuje się w klimat panujący wokół sąsiadujących budynków i miasta.
PS
Zobaczcie inne ciekawe przeglądy murali.