Za nami European Design Festival i Element Talks – wydarzenia poświęcone projektowaniu graficznemu gościły w Warszawie

Warszawa na kilka dni zamieniła się w europejską stolicę projektowania graficznego. W ciągu 4 intensywnych dni trwania European Design Festival zarówno profesjonaliści, jak i entuzjaści designu mogli wziąć udział w wystawach, warsztatach i spotkaniach, na których gościli znani projektanci.
O autorze
2 min czytania 2019-06-19

European Design Festival organizowany jest od 13 lat, co roku w innym europejskim mieście, tym razem po raz pierwszy odbył się w Warszawie. Ideą wydarzenia jest promowanie europejskiego i polskiego projektowania graficznego oraz zaprezentowanie najnowszych tendencji i godnych naśladowania praktyk.

Dawka inspiracji dla każdego

Festiwal rozpoczęły wernisaże wystaw poświęconych współczesnemu projektowaniu w Polsce. Wśród nich „123 polskie plakaty, które warto znać”, prezentacja prac, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój komunikacji wizualnej w Polsce i na świecie. Wystawa organizowana przez STGU w Muzeum Plakatu w Wilanowie otwarta będzie jeszcze do 30 czerwca. W Pałacu Kultury prezentowana była wystawa Karola Śliwki, jednego z najwybitniejszych polskich projektantów grafiki, którego prace przez dziesięciolecia kształtowały kulturę wizualną polskiej codzienności. Ponadto Print Control najlepsze polskie publikacje z 2018 roku, Poster Rex plakaty wykonane techniką sitodruku, Postreet poster plakaty zabrane, oderwane, wycięte z ulicy oraz Graduation Projects 2018, czyli Międzynarodowy Przegląd Najlepszych Projektów Dyplomowych.

Podczas spacerów graficznych uczestnicy mogli odwiedzić najciekawsze studia projektowe w Warszawie i poznać projektantów w nich pracujących. Ponadto odbyły się targi (poli)graficzne Nacisk, na których prezentowali i sprzedawali swoje prace ilustratorzy, graficy i projektanci. Na towarzyszących festiwalowi warsztatach można było nabyć nowe umiejętności od kaligrafii po miękkie kompetencje współpracy z klientem.

Święto projektowania

Podczas festiwalu odbyło się rozdanie nagród European Design Awards, przyznawanych najlepszym projektantom graficznym w Europie, obejmujących różne dziedziny projektowania: od druku przez branding, na webdesignie kończąc. W skład jury wchodzą przedstawiciele najważniejszych mediów designerskich z całej Europy. Wyróżnione w tym roku projekty można zobaczyć na tej stronie. Kolejnym konkursem branżowym, który swój finał miał w trakcie festiwalu, był Polish Graphic Design Awards, branżowy konkurs prezentujący realizacje ze wszystkich istniejących dziedzin grafiki użytkowej. Wyróżnieni w nim zostali wybitni polscy projektanci 2018 roku.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Ważnym punktem festiwalu była szósta edycja konferencji Element Talks, największej konferencji dla projektantów w Polsce, poruszająca praktyczne aspekty pracy w branży kreatywnej. Uczestnicy przez dwa dni brali udział w wykładach projektantów z całego świata. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było PORTFOLIO IS DEAD, które stało się kluczem do namysłu nad zmieniającą się branżą. Do Warszawy przyjechali między innymi Sascha Lobe, partner w Pentagram Studio w Londynie, Mr Bingo, ilustrator i performer, Carly Ayres, freelancerka z Nowego Jorku i Peter Bilak, typograf z Czech.

Organizatorzy European Design Festiwal

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Miasto Stołeczne Warszawa
European Design Awards
Element Talks
Polish Graphic Design Awards
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Partnerzy Organizacyjni

Nowy Teatr, Warszawska Organizacja Turystyczna, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki, Instytut Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, International Poster Biennale, Muzeum Plakatu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Organizacja festiwalu w Warszawie możliwa była dzięki współpracy całego środowiska projektantów graficznych oraz instytucji miejskich. Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy. Wykład Mr Bingo zorganizowany we współpracy z British Council Polska w ramach cyklu Creativity Talks. Wykład Petera Bilaka możliwy był dzięki wsparciu Ambasady Holandii.