Facebook Attribution – nowe narzędzie, dzięki któremu poznasz drogę zakupu klienta

Facebook Attribution – nowe narzędzie, dzięki któremu poznasz drogę zakupu klienta

Po ponad rocznych testach, Facebook udostępnił nowe narzędzie dla marketerów – Facebook Attribution. Jest to całkowicie darmowa platforma, która pozwoli na całościowe ocenienie ścieżki, jaką przebył klient przed zakupem – na Facebooku i w offline.

Cyfryzacja doprowadziła do tego, że coraz trudniej jest mierzyć i optymalizować reklamy pod konkretnych odbiorców. Jednym z burzliwych tematów jest mierzenie ścieżki zakupowej klienta i odpowiedź na pytanie “czy moja reklama doprowadziła bezpośrednio do zakupu?”. O ile jest to jeszcze mierzalne w sferze online, o tyle offline sprawia nam dużo większe trudności. To właśnie ma zmienić Facebook Attribution.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Czym jest Facebook Attribution?

Dzięki nowemu narzędziu będziemy mogli przede wszystkim mierzyć wpływ reklam na klienta. Będzie to możliwe zarówno na samym Facebooku, jak i w innych aplikacji od tego dostawcy. Jednym z podstawowych zadań Facebook Attribution będzie mierzenie skuteczności reklam na biznes na Facebooku, Instagramie, Audience Network i w Messengerze, w porównaniu do wyników osiąganych bez użycia postów reklamowych. Dodatkowo, możliwe będzie śledzenie i zrozumienie ścieżki zakupowej, jaką przebył klient, dzięki użyciu raportowania cross-device. Sprawdzicie na jakim urządzeniu klient wszedł w interakcję z reklamą, a w jakim odbyła się ostateczna konwersja.

Więcej informacji znajduje się na stronie.

Arkadiusz Wiśniewski
data & technology director, iProspect

Facebook nadrabia zaległości w temacie atrybucji, które miał w stosunku do Google. Portal wprowadza standardowe modele atrybucji w branży (te oparte o reguły) oraz stawia na model data-driven, który ma wiele plusów. Przede wszystkim Facebook prezentuje interesujący sposób oceny jakości modelu atrybucji, który jest jednym z większych problemów branży. Pracownicy portalu przeprowadzają także randomizowane eksperymenty, na których szkolą model atrybucji, a potem go testują. Mogą tak robić, ponieważ kontrolują swój ekosystem w całości. Google zaś nie ma takiej możliwości (poza GDN i YT). Portal deklarując, że opiera się na cross-device Facebooka, wprowadził także raporty. Warto zauważyć, że identyczne, tylko oparte o Google Graph, dostępne są w DCM od wielu lat.

Facebook attibution ma także pewne mankamenty. Model to black-box, w związku z czym nie wiemy nic o jego algorytmie. Ponadto model data-driven działa tylko na Facebooku, Instagramie, w Audience Network i Messengerze. Oznacza to, że dla klientów, którzy prowadzą szerokie działania, może stanowić uzupełnienie, ale nie core optymalizacji. Modele oparte o reguły (jak last-click) Facebooka pozwalają double-trackować działania w DCM, ale już nie w DBM (czyli cały programmatic musi być oddzielnie).

 

źródło: newsfeed.pl

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij