Zwolnienie z podatku w zamian za rośliny na budynkach. Tak Kalisz zachęca do zazieleniania miasta

Zwolnienie z podatku w zamian za rośliny na budynkach. Tak Kalisz zachęca do zazieleniania miasta
W dobie szalejących cen za mieszkania, każda forma oszczędności wydaje się być dla Polaków interesująca. Teraz kaliszanie będą mogli być zwolnieni z podatku od nieruchomości, jeśli tylko zaangażują się w proces zazieleniana swojego miasta.
O autorze
2 min czytania 2021-11-02

W związku z nagłaśnianiem problemu „betonozy” w polskich miastach, coraz więcej z nich zaczyna zmieniać swoją strategię w projektowaniu przestrzeni miejskiej. W nowych koncepcjach urbanistycznych znów znaczenie zaczyna zyskiwać roślinność i zieleń. Dlaczego? Po pierwsze, bo oczekują tego mieszkańcy, którzy np. latem są spragnieni cienia (czego nie uświadczy się na betonowych placach), a po drugie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że zieleń w mieście niesie ze sobą ogromne korzyści. Udowodniono m.in. to, że tereny zieleni nawilżają powietrze i obniżają temperaturę panującą w miastach.

I oczywiście za roślinność w miastach odpowiadają przede wszystkim władze, które dysponują na to odpowiednimi budżetami, ale okazuje się, że sami mieszkańcy również mogą dołożyć cegiełkę do tworzenia bardziej ekologicznych miejsc do życia. Do zwiększenia świadomości na ten temat, ale także do wprowadzenia realnych zmian, zachęca miasto Kalisz, które oferuje swoim mieszkańcom zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za pomoc w zazielenianiu miasta. Warunkiem zwolnienia jest podjęcie konkretnej inicjatywy – albo stworzenie na dachu budynku mieszkalnego ogrodu z roślinami wieloletnimi, albo przeznaczenie jednej ściany budynku na porastające pnącza, których korzenie znajdują się w ziemi. Szansę będą mieć również te osoby, które zdecydują się na utworzenie instalacji z ogrodem wertykalnym na ścianie budynku. 

– Zielone ściany i dachy to dobry sposób na poprawę jakości powietrza w mieście i podniesienie komfortu życia. Pokryte zielenią elewacje stają się naturalnymi filtrami zanieczyszczeń. Regulują temperaturę wewnątrz budynków – chronią przed upałem i wiatrem, pochłaniają nadmiar wilgoci, wyciszają hałas. Podnoszą też estetykę naszego miasta, są po prostu jego ozdobą – mówił dla portalu Kalisz24 INFO Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Z podobnych ulg korzystają już proekologicznie nastawieni mieszkańcy Katowic, a w Poznaniu działa zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów, który będzie wspierać finansowo osoby zazieleniające swoje domy. Podobny projekt planują wprowadzić w swoim mieście radni Gdańska.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jeśli chodzi o Kalisz, osoby zaangażowane w zazielenianie miasta będą mogły być zwolnione z podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2022 r. Aby móc skorzystać z ulgi nie mogą w tym czasie posiadać zaległości w podatkach i opłatach do urzędu.

PS

Słuchaj podcastu NowyMarketing

AMS realizuje społeczną odpowiedzialność reklamy na EKO wiatach, które wyeliminują w 3,5 roku pół tony CO2 w powietrzu warszawiaków. Największy projekt EKO przystanków w Polsce powstał dzięki współpracy z marką Giorgio Armani.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS 2

Sii Polska tworzy 5 ekologicznych murali antysmogowych, które w sumie redukować będą tyle zanieczyszczeń, co ponad 1 000 drzew. Ściany malowane są specjalną farbą antysmogową w ramach nowej kampanii firmy pod hasłem: „Nie do zatrzymania od 15 lat”. Łączna powierzchnia eko murali to 1069 m2.