Wszystkie atrakcje będą darmowe, a wykonane przez siebie przysmaki i przedmioty będzie można zabrać ze sobą do domu.
– Warto czasem wyjechać z miasta, żeby stanąć oko w oko z naszą kulturą ludową. Po powrocie, opowiadamy o tym jak ciekawe jest rzemiosło, etno, folk i rękodzieło. Tę fascynację regionalną tradycją chcemy wykorzystać w drugiej odsłonie akcji #ZamiastZaMiasto. Proponujemy warsztaty i aktywności, które znamy z „wsi spokojnej, wsi wesołej – Magdalena Socorro-Czerwińska, dyrektor Placu Unii.
Zobacz również
Czerwiec – warsztaty zielarskie, wyrabianie masła i biżuterii ludowej
Już pod koniec czerwca w Placu Unii, szeptuchy zdradzą sekrety swoich mikstur. Specjaliści ziołolecznictwa, nauczą jak rozpoznawać najpopularniejsze rośliny oraz podpowiedzą co i na co stosować. Eksperci doradzą jak skomponować herbatę z najsmaczniejszych ziół oraz zaproszą na jej degustację. Takie mieszanki mogą stanowić zdrową alternatywę dla chemicznych suplementów diety.
Ubijanie masła, to jedno z pierwszych skojarzeń, które przychodzi na myśl podczas rozmów o polskiej wsi. Na warsztatach nie zabraknie więc drewnianych maselnic, kwiecistych spódnic i wiejskiego chleba.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Kolejną atrakcją pierwszego spotkania w ramach #ZamiastZaMiasto będzie możliwość własnoręcznego wykonania biżuterii. Kolorowe naszyjniki, kolczyki, czy korale to must have każdej letniej stylizacji.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Lipiec – przygotowywanie kiszonek, tworzenie naturalnych kosmetyków i koronek
Kiszonki przeżywają swoją drugą młodość i szturmem podbijają polskie stoły. Ich zdrowotne właściwości można wymieniać bez końca. Podczas lipcowych warsztatów, wszyscy odwiedzający Plac Unii dowiedzą się co i w jaki sposób ukisić.
Dodatkowo, na specjalnie przygotowanych stanowiskach będzie można przygotować ekologiczne kosmetyki do kąpieli. Do zestawu będzie można dołączyć własnoręcznie przygotowany bilecik i zabrać ze sobą do domu.
Miłośnicy rękodzieła będą mogli stworzyć cudeńka na szydełku. Wykonane ozdoby służyć mogą jako broszki lub ekologiczne płatki kosmetyczne.
Sierpień – grancarstwo, przyrządzanie podpłomyków, robienie lalek i misiów
Cytując znane polskie przysłowie – nie święci garnki lepią. Dlatego, już teraz, zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w sierpniowych warsztatach z garncarstwa. Uczestniczący w zajęciach w Placu Unii staną przy stole i kole garncarskim, by spróbować swoich sił w lepieniu z gliny.
Kuchnia ludowa to nie tylko smalec i pierogi. Przekona się o tym każdy, kto będzie uczestniczył w 3. spotkaniu #ZamiastZaMiasto. W trakcie warsztatów będzie można własnoręcznie upiec tradycyjne polskie placki – podpołomyki.
W ostatnich sezonach materiałowe maskotki i wełniane lalki są absolutnym hitem dla najmłodszych. Wychodząc naprzeciw tym trendom, Plac Unii zaproponuje warsztaty z ich tworzenia z materiałów dostępnych w każdym domu.
Spotkania #ZamiastZaMiasto odbywać się będą w każdy ostatni weekend letnich miesięcy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.