W konkursie Responsible Fashion Awards mogą wziąć udział zarówno zawodowi projektanci, posiadający doświadczenie i wykształcenie kierunkowe, jak i pasjonaci, niezwiązani zawodowo z branżą modową i projektowaniem.
– Projekt ten dedykujemy wszystkim, którzy chcą wiedzieć więcej o odpowiedzialnej modzie, o założeniach CSR w branży odzieżowej, jak i o rozwiązaniach technologicznych w kierunku zrównoważonego projektowania i produkowania ubrań. To szlachetna inicjatywa, którą możemy zrealizować dzięki współpracy z LPP. Konkurs jest unikatowy na skalę światową, a jego uczestnicy poza nagrodami finansowymi oraz stypendiami otrzymują eko tkaniny oraz eko dodatki krawieckie na odszycie modeli konkursowych. Tego nie robi nikt inny – komentuje dr Magdalena Płonka, dyrektor MSKPU.
Zobacz również
Celem konkursu jest rozpowszechnianie wiedzy na temat ekologicznych i etycznych rozwiązań w branży tekstylnej. Na etapie zgłoszeń do konkursu uczestnicy muszą wykonać szkice kolekcji, która docelowo ma być wykonana z przyjaznych dla środowiska materiałów.
– Najważniejsze w tym konkursie to wiedza i świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na projektantach odzieży. Ekologiczne podejście zaczyna się w głowie twórcy, dlatego tak ważna jest praca u podstaw i podejmowanie zrównoważonych decyzji już na etapie projektu. Projektanci są ważnymi inicjatorami zmian w branży odzieżowej, ponieważ to właśnie od ich podejścia zależy, czy moda na ekologię będzie ponadczasowa. Z tego względu, aby wesprzeć uczestników w przygotowaniach do konkursu, postanowiliśmy opracować katalog ekologicznych tkanin, dzięki któremu stworzą koncepcję w oparciu o zrównoważone materiały od podstaw. Uczestnicy mogą również liczyć na nasze wsparcie merytoryczne w trakcie konkursu – mówi Anna Miazga, koordynator ds. CSR w LPP
Partnerstwo w konkursie RFA jest naturalnym krokiem dla LPP jako firmy podążającej konsekwentnie w kierunku ekologicznych rozwiązań.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
– W LPP projektanci i kupcy biorą udział w warsztatach, podczas których dowiadują się na czym polega projektowanie z udziałem ekologicznych materiałów i jak ograniczać wykorzystanie zasobów naturalnych. Ma to być dla nich źródło inspiracji do tego, jak wprowadzać ekologię do przygotowywanych kolekcji. Zależy nam na wzajemnej wymianie wiedzy, dlatego wierzymy, że dzieląc się swoimi doświadczeniami z uczestnikami konkursu przyczynimy się do inicjowania w polskiej branży odzieżowej ekologicznego podejścia do mody – dodaje Anna Miazga.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Harmonogram konkursu
Krok 1: Zapoznanie się z próbkami eko tkanin dostępnymi w siedzibie MSKPU i LPP lub poprzez katalog elektroniczny dostępny pod adresem.
Krok 2: Przygotowanie projektów eko kolekcji składającej się z maksymalnie 10 sylwetek damskich lub męskich oraz zgłoszenie szkiców wraz z dokładnym opisem do 18 września 2019. Pomysły powinny być zaprojektowane na podstawie próbek tkanin ekologicznych udostępnionych przez organizatora. Prace konkursowe należy zgłaszać w jednej z dwóch kategorii: profesjonalisty lub pasjonata.
Krok 3: Do 30 września br. jury ogłosi półfinalistów, którzy dzięki przekazanym przez LPP ekologicznym materiałom będą mogli odszyć wybrany model z zaprojektowanej kolekcji.
Krok 4: 14 listopada 2019 odbędzie się półfinał konkursu, podczas którego półfinaliści będą mieli szansę zaprezentować po 1 odszytym modelu swojej kolekcji. W trakcie wydarzenia zostaną również wyłonieni finaliści konkursu w kategorii profesjonalisty i pasjonata. Obaj zwycięzcy otrzymają kolejne tkaniny na odszycie gotowych kolekcji, które należy dostarczyć do siedziby MSKPU do 10 marca 2020 r. Ostatnim krokiem będzie zaprezentowanie zwycięskich projektów podczas Pokazu Dyplomowego MSKPU w marcu 2020.
Kryteria i nagrody
Jury konkursowe będzie oceniało prace pod kątem potencjału artystycznego projektu, walorów estetycznych i ekologicznych, odpowiedniego wykorzystania cech próbek tkanin, z których należy przygotować projekt kolekcji oraz na podstawie ostatecznej rozmowy z Jury.
Na nagrodzenie twórczych efektów uczestnicy nie będą musieli czekać aż do finałów, ponieważ wszyscy półfinaliści będą mieli szansę na udział w tygodniowym kursie nt. zrównoważonej mody organizowanym przez MSKPU w listopadzie 2019. Ponadto LPP zapewni ekologiczne tkaniny na realizację wybranych modeli półfinałowych oraz dwóch zwycięskich pełnych kolekcji. Organizatorzy przewidzieli również nagrody pieniężne – dla dwóch finalistów obu kategorii – profesjonalisty i pasjonata, z których każdy otrzyma po 5 000 złotych od MSKPU oraz stypendium na roczną naukę w MSKPU w roku szkolnym 2020/2021.
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie, w regulaminie oraz formularzu konkursowym dostępnym pod adresem.