Conversion post-view w reklamie display
Przeanalizujmy konkretne zachowanie użytkownika: widzi reklamę, nie klika w nią, ale przechodzi do wyszukiwarki lub przeglądarki. W ten sposób reklama wygenerowała Ruch na witrynie www, choć klient w nią nie kliknął. Ostatecznie w kolejnym kroku dokonuje tzw. konwersji po obejrzeniu. Świadomość conversion post-view i przypisanie ich do poszczególnych kanałów, pomoże Ci zorganizować efektywny budżet mediowy, który wygeneruje dużo lepsze wyniki. W artykule opisuję skąd pozyskiwać takie dane i przedstawiam kilka przykładów ich analizy.
Analityka, która wspiera twoją intuicję
To bodajże odwieczne marzenie ludzkości – być o krok przed, widzieć i rozumieć więcej niż inni. Nie chodzi nawet o osobiste ambicje,a zwykłą skuteczność. Jesteś skuteczny – dowozisz wynik. Tego oczekują od nas klienci. Performance marketing nazywany jest inaczej reklamą efektywnościową, bo zakłada efekt osiągnięty dzięki trafnym estymacjom, prognozom oraz wykorzystaniu potencjału danych pozyskiwanych przy pomocy analityki podpiętej do strony internetowej. Jednak każdy Performance Marketing Specialist ma świadomość, że część decyzji to efekt doświadczeń i intuicji. Nie ma w tym nic złego, jeśli tylko “ta intuicja” ma do dyspozycji odpowiednie dane. Im dłużej pracujesz z danymi, tym częściej poszukujesz dodatkowych źródeł wzrostu w Organic (wyszukiwarka), Direct (przeglądarka) oraz brandowych Paid Search (płatna reklama wyświetlana na brand). Szybko dochodzimy do wniosku, że wygenerowany w tych kanałach ruch jest wynikiem wcześniejszego wyświetlenia reklamy bez wejścia z nią w interakcję (kliknięcia z przejściem na stronę www). I na tym etapie konwersje post-view bywają przydatne. Jak wygląda ich techniczne wdrożenie?
Zobacz również
Techniczne wdrożenie konwersji post-view
Dane typu post-view pozwolą Ci zrozumieć jak i czy Display realnie wspiera efektywność innych kanałów reklamowych. Jeśli nie do końca rozumiesz źródła sprzedaży w kanałach Organic i Direct, to może być rozwiązanie dla Ciebie. Klienci często mają wątpliwości czy częścią budżetu mediowego kampanii performance powinno być wyświetlanie “bannerków”. Przecież to tylko świadomość produktu, branding, a w performance potrzebujemy konkretnych danych liczbowych – informacji jak każda złotówka realnie wpłynęła na przychody lub inne konwersje. Analizując konwersje po obejrzeniu dowiadujemy się czy Display wsparł inny kanał.
Display & Video 360 – jak działa Floodlight?
Floodlight to tag programmatic, który pozwala nam śledzić m.in. conversions post-view. Techniczne wdrożenie odbywa się np. przy pomocy Google Tag Manager’a oraz Campaign Manager’a, w którym wskazujemy także Activities, czyli różnego rodzaju konwersje. W GTM znajdziesz gotowy typ tagu. Podobne wdrożenie dostępne jest także dla kampanii programmatycznych AdForm, choć nie możemy tutaj skorzystać z uproszczonej implementacji przy wykorzystaniu narzędzi Google.
Ostatecznie w Campaign Manager naszym oczom ukażą się takie – niezwykle przydatne – informacje. Warto śledzić zarówno konwersje jak i konwersje wspomagane post-view.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Purchase – Assisted Conversions
Purchase – Conversions
Artykuł oryginalnie opublikowany w publikacji SEMBook 2023: Porady i case studies z zakresu SEO i PPC. https://www.iab.org.pl/baza-wiedzy/sembook-2023/