Początek nowe roku to czas podsumowań i planów na przyszłość. Czy jesteśmy zadowoleni ze swojego kraju, swojego życia, czy życie jest bliskie naszych marzeń, dokąd byśmy się wyprowadzili, jeżeli nie jesteśmy usatysfakcjonowani z własnego kraj? Takie pytania postawiono w międzynarodowym badaniu opinii publicznej zrealizowanym przez sieć Iris, której przedstawicielem w Polsce jest ARC Rynek i Opinia.
Mieszkańców 17 krajów pochodzących z różnych kontynentów spytano o to, na ile ich kraj jest bliski lub daleki od ich marzeń i aspiracji. W zasadzie wszędzie na świecie nie ma ludzi w pełni usatysfakcjonowanych ze swojego kraju (za wyjątkiem Malezyjczyków). Polacy znaleźli się w grupie narodów w znacznym stopniu usatysfakcjonowanych ze swojego kraju – podobne opinie mają Amerykanie, Australijczycy czy Koreańczycy. Ale i tam przewagę uzyskują narzekający. Najgorzej swój kraj postrzegają Bułgarzy, Rumunii i Grecy. Słabo pod tym względem wypadają także Japończycy i Włosi.
Zobacz również
Badanych spytano także o to, w jakim stopniu ich własne życie jest w ich ocenie bliskie ideałowi. Pod tym względem plasujemy się niżej niż w przypadku opinii o własnym kraju. Polacy nie są zadowoleni ze swojego życia. Jesteśmy tu bliżsi Nigeryjczykom, Turkom czy Bułgarom. Tylko w 4 z 17 krajach objętych badaniem więcej osób uważa, że ich życie jest bardzo bliskie lub bliskie ich aspiracjom.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Podobnie wypadają Polacy jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie, na ile ich życie jest bliskie lub dalekie od ideału. Jesteśmy tu w grupie raczej niezadowolonych, choć wyprzedzają nas pod tym względem Japończycy, Grecy czy Bułgarzy.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Mieszkańców poszczególnych krajów spytano także o to, czy chcieliby przenieść się do innego kraju, a jeżeli tak, to do jakiego. W Polsce taką deklarację złożyło aż 55% badanych (średnia dla wszystkich badanych krajów to 45%). Najwięcej chciałoby opuścić swój kraj Nigeryjczyków, Peruwiańczyków, a w Europie – Greków. Najmniej Malezyjczyków, Japończyków czy Australijczyków.
Ciekawe są wskazania wymarzonych krajów. Dla wielu krajów europejskich, w tym dla Polski takim krajem jest Hiszpania- podobnie myślą Litwini, Rumuni, Włosi. W przypadku Polaków kiedyś takim wyśnionym Eldorado były Stany Zjednoczone, obecnie są one dopiero po Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Również Wielka Brytania, kiedyś bardzo atrakcyjna, spadła na ostatnią pozycję preferencji Polaków.
Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane techniką CAWI w 18 krajach pomiędzy styczniem a marcem 2024 roku na reprezentatywnych próbach ludności w wieku 18+. W każdym z krajów badanie było przeprowadzone na próbie o liczebności 500 respondentów, a w Polsce na próbie N=1000 respondentów. Określenie na wykresach T2B oznacza 2 najwyższe odpowiedzi a BTB – 2 najniższe odpowiedzi.
Zdjęcia: mat. pras.