Świadomość społeczeństwa rośnie z dnia na dzień, a razem z nią – zapotrzebowanie na roślinne dania w restauracjach, barach i kantynach. W ramach projektu Chefs for Change, wszystkie osoby pracujące w gastronomii mogą skorzystać z darmowego wsparcia: przepisów, inspiracji, bezpłatnych szkoleń online i promocji w mediach społecznościowych.
Do bardziej roślinnego gotowania zachęca ponad dwudziestu szefów i szefowych kuchni, w tym sam Robert Makłowicz, który w krótkiej animacji opowiada o powodach, dla których kucharze z całej Polski angażują się w tytułową „zmianę”.
Zobacz również
Sam Robert Makłowicz nie poprzestaje na słowach i na swoim kultowym już, choć bardzo młodym kanale na YouTube, pokazuje wiele roślinnych dań.
Społeczność Chefs for Change ma wyjątkowo inkluzywny charakter – tworzą ją promotorzy roślinnej kuchni oraz ponad dwudziestu ambasadorów – szefów i szefowych kuchni, kucharek i kucharzy reprezentujących różnorodne koncepty gastronomiczne, od małomiasteczkowych barów przez wakacyjne kurorty po restauracje fine dining.
Wśród nich znaleźli się m.in.:
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
- Marcin Popielarz – chef patron kuchni Restauracji Biały Królik w Gdyni, head chef restauracji Biôłi Trus w Leśnym Dworze, Najlepszy Młody Szef Kuchni Europy Środkowo-Wschodniej wg. San Pellegrino Young Chef 2018.
- Maria Przybyszewska – kucharka promująca zdrowe i świadome jedzenie, która rezydowała w „Opasłym Tomie” i terminowała w słynnej kopenhaskiej Nomie.
- Marzena Hajn – szefowa kuchni Cateringu Kręgliccy.
- Beata Berlińska – od 15 lat kucharka w Ośrodku Wypoczynkowym „Zacisze Bis” w Koszelówce pod Płockiem.
- Krzysztof Konieczny – zdobywca nagrody San Pellegrino Young Chef 2019/2020 w kategorii Fine Dining Lovers, obecnie związany z restauracją „Osteria Fino”.
Wciąż rosnącą listę ambasadorów można znaleźć tutaj, a wśród nich poza najwyższej klasy szefami i szefowymi kuchni można znaleźć m.in. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzózem czy Patryka Piskorza znanego z programu MasterChef Junior – nie ma więc mowy o ograniczeniach wiekowych!
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Efektem dotychczasowej współpracy jest m.in. publikacja „Przewodnik po kuchni roślinnej dla restauracji”, który zawiera prawie 100 stron przepisów, inspiracji i rekomendacji. Przewodnik można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem.
Dla społeczności Chefs for Change prowadzona jest też seria webinarów w ramach Wirtualnej Akademii RoślinnieJemy, podczas których za darmo można wysłuchać i skonsultować się z ekspertami z branży gastronomicznej. Harmonogram szkoleń oraz nagrania są dostępne tutaj.
Wszystko wskazuje na to, że kuchnia roślinna jest kuchnią przyszłości. Dostrzegają to zarówno goście, którzy częściej wybierają bezmięsne dania, jak i Komisja Europejska, która zobowiązała się do przekazania 100 mld euro na rzecz zielonej transformacji w latach 2021-2027. Plan uwzględnia inwestycje w alternatywne, również roślinne źródła białka.