Rosnąca świadomość społeczna i nowe regulacje Unii Europejskiej, w tym dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), sprawiają, że dbanie o zrównoważony rozwój przestaje być już tylko dobrą praktyką rynkową, stając się obowiązkiem prawnym dla przedsiębiorstw. Wedel jako firma, która podjęła wyzwanie raportowania ESG (w obszarach: E – środowiskowym, S – społecznym i G – ładu korporacyjnego) jeszcze przed wdrożeniem wymagających tego regulacji, prezentuje trzecią edycję swojego raportu zrównoważonego rozwoju „Z przyjemnością dla przyszłości”.
Społeczna odpowiedzialność biznesu od zawsze była wpisana w DNA firmy Wedel. Choć ramy prawne CSR stale ewoluują, a regularne raportowanie staje się obowiązkiem, nakładanym na firmy przez liczne regulacje, to właśnie w zakładach produkcyjnych pozostaje ich esencja – ludzie, którzy codziennie dbają o wdrażanie odpowiedzialnych rozwiązań.
Zobacz również
– Miniony rok przyniósł wiele zmian w branży słodyczy czekoladowych oraz w otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. Jednak dzięki zaangażowaniu i współpracy naszych pracowników mogliśmy wspólnie osiągnąć nasze cele – między innymi te zaprezentowane w raporcie ESG. To ich determinacja pozwala nam kontynuować rozwój zgodnie z wartościami i podejściem naszych założycieli, wprowadzać innowacje i prowadzić odpowiedzialny biznes, którego fundamenty zbudowane są na ponad 170-letniej tradycji – mówi Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel.
E – efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi
Europejskie przepisy wspierające realizację Zielonego Ładu i odnoszące się do Taksonomii UE, jak również szereg konkretnych rozporządzeń, m.in. dotyczące wylesiania (European Union Deforestation Regulation), nakładają na firmy obowiązek dostosowania swoich praktyk do coraz bardziej wymagających i prawnie uregulowanych standardów ekologicznych.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Firma Wedel w ramach pracy nad zrównoważonym rozwojem podejmuje aktywne działania w obszarze swojego łańcucha wartości:
Słuchaj podcastu NowyMarketing
- odpowiedzialne pozyskiwanie surowców,
- efektywne zarządzanie odpadami,
- pozyskiwanie kakao wyłącznie z Ghany,
- certyfikacja Rainforest Alliance dla całego zakładu oraz wybranych produktów,
- zmiany w materiałach i sposobie projektowania, aby ułatwić proces ich recyklingu,
- zmniejszenie zużycia papieru o ok. 90 t rocznie,
- ślad węglowy we wszystkich trzech zakresach
i inne działania.
S – społeczna odpowiedzialność biznesu
Serce Wedla od lat 30. XX w. bije na warszawskiej Pradze, dlatego firma czuje się silnie związana z tą okolicą. W ramach programu grantowego Wedel od Serca od ponad 18 lat pracownicy i pracowniczki firmy mogą zgłaszać autorskie pomysły na realizowane (ze wsparciem finansowym firmy) w całej Polsce inicjatywy, w których chcieliby wziąć udział jako wolontariuszki i wolontariusze.
W firmie od 2021 r. działa oddolna grupa Różnorodni jak Mieszanka Wedlowska, która podejmuje działania promujące inkluzywność i przeciwdziałające dyskryminacji. Firmową różnorodność wspiera program CzekoSprawni, który ma na celu zwiększanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Program ten stwarza im także możliwości uzupełniania luk kompetencyjnych, dzięki odpowiednio dostosowanym szkoleniom oraz zapewnia włączającą edukację dla pozostałych pracowników firmy. W ramach realizacji programu CzekoSprawni Wedel dzieli się swoimi doświadczeniami i promuje ideę zatrudniania OzN w innych organizacjach. W firmie trwają również prace nad strategią DEI (Diversity, Equity and Inclusion), która wzmocni działania w zakresie różnorodności, równości i włączania, tworząc jeszcze bardziej otwarte i sprzyjające rozwojowi środowisko pracy.
G – gwarancja transparentnego zarządzania
W firmie Wedel podejmowanie transparentnych i odpowiedzialnych decyzji umożliwia obowiązujący od 2012 r. kodeks etyczny, który wyznacza hierarchię wartości i standardy postępowania dla wszystkich zatrudnionych, niezależnie od pełnionej funkcji i stanowiska. Ważnym elementem jest także procedura zgłaszania i wyjaśniania nieprawidłowości, która chroni sygnalistów i sygnalistki, umożliwiając im bezpieczne zgłaszanie nadużyć w miejscu pracy. W obszarze zrównoważonego łańcucha dostaw, firma wprowadza wymogi wobec kontrahentów, które zapewniają, że ich działania są zgodne z regulacjami oraz standardami etycznymi, a także wartościami Wedla.
Z całym raportem można się zapoznać pod tym adresem.
Zdjęcie główne: mat. pras.