Zaczytani wspierają literaturą w akcji „Książka – na zdrowie!”

Fundacja Zaczytani.org rozpoczęła akcję „Książka – na zdrowie!”, w ramach której przekazuje Zaczytane Biblioteki wypełnione literaturą do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych. Książki są odpowiedzią na lęki i osamotnienie związane z pandemią.
O autorze
2 min czytania 2020-11-12

Utrata poczucia bezpieczeństwa, zmiana sytuacji życiowej na trudną, brak kontaktów społecznych, lęki, osamotnienie, znaczne obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne – pandemia zbiera swoje żniwa nie tylko pod respiratorami. Wsparcia psychicznego potrzebują szczególnie pacjenci szpitali oraz podopieczni placówek pomocowych i opiekuńczych, którzy nie zawsze mogą liczyć na bliskich.

Na zdrowie!

Fundacja Zaczytani.org, która na co dzień zajmuje się promocją zaangażowanego czytelnictwa, edukacją społeczną i zwiększaniem dostępu do literatury, podkreśla rolę książki w procesie zdrowienia lub rekonwalescencji i przekazuje Zaczytane Biblioteki do miejsc, w których literatura może stanowić wsparcie psychologiczne.

– Skupienie na lekturze pokazuje czytelnikowi, że nie jest on w swych problemach odosobniony, pokazuje wiele rozwiązań problemów, pomaga zrozumieć samego siebie i motywy działań różnych ludzi w różnych sytuacjach. Pomaga dostrzegać wartość ludzkiego doświadczenia, zachęca do realistycznego spojrzenia na sytuację. Wyposaża nas w narzędzia do rozwiązania danego problemu, poprawia nastrój, obniża niepokój i napięcie emocjonalne – wyjaśnia Agnieszka Machnicka, założycielka i prezeska Fundacji Zaczytani.org.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Zaczytane Biblioteki nie są nowym pomysłem – do tej pory powstało ich już 1161 na terenie całej Polski. Akcja „Książka – na zdrowie!” ma za zadanie zwrócić uwagę na te problemy, które w okresie drugiej fali epidemii są marginalizowane, czyli zachwianie relacji międzyludzkich, poczucie destabilizacji, nasilające się lęki, długotrwałe osamotnienie.

– Książki to tylko narzędzie. W swoich działaniach podkreślamy, że czytanie jest pretekstem do budowania głębokich relacji, do bycia blisko, do rozmowy. Pomaga identyfikować emocje, pochylić się nad swoimi odczuciami. Te mechanizmy działają zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, dlatego dostarczamy książki dla wszystkich grup wiekowych – mówi Agnieszka Wąsik z Fundacji Zaczytani.org.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Literatura przekazywana do Zaczytanych Bibliotek to nowe i używane książki pochodzące z wielkiej Zbiórki Książek – corocznej akcji społecznej organizowanej przez fundację. Podczas edycji 2020, zakończonej w październiku, w całej Polsce zebrano 294 000 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

CSR poprawiający jakość życia

Zaczytane Biblioteki powstają dzięki partnerom biznesowym i instytucjonalnym, którzy przeznaczają część swoich budżetów na działania społeczne.

– Wszystkie nasze akcje realizowane są w ramach dwóch Celów Zrównoważonego Rozwoju: dobra jakość edukacji oraz dobre zdrowie i jakość życia. Czytanie oczywiście nie sprawi, że wróci nam węch albo ustaną duszności, ale ma duży wpływ na budowanie silniejszych społeczności. Staramy się tak dobierać naszych beneficjentów, aby książki trafiały do miejsc, w których będą miały realny we przełożenie na dobrostan psychiczny podopiecznych – wyjaśnia Michał Stępień, CMO Fundacji Zaczytani.org.

Oprócz otwierania Zaczytanych Bibliotek fundacja prowadzi też szkolenia z bajkoterapii, po których wolontariusze odbywają spotkania i w szpitalach i domach dziecka w 13 miastach, zachęcając opiekunów do budowania jakościowych relacji z dziećmi przy wykorzystaniu książki. Organizuje też wystawy Zaczytanych Ławek, które poprzez swoją artystyczną formę mają przypominać o szczególnej roli literatury.

Fundacja Zaczytani.org zachęca do zaczytanego świata wszystkie firmy i instytucje, które chciałyby wesprzeć lokalne społeczności i prowadzić mądre działania społeczne w trudnym czasie pandemii.